Każdemu z nas zdarzyło się mieć nieestetyczne, długo gojące się kurzajki. Zawsze pojawiają się w nieodpowiednim czasie, jak każda tego typu dolegliwość. Warto poznać kilka sposobów, które pomogą w zwalczaniu szpecących brodawek.
Czym są kurzajki?
Kurzajki są wywołanymi przez wirusy brodawkami. Ten rodzaj zmian skórnych powstaje w wyniku zagnieżdżenia się wirusa brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), który przenosi się poprzez kontakt z naskórkiem. Kurzajki najczęściej “wyskakują” na dłoniach i stopach, ale zdarzają się również na innych częściach ciała. Są bardzo zaraźliwe. Ponadto, szarobrunatne i grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni wywołują ból oraz wyglądają bardzo nieestetycznie. Mogą wrastać pod paznokcie, co jest dodatkowym utrudnieniem w leczeniu. U osób, które maja tendencje do obgryzania paznokci, kurzajki często pojawiają się na ustach. Brodawki na stopach wywołują głęboko w skórze stan zapalny i niekiedy utrudniają chodzenie. Często myli się je z odciskami.
Przyczyny
Medycyna nieustannie zajmuje się tym problemem lecz nadal wszystkie przyczyny powstawania kurzajek nie są znane. Powstają one przy:
- osłabieniu systemu odpornościowego organizmu, który wtedy łatwiej zaraża się wszelkiego rodzaju wirusami,
- osłabieniu fizycznym i psychicznym, długotrwałym i intensywnym stresie,
- ciąży,
- zaburzeniach hormonalnych,
- zaburzeniach metabolizmu,
- nadmiernej potliwości,
- zaburzeniach w układzie krwionośnym,
- chronicznych stanach zapalnych,
- skutkach ubocznych po operacjach.
Sposoby
Kurzajki należy przede wszystkim odpowiednio pielęgnować. Nie wolno ich rozdrapywać, ponieważ spowoduje to tylko ich rozprzestrzenienie się. Kurzajka można się zarazić przez bezpośredni kontakt z zarażoną osoba, ale także używanie z tego samego ręcznika, czy innych przedmiotów domowych. Stosunkowo częstym miejscem zarażenia są baseny, sauny, gabinety kosmetyczne. Niektóre osoby łatwiej ulegają zakażeniu, co jest spowodowane predyspozycjami dziedzicznymi. Dzieci są na nie szczególnie narażone. Na rynku dostępne są liczne preparaty na kurzajki: przeróżne maści i żele. Stosuje się też np. lapisowanie. Popularne jest również ich zamarzanie. Często pomagają dopiero leki przepisane na receptę.
Leczenie specjalistyczne
Kurzajki leczy się najskuteczniej w gabinetach podologicznych, gdzie problemem w profesjonalny sposób zajmują się specjaliści. Zazwyczaj stosuje się odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, co niweluje nawet ryzyko ich ponownego powstawania. Jednak dla pełnej satysfakcji z leczenia konieczna jest stała opieka eksperta, ponieważ kurzajka, która wystąpiła raz, może powrócić w przyszłości; pacjent jest nosicielem wirusa. Systematyczne kontrole i dbanie o higienę to niezastąpiona profilaktyka. Czas terapii jest różny, zależny od potrzeb indywidualnej osoby i stopnia zaawansowania dolegliwości. Więcej informacji o formie leczenia kurzajek znajdziesz na stronie internetowej warszawskiego gabinetu podologicznego Satin: usuwanie kurzajek.
Brodawki to nieprzyjemna sprawa. Jeśli dokucza Ci ta dolegliwość, nie zwlekaj! Zasięgnij cennej porady eksperta i zapomnij o tych niechcianych lokatorach na długo i ciesz się zdrową skóra.