Kurzajki to stosunkowo popularna dolegliwość, z którą bardzo często udajemy się do podologa. Niestety jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest, aby w przypadku ich pojawienia, skorzystać z fachowej pomocy specjalisty unikając działań na własną rękę. Kluczowe jest w tym wypadku zarówno skuteczne leczenie, jak i właściwe rozpoznanie problemu. Jak więc upewnić się, że mamy do czynienia z kurzajką?
Przyczyny powstawania kurzajek
Kurzajka to specyficzna zmiana skórna, pojawiająca się na stopach, ale także na powierzchni dłoni, nóg, a nawet szyi. Bezpośrednią przyczyną jej występowania jest wirus brodawczaka ludzkiego – HPV typu 1, 2 lub 4. Wirusem możemy zarazić się bezpośrednio od osoby zakażonej, czy też nosiciela brodawczaka, chociażby przez używanie wspólnego ręcznika. Istnieje także możliwość pośredniego zakażenia wskutek noszenia nieodpowiednio zdezynfekowanych butów w kręgielni, czy niestosowania obuwia na basenie, w saunie, czy na siłowni.
Tym, co może dodatkowo sprzyjać pojawieniu się kurzajek jest między innymi noszenie zbyt małych lub za ciasnych, nieoddychających butów. Ciepłe i wilgotne środowisko, które wytwarza się wewnątrz takiego obuwia jest idealne dla szybkiego rozwoju wirusa.
Dlaczego tak ważne jest leczenie kurzajki?
Zmiana skórna, która pojawia się na powierzchni stóp, jak i dłoni oraz innych części ciała, mimo swojej powszechności jest nierzadko bagatelizowana. Wiele osób zamiast udać się po pomoc do specjalisty podologa, decyduje się na ignorowanie problemu, bądź podejmowanie działań na własną rękę. Jest to rozwiązanie wysoce niewskazane, które najczęściej nie tylko nie przynosi pożądanych rezultatów, ale może nawet wiązać się z osiągnięciem wręcz odwrotnych efektów. Samodzielne próby usunięcia kurzajki mogą spowodować zaognienie problemu, z którym prędzej czy później będziemy musieli udać się do specjalisty.
Kurzajka jest zmianą pochodzenia wirusowego, która roznosi się stosunkowo szybko. W prosty sposób można więc zarazić bliskich, jak również wiele osób, mających z nami bezpośredni lub pośredni kontakt. Co więcej, znacząco wpływają one na estetykę stóp, a co za tym idzie, na naszą pewność siebie oraz komfort psychiczny. Nieleczone kurzajki mogą wiązać się również z odczuwalnym dyskomfortem i dolegliwościami bólowymi. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby po rozpoznaniu problemu jak najszybciej zwrócić się po pomoc do specjalisty. Po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnego badania podolog potwierdzi obecność kurzajki, a następnie zapozna nas z całym planem oraz wszystkimi etapami jej leczenia.
Kurzajka – najważniejsze cechy
Zmiana ta bardzo często nazywana oraz mylona jest z odciskiem, który również nierzadko pojawia się na powierzchni stopy. Kurzajka znacznie różni się jednak od zwykłego odcisku, zarówno pod kątem wyglądu, jak i przyczyny ich powstawania. Odciski to zmiany, które pojawiają się wskutek dużego, długotrwałego nacisku lub tarcia podczas gdy kurzajki wywołuje obecność wspomnianego wyżej wirusa HPV. Jeśli natomiast chodzi o wygląd, kurzajka odznacza się nierówną, chropowatą strukturą oraz niewielkim rozmiarem. Jest raczej twarda i skupiona, a jej kolor może być żółto-szary, szarawy lub jasnobrązowy.
Kurzajki na stopach najczęściej pojawiają się na podeszwach oraz pomiędzy palcami. Ich wielkość sięga najczęściej około 2 centymetrów. Długo nieleczona kurzajka może wywoływać spory dyskomfort, a nawet odczuwalny ból podczas chodzenia.
Jak rozpoznać rozwijającą się kurzajkę?
Kurzajka to zmiana o podłożu wirusowym, która znacznie wpłynąć może zarówno na komfort codziennego życia, jak również estetykę stopy. Dlatego też tak ważne jest, aby bezpośrednio po jej zauważeniu zwrócić się po pomoc do specjalisty podologa. Warto udać się do gabinetu nawet w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących zmian. Znacznie bezpieczniej jest bowiem udać się na wizytę kontrolną, aby dowiedzieć się, że jest to jedynie niegroźna zmiana, niż leczyć rozwiniętą już kurzajkę w zaawansowanym stadium.
Na samym początku swojego formowania się w strukturze stopy kurzajka przypomina zwykły odcisk. Jest to czas, w którym najczęściej myli się ją z odciskiem, czy modzelem. Na powierzchni stopy pojawiają się charakterystyczne zgrubienia skóry, wywołane namnażaniem się keratynocytów, odpowiedzialnych za tak niepożądane przez nas rogowacenie naskórka. Dopiero w kolejnym etapie rozwoju kurzajka nieco zmienia swój wygląd i strukturę, odznaczając się od zwykłego odcisku; nabiera chropowatości, twardnieje i uwypukla się.
Kurzajki – o czym jeszcze pamiętać?
Odpowiednie rozpoznanie kurzajki, jak i zwrócenie się po pomoc do specjalisty jest kluczowe w jej skutecznym leczeniu. Równie ważne jest, aby zachować właściwe środki ostrożności i pamiętać o odpowiedniej profilaktyce oraz pielęgnacji, aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się problemu.