Skóra stóp każdego dnia narażone jest na działanie licznych czynników, szczególnie – nadmiernego przeciążenia czy patogenów. Dodatkowo posiada bardzo specyficzne cechy, które sprawiają, że jest podatna na liczne schorzenia. Jednym z najczęstszych problemów pacjentów, zgłaszających się do gabinetu podologicznego, są pękające pięty.
Z czego wynika ten problem? Jak skutecznie wyleczyć pękające pięty? Co robić, gdy pękają pięty przy cukrzycy?
Specyfika skóry stóp – dlaczego pękają pięty?
Aby zrozumieć problem pękania pięt, należy zapoznać się ze specyfiką skóry stóp.
Naskórek w tym miejscu jest znacznie:
- grubszy,
- twardszy – co wiąże się z funkcją jaką pełnią stopy.
Ich zadaniem jest amortyzacja całego ciała, w związku z czym skóra musi być nieco grubsza.
Skóra stóp posiada swój własny “mechanizm obronny”. W momencie gdy naskórek jest nadmiernie przeciążony, uruchamiają się procesy, nasilające jeszcze bardziej jego twardość.
Ma to na celu zabezpieczyć stopy i całe ciało. Procesy te sprzyjają także rogowaceniu skóry, co z kolei zwiększa tendencję do pękania pięt.
Drugą, kluczową w tym kontekście cechą, jest brak gruczołów łojowych w stopach. To sprawia, że naskórek bardzo szybko traci wodę, co również sprzyja rogowaceniu i w konsekwencji – pękaniu pięt. Ze względu na te właściwości, skóra stóp wymaga odpowiedniej i dopasowanej pielęgnacji, aby uniknąć różnych schorzeń.
Czy pękające pięty są niebezpieczne dla zdrowia?
Pękające pięty są dolegliwością, kojarzoną przede wszystkim z nieestetycznym wyglądem. Jednak poza defektem kosmetycznym, schorzenie to może mieć poważne skutki zdrowotne.
Przerwanie ciągłości tkanki, sprzyja wnikaniu patogenów do wnętrza organizmu. Sprzyja to powstawaniu stanów zapalnych czy zakażeń.
W związku z tym, nie wolno lekceważyć problemu nadmiernie suchych i pękających pięt, gdyż może to negatywnie wpłynąć na zdrowie. Dodatkowo pękające pięty mogą wywoływać dyskomfort na co dzień, zwłaszcza jeśli są głębokie i zaawansowane.
Przyczyny pękających pięt – jakie czynniki im sprzyjają?
Poza utratą wody z naskórka, do pękających pięt może prowadzić:
- źle dopasowane obuwie – zbyt ciasne bądź z cienką podeszwą lub na szpilce;
- deformacje w obrębie stóp, takie jak np. płaskostopie;
- wady postawy;
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – powoduje deformacje;
- zbyt duża masa ciała;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp – brak regularnego nawilżania naskórka i usuwania zrogowaceń;
- aktywność fizyczna – prowadzi do przeciążenia, co nasila rogowacenia i w dalszej konsekwencji – pękanie pięt.
Pękające pięty mogą być powiązane także z chorobami ogólnoustrojowymi, szczególnie cukrzycą bądź zaburzeniami krążenia. Przy zaburzeniach krążenia, do naskórka dociera ograniczona ilość substancji odżywczych, co powoduje jego osłabienie, niedożywienie i przesuszenie.
Przyczyną pękających pięt mogą być także niedobory witaminy A i E, mających wpływ na ogólną kondycję skóry, jej nawilżenie i zatrzymywanie wody w naskórku.
Jak skutecznie wyleczyć pękające pięty?
Skuteczne wyleczenie problemu pękających pięt, możliwe jest wyłącznie pod okiem specjalisty od chorób i schorzeń stóp – podologa.
Na pierwszej konsultacji, podolog przeprowadza szczegółowy wywiad, zbierając informację m.in. o:
- przebytych i aktualnych chorobach,
- chorobowej historii rodzinnej,
- prowadzonym stylu życia.
Po wywiadzie ogląda stopy, oceniając wstępnie ich kondycję. Na tej postawie, specjalista wysuwa wstępną diagnozę.
Może również zalecić dodatkowe badania bądź wizytę u innego specjalisty, np. dermatologa czy diabetologa. Układa również indywidualny plan terapii.
Leczenie pękających pięt – co obejmuje indywidualny plan terapii?
Indywidualny plan terapii, układny przez podologa, zawiera dopasowane metody leczenia oraz zalecenia co do domowej pielęgnacji. Specjalista wskazuje preparaty, które w przypadku danego pacjenta sprawdzą się najlepiej.
Leczenie pięt obejmuje przede wszystkim wyrównanie krawędzi pęknięć i zastosowanie odpowiednich preparatów. Przy krwawiących ranach, specjalista aplikuje specjalistyczny opatrunek.
Co istotne, skuteczne leczenie pękających pięt, polega nie tylko na zabiegach u podologa, ale również na codziennej pielęgnacji w domu.
Podolog pomaga także wyeliminować przyczyny, prowadzące do pękających pięt (np. dopasowuje wkładkę ortopedyczną do obuwia). Osoby z dużą skłonnością do pękających pięt powinny być pod stałą opieką podologa.
Pękające pięty u diabetyków – co robić?
Pękające pięty u diabetyków stanowią poważne zagrożenie, gdyż jedną z konsekwencji tzw. stopy cukrzycowej, jest w ostateczności – amputacja kończyny.
Osoby zmagające się z cukrzycą powinny znajdować się pod stałą opieką podologa, który pracuje na preparatach oraz narzędziach dostosowanych specjalnie do skóry diabetyków. Dzięki temu chorzy mają pod kontrolą kondycję swoich stóp oraz gwarancję bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.