Zaznacz stronę

Pękające pięty to przypadłość wielu osób. Problem ten nie tylko powoduje nieestetyczny wygląd, ale może stać się podłożem do rozwoju poważniejszych stanów zapalnych. Przyczyną pękających pięt zwykle jest zaniedbanie podstawowej pielęgnacji skóry i pomijanie jej nawilżania.

Co jeszcze przyczynia się do pękania pięt? Jak wyleczyć pękające pięty? Odpowiadamy!

Problem pękających pięt – z czego wynika?

Bezpośrednią przyczyną pękania pięt jest zgromadzenie się nadmiernej ilości martwego naskórka, czyli tzw. rogowacenie. Do sytuacji tej prowadzić może wiele czynników, np. zbyt ciasne obuwie czy zaniedbania w zakresie pielęgnacji. Skłonność skóry stóp do rogowacenia wynika z jej specyficznych cech budowy.

Naskórek w tym miejscu jest zdecydowanie twardszy i grubszy niż w innych miejscach na ciele. Wynika to z faktu, iż stopy dźwigają cały ciężar ciała, a więc twardy naskórek zapewnia im amortyzację.

Dodatkowo pozbawione są gruczołów łojowych, przez co bardzo szybko dochodzi do ich przesuszania i utraty nawilżenia, a to sprzyja pękaniu skóry pięt.

Pękające pięty – jakie czynniki nasilają pękanie naskórka?

Brak odpowiedniego nawilżenia i nawodnienia naskórka to bezpośrednia przyczyna pękających pięt. Sytuację tę nasilają m.in. czynniki powodujące nierównomierny rozkład ciężaru ciała, co prowadzi do zwiększenia procesów rogowacenia naskórka i w dalszej konsekwencji – jego pękania.

Czynniki powodujące nadmierny nacisk na stopy to:

  • nieprawidłowo dopasowane obuwie –zbyt ciasne, za luźne czy ze zbyt cienką podeszwą sprawia, że naskórek ulega różnym otarciom czy naciskom, negatywnie wpływającym na kondycję skóry;
  • zbyt duża masa ciała;
  • ciąża – gwałtownie zwiększa się waga;
  • wady postawy;
  • zaburzenia w prawidłowym poruszaniu się;
  • deformacje w obrębie stóp, np. płaskostopie;
  • noszenie szpilek.

Pękaniu pięt sprzyjają również niedobory niektórych składników, zwłaszcza odpowiadających za nawilżenie i nawodnienie naskórka. W szczególności dotyczy to witaminy A i E.

Pękające pięty – czy nadmierna pielęgnacja może stać się przyczyną pękania naskórka?

Do pękających pięt przyczyniać się może również nadmierna i zbyt agresywna pielęgnacja stóp, np.:

  • częste wykonywanie peelingu (codziennie lub co drugi dzień),
  • używanie nieodpowiednich akcesoriów.

Zrogowaciały naskórek najlepiej usuwać za pomocą frezarki.

Zdecydowanie warto zrezygnować z pumeksów, gdyż są zbyt agresywne i mogą powodować nadmierne rogowacenie naskórka (działanie pumeksu tkanki odbierają jako zagrażające, dlatego zwiększają swoją twardość, a to nasila rogowacenie).

Pękające pięty – z jakimi chorobami mogą się wiązać?

Problem pękających pięt może być również oznaką poważniejszych, ogólnoustrojowych chorób. W szczególności dotyczy to diabetyków oraz osób zmagających się z zaburzeniami krążenia.

Pękające pięty a zaburzenia krążenia

Zaburzenia w zakresie transportu krwi sprawiają, że jej zbyt  małe ilości docierają do komórek naskórka stóp. To z kolei sprawia, że jest on niedożywiony i w konsekwencji staje się przesuszony oraz zaczyna pękać.

Pękające pięty a cukrzyca

Pękające pięty mogą pojawiać się również u diabetyków. Cukrzyca wiąże się z rozwojem tzw. stopy cukrzycowej, w wyniku której stopa atakowana jest przez różnego rodzaju infekcje, owrzodzenia, nagniotki czy rany.

Brak pielęgnacji skóry nasila pękanie pięt, co sprzyja wnikaniu patogenów i rozwojowi stanu zapalnego. Zaniedbania w tej kwestii, w ostateczności mogą doprowadzić do amputacji kończyny. W związku z tym diabetycy powinni być pod stałą opieką podologa i dbać o dobrą kondycję skóry stóp.

Jak wyleczyć pękające pięty?

Leczenie pękających pięt warto zacząć od konsultacji z podologiem oraz dobrania odpowiednich preparatów. Specjalista pomoże określić przyczynę pękających pięt oraz udzieli wskazówek co do dalszej profilaktyki. Wykona również pedicure podologiczny, dzięki któremu odżywi i zregeneruje naskórek.

Do leczenia pękających pięt warto wybrać preparaty zawierające składniki zmiękczające i nawilżające, takie jak:

  • lanolina,
  • mocznik,
  • kwas hialuronowy.

Mocznik oraz kwas hialuronowy mają zdolność do zatrzymywania wody w naskórku, co przedłuża efekt nawilżenia. Z kolei lanolina ma właściwości natłuszczające, przez co chroni naskórek.

Jak wyleczyć pękające pięty u podologa?

Stałym elementem leczenia pękających pięt jest pedicure podologiczny. Specjalista zabieg rozpoczyna od zmiękczenia naskórka za pomocą specjalnych preparatów. Następnie przechodzi do usunięcia zrogowaciałej warstwy za pomocą frezarki. Zabieg kończy aplikacją silnie odżywiające i nawilżające maski na stopy.

Choć efekty pedicure podologicznego widoczne są od razu, to w przypadku skóry z dużą tendencją do rogowacenia, warto regularnie odwiedzać podologa, aby mieć pod kontrolą stan skóry. Warto pamiętać także o domowej pielęgnacji – stosowaniu odpowiednich kremów oraz usuwaniu naskórka.

opinie o Satin