Grzybica skóry stóp to choroba, która objawia się szeregiem symptomów. Warto je znać i w razie konieczności jak najszybciej udać się do specjalisty i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jakie dolegliwości możesz odczuwać w przebiegu grzybicy stóp?
Jednym z symptomów, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest swędzenie stóp w najbardziej wilgotnym i najcieplejszym miejscu w obszarze stopy, a więc w przestrzeniach międzypalcowych. Ponadto stopy mogą piec, a przy tym wydzielać nieprzyjemny zapach.
Objawy wizualne w przebiegu grzybicy
Grzybicę można poznać nie tylko po dość subiektywnych uczuciach związanych z pieczeniem i swędzeniem stóp, ale także po konkretnych symptomach wizualnych. W przebiegu grzybicy stopy stają się zaczerwienione, między palcami można zauważyć na przykład czerwone plamki. Skóra zaczyna się łuszczyć do tego stopnia, że może jej wygląd kojarzyć się z przeprowadzeniem bardzo intensywnego peelingu. Naskórek staje się bardzo suchy, co prowadzi również do pojawienia się pęknięć skóry.
Samodzielne rozpoznawanie grzybicy? Postaw na nowoczesne metody badania
Wszystkie wymienione wyżej objawy, choć mogą świadczyć o grzybicy, niekiedy wskazują na inne dolegliwości zdrowotne. Dlatego aby mieć pewność, że dolegliwość, z którą się zmagasz, to grzybica, powinieneś wdrożyć odpowiednie badania, których celem będzie potwierdzenie tej wstępnej diagnozy.
Co więcej, leczenie domniemanej grzybicy na podstawie jedynie własnych obserwacji i bez porozumienia z lekarzem albo podologiem jest nie tylko nieskuteczne, ale może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.
Dlatego zamiast decydować się na samodzielną terapię lekami zakupionymi w aptece, w pierwszej kolejności należy zadbać o rzetelne badania. Innowacją w diagnostyce grzybicy są badania molekularne PCR. Pozwalają one na postawienie diagnozy już w kilka dni. Umożliwia to podjęcie działań zmierzających do wyleczenia znacznie szybciej niż w przypadku dotychczasowych metod rozpoznawania grzybicy. Ograniczały się one z reguły do badania mykologicznego związanego ze stworzeniem hodowli czy też po prostu na obserwacji zmian. Taki proces mógł trwać nawet kilka tygodni, co nie sprzyjało terapii. Badanie molekularne PCR to nie tylko oszczędność czasu, ale również większa dokładność metody. Ogromną zaletą tego rodzaju badań jest również stosunkowo niski koszt ich przeprowadzenia. Badanie polega na pobraniu próbki do laboratorium. To tam zostaje wyizolowany materiał genetyczny. Przeprowadzona zostaje reakcja łańcuchowa polimerazy, w efekcie specyficzne sekwencje patogenu zawarte w próbce są powielane i zsekwencjonowane. Dzięki temu specjalista uzyskuje wynik i może zweryfikować swoje podejrzenia.
Nowoczesna diagnostyka dużym krokiem w rozpoznawaniu grzybicy skóry
Diagnostyka i szybkie działanie są niezbędne, by sprawnie rozpocząć leczenie. Zwlekanie z terapią nie tylko potęguje dolegliwości i objawy grzybicy, ale także może sprzyjać przenoszeniu się patogenu na inne tkanki, w tym również na paznokcie. Grzybica skóry często idzie w parze z grzybicą paznokci. Paznokcie zainfekowane grzybem mogą zmienić swoją strukturę, być pofałdowane, skręcać się, a także mieć inny kolor. Stają się pożółkłe albo poszarzałe, czasem mogą również przybierać kolor czarny lub brązowy. Dlatego aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy jak najszybciej udać się do podologa.
Co sprzyja grzybicy skóry?
Warto również przyjrzeć się elementom, które mogą mieć bezpośredni wpływ na pojawienie się grzybicy skóry. Jeżeli tego rodzaju czynniki występują w Twoim życiu, dolegliwości, które obserwujesz na swoich stopach, mogą mieć bezpośredni związek z grzybicą.
Grzybicy skóry sprzyja nadpotliwość stóp, z uwagi na to, że nadmierna ilość potu przyczynia się do namnażania różnego rodzaju patogenów. Na grzybicę stóp jesteś narażony również w przypadku pękających pięt. Szczeliny w skórze mogą być bramą do przenikania patogenów.
Kontakt skóry stóp z wilgocią na przykład w wyniku noszenia zbyt ciepłego obuwia to kolejny czynnik mający wpływ na kondycję stóp i większe ryzyko zakażenia grzybami.
Grzybica skóry i co dalej?
Zastanawiasz się, co można zrobić, by pozbyć się zakażenia grzybiczego? Pamiętaj, że proces leczenia grzybicy jest niezwykle złożony i polega zazwyczaj na stosowaniu odpowiednio dobranej farmakoterapii. Jeżeli infekcja jest łagodniejsza, wystarczające mogą okazać się specjalne spray’e lub kremy, które działają antygrzybiczo. Na uwagę zasługują tu preparaty zawierające jony srebra.
Pamiętaj, że grzybicy skóry możesz zapobiec, nosząc czyste obuwie i czyste skarpetki. Ponadto nie powinieneś pożyczać nikomu swojego obuwia. Buty powinny być dostosowane do pory roku, np. noszenie zbyt ciężkiego obuwia latem może doprowadzić do wystąpienia grzybicy.
Istotne są również codzienna higiena, dokładne mycie stóp i ich osuszanie. Nie można również zapomnieć o dostosowaniu pielęgnacji do potrzeb skóry. Jeżeli borykasz się z nadpotliwością, która może doprowadzić do rozwoju zakażenia, najlepiej skonsultuj się z podologiem. Specjalista zaproponuje Ci odpowiednie metody zwalczania tego problemu. Dzięki odpowiedniej profilaktyce możesz uniknąć zakażenia grzybiczego.