Zaznacz stronę

Nagniotki to problem, z którym zetknął się niemal każdy. Bardzo często pojawiają się na skutek noszenia niewygodnego obuwia przez długi czas, np. podczas ważnego wydarzenia. Modzele i odciski, pojawiają się również na skutek innych czynników. Ich obecność powoduje znaczny defekt kosmetyczny, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać ich powstawaniu.

Jak wyglądają nagniotki? Co robić, aby mieć piękną skórę stóp? Sprawdź!

Dlaczego powstają nagniotki? Przyczyny

Nagniotki to niewielkie zrogowacenia skóry, powstające pod wpływem nadmiernego nacisku na stopę. Nagniotki stanowią ogólną nazwę dla odcisków i modzeli, choć warto wiedzieć, że zmiany te, choć podobne, nieco się różnią i mają odmienną specyfikę. Ze względu na czynniki dnia codziennego, nagniotki są bardzo powszechnym problemem.

U osób z nadmiernie rogowaciejącą skórą lub znaczną tendencją do przesuszania naskórka, zmiany te występują znacznie częściej. Warto jednak wiedzieć, że specyfika skóry stóp sprzyja powstawaniu nagniotków i modzeli.

Stopy odpowiadają za amortyzację całego ciała, co oznacza, że cały ciężar jest w nich skumulowany. Z racji swej funkcji stopy są już wystarczająco obciążone. Dodatkowe czynniki, zwiększające nacisk, takie jak np. otyłość czy źle dopasowane obuwie, wzmagają m.in. procesy rogowacenia naskórka. Jest to mechanizm obronny, mający na celu zabezpieczenie stopy. W momencie nadmiernego rogowacenia, procesy te uaktywniają się, co powoduje rogowacenie miejscowe, w postaci odcisków lub modzeli.

Czynniki sprzyjające powstawaniu nagniotków to:

  • otyłość i nadwaga,
  • ciąża,
  • źle dopasowane obuwie – zbyt ciasne lub z cienką podeszwą,
  • wady postawy – powodują asymteryczne obciążenie ciała,
  • deformacje stóp i palców.

Największy wpływ na powstawanie nagniotków ma przede wszystkim zbyt ciasne obuwie, powodujące nacisk na naskórek. Niekorzystnie wpływają także buty z cienką podeszwą, gdyż stopa za każdym razem uderza niemal bezpośrednio w podłoże. Z problemem odcisków można spotkać się również nosząc buty zakończone w szpic, gdyż taki układ nieco „zgniata palce”, zwiększając siłę nacisku.

Szukając przyczyny powstawania nagniotków, warto także zwrócić uwagę na pielęgnację skóry stóp. Zarówno jej brak jak i nadmiar podnoszą ryzyko rozwijania się nagniotków. Brak pielęgnacji powoduje przesuszenie naskórka oraz jego nadmierne rogowacenie, co tworzy idealne podłoże do nagniotków.

Z kolei nadmierna pielęgnacja powoduje podrażnienie i może być odbierana jako zbyt agresywna, co uruchamia reakcję obronną w postaci zwiększenia twardości i grubości naskórka.

Odciski i modzele – jak je od siebie odróżnić?

Odciski i modzele zaliczane są do nagniotków i często ze sobą mylone. Warto jednak wiedzieć, że obie zmiany nieco różnią się między sobą. Przede wszystkim modzele są bardziej miękkie i lekko żółte. Zmiany te właściwie nie wywołują dolegliwości bólowych, mogą jedynie sprawiać lekki dyskomfort i wpływać na defekt kosmetyczny.

Z kolei odciski są to zmiany znacznie grubsze, o chropowatej fakturze i z białym punktem w środku. Co istotne, odciski z czasem zaczynają “wbijać się” w głębsze warstwy naskórka, co sprawia, że uciskają nerwy. W związku z tym, odciski mogą powodować dolegliwości bólowe. Usuwanie obu zmian również nieco się różni, gdyż w przypadku odcisków niekiedy trzeba sięgnąć po dłuto.

Jak zapobiegać nagniotkom? Pielęgnacja to podstawa!

Aby zapobiegać nagniotkom należy przede wszystkim zacząć od właściwej pielęgnacji stóp. Podstawą jest zmiękczanie oraz nawilżanie naskórka, dlatego też codzienna pielęgnacja powinna opierać się na stosowaniu kremu do stóp. Warto wybierać kosmetyki ze składnikami, takimi jak:

  • mocznik,
  • kwas hialuronowy,
  • pantenol,
  • kwas salicylowy.

Substancje te działają zmiękczająco, nawilżająco, a niektóre z nich mają również skłonność do zatrzymywania wody w naskórku, co przedłuża efekt nawilżenia. Raz w tygodniu warto wykonać złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingu. Zabieg ten dobrze wesprzeć mechanicznym usunięciem zrogowaciałej skóry, najlepiej za pomocą tarki bądź frezarki z odpowiednią końcówką.

Aby zapobiegać nagniotkom, warto także prześledzić swój tryb życia. Należy zadbać o wygodne i odpowiednio dopasowane obuwie. W przypadku chorób, takich jak otyłość czy wady postawy, należy skupić się na leczeniu schorzenia podstawowego. Przy deformacjach stóp oraz wadach postawy specjalista, np. podolog, pomaga dobrać odpowiednie wkładki, odciążające miejsca narażone szczególnie na przeciążenie.

Jak leczyć nagniotki u podologa?

Leczenie nagniotków u podologa przebiega kompleksowo i zwykle wymaga powtórzenia kilku wizyt. Przede wszystkim specjalista ustala przyczynę modzeli lub odcisków i zaleca działania, wspomagające wyeliminowanie ryzyka nagniotków. Podolog zwykle w sposób mechaniczny usuwa nagniotki. W leczeniu ważna jest również pielęgnacja domowa, co do której specjalista udziela zaleceń.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin