Kupując nowe buty, bardzo często słyszymy, że najpierw trzeba je rozchodzić. Niestety, niejednokrotnie wiąże się to z pojawieniem na stopach pęcherzy oraz odcisków, które wywołują dolegliwości bólowe, a przy tym mogą być bramą do różnego rodzaju zakażeń i infekcji skóry. Dlatego warto zapobiegać ich pojawieniu się. Co można zrobić, by nowe buty były radością, a nie nowym problemem do rozwiązania? Oto kilka wskazówek.
Poznaj mechanizm powstawania odcisków i pęcherzy
Aby uświadomić sobie, jak chronić stopy przed pojawieniem się pęcherzy i odcisków, najpierw należy poznać mechanizm powodujący ich występowanie. Zazwyczaj pęcherze oraz odciski powstają, gdy skóra przez dłuższy czas ociera się o materiał butów lub skarpetek. Sprzyjają więc temu zbyt ciasne albo właśnie niewygodne buty.
Powstawaniu odcisków oraz pęcherzy sprzyjają również warunki atmosferyczne. Latem, gdy wysokie temperatury sprawiają, że nogi puchną i zaczynają się pocić, znacznie łatwiej o odcisk czy pęcherz.
Niestety, pęcherze mogą powstać bardzo szybko, jednak proces ich gojenia jest rozłożony nawet na kilka dni, co skutecznie może popsuć całą radość z noszenia nowego obuwia.
Wybieraj buty świadomie
Wiesz już, że za odciskami i pęcherzami stoją właśnie zbyt małe buty. Pamiętaj, że obuwie powinno być dla Ciebie wygodne już na etapie jego dobierania. Nie powinno więc dochodzić do sytuacji, gdy kupujesz buty, które są dla Ciebie niekomfortowe, powodują ból podczas poruszania się. Nie wierz w zapewnienia, że buty rozchodzisz.
Twoja stopa po prostu przyzwyczai się do nacisku, jednak wciąż konkretny but może sprawiać problemy. Dlatego wybieraj buty świadomie. Noski powinny mieć szerokość dopasowaną do potrzeb Twoich palców. Nie mogą być również zbyt wąskie, bo to może doprowadzić do dodatkowych problemów ze stopami. Halluks, czyli inaczej paluch koślawy, to bardzo często konsekwencja noszenia zbyt ciasnych, niedopasowanych butów.
Działaj rozsądnie i chroń się przed pojawieniem odcisków i pęcherzy, a także deformacji stóp, stawiając na buty wygodne, wykonane z przewiewnych materiałów, dających skórze oddychać. Zadbaj również o to, by buty miały odpowiednią podeszwę. Zbyt cienka – może sprzyjać pojawianiu się odcisków i pęcherzy – a także sprawiać, że podczas poruszania będziesz czuć każdą nierówność czy kamień.
Utrzymuj stopy w dobrej kondycji
Aby ochronić swoje stopy przed pojawieniem się pęcherzy oraz odcisków, zadbaj o ich kondycję. Troszcz się o stosowanie dostosowanych do potrzeb Twojej skóry preparatów. Niezależnie od typu skóry, pamiętaj o tym, że każda stopa potrzebuje nawilżenia – zarówno ta przesuszona, jak i ta nadmiernie potliwa. W przypadku stóp z nadpotliwością, która sprzyja pojawianiu się odcisków i pęcherzy, sięgaj po preparaty antybakteryjne i antygrzybicze, zawierające np. jony srebra. Sięgaj też po olejki, np. z drzewa herbacianego. W przypadku, gdy tylko zauważysz, że Twoje stopy intensywnie się pocą, koniecznie umyj, dokładnie osusz swoje stopy i zmień skarpetki. Wilgoć jest świetnym środowiskiem nie tylko do występowania odcisków oraz pęcherzy, ale też do pojawienia się różnego typu infekcji o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym. Swoją suchą skórę możesz nawilżyć, wybierając kremy z masłem Shea albo masłem kakaowym. Warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji również mocznik, który w zależności od stężenia może albo lekko złuszczać skórę, albo ją nawilżać.
Stosuj wkładki ortopedyczne oraz plastry hydrożelowe
Aby ochronić swoje stopy przed wystąpieniem odcisku albo pęcherza, musisz odseparować skórę od powierzchni buta. Możesz to zrobić poprzez zastosowanie odpowiednich odciążeń czy plastrów hydrożelowych, które nałożysz na newralgiczne, najbardziej narażone na kontakt z butem, miejsca. Ponadto, często problemem nie są wady butów, ale dolegliwości ortopedyczne stóp. Wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest dobranie właściwych wkładek ortopedycznych, które będą korygować stopę i sprawią, że poruszanie się będzie znacznie łatwiejsze. Zastosowanie wkładek ortopedycznych może w istotny sposób wyeliminować ryzyko związane z pojawieniem się różnego rodzaju odcisków oraz pęcherzy. Pamiętaj, by nie dobierać wkładek ortopedycznych samodzielnie. To zadanie powierz ortopedzie albo podologowi. Specjalista po obejrzeniu Twoich stóp i rozpoznaniu wady, wskaże, jakie wkładki ortopedyczne będą potrzebne do korekty Twojego problemu.
Skorzystaj ze wsparcia podologa
Pamiętaj, że nawet prowadząc mądrą profilaktykę, nie wyeliminujesz w pełni ryzyka związanego z pojawieniem się pęcherzy lub odcisków. Możesz je jednak zminimalizować, co jednak nie oznacza, że tego rodzaju dolegliwości nigdy nie wystąpią. Taka możliwość istnieje zawsze, ale dodatkowa troska o stopy zmniejsza na to szanse.
Dbaj o swoje stopy na co dzień, a w razie, gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy, koniecznie udaj się do podologa. Ten specjalista w bezbolesny sposób pozbędzie się odcisków i pęcherzy. Pod żadnym pozorem nie usuwaj ich samodzielnie, ponieważ możesz sprawić sobie ból, a przy tym wywołać stan zapalny lub infekcję.