Zaznacz stronę

Kurzajka to narośl powstająca najczęściej na stopach, choć może pojawić się również na dłoniach lub innych częściach ciała. Zmiana ta jest dość specyficzna i nieco trudna w leczeniu, gdyż posiada wewnętrzny korzeń – gęstą sieć naczyń krwionośnych. Tym samym, kurzajka jest zakorzeniona w wewnętrznych strukturach organizmu, co przekłada się na dolegliwości bólowe oraz konieczność usunięcia zmiany u specjalisty. Jak powstaje kurzajka? Po czym ją rozpoznać? Jak leczyć?

Kurzajka – co ją wywołuje? Przyczyny

Kurzajka to bardziej potoczna nazwa dla brodawki zwykłej. Brodawka to zmiana skórna, powstająca na skutek zakażenia organizmu wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Oznacza to, że kurzajka ma podłoże wirusowe, co może zwiększać ryzyko zakażenia się zmianą.

Ze względu na wirusowy charakter kurzajki, brodawką można zarazić się m.in. poprzez kontakt z osobą zakażoną czy korzystanie z jej przedmiotów (np. ręcznika, obuwia). Dużym siedliskiem wirusa HPV są również miejsca przestrzeni publicznej, takie jak basen czy sauna. Dlatego przebywając w takich miejscach, należy dbać o właściwą higienę i korzystać wyłącznie z własnych rzeczy.

Po czym rozpoznać kurzajkę? Objawy

Kurzajką bardzo łatwo się zarazić, gdyż wirus HPV występuje w różnych miejscach codziennego użytku. Kurzajkę niekiedy można pomylić z nagniotkami, szczególnie odciskami bądź modzelami. Jednak należy pamiętać, że są to zmiany o zupełnie odmiennym podłożu.

Przede wszystkim, kurzajka posiada wewnętrzną strukturę w postaci korzenia oraz ma charakter patogenny. Modzele i odciski w przeciwieństwie do niej, powstają na skutek mechanicznego ucisku naskórka i nadmiernego rogowacenia skóry.

Kurzajka ma przede wszystkim postać nierównej grudki, pojawiającej się w barwie zbliżonej do odcienia skóry. Cechą charakterystyczną brodawki jest chropowata struktura, przypominająca nieco strup. Jednak pod żadnym pozorem nie można zrywać kurzajki, gdyż to negatywnie wpłynie na jej dalszy proces leczenia i może spowodować stan zapalny. Kurzajki mają również nieregularny kształt.

Jak powstaje kurzajka?

Wniknięcie wirusa HPV do organizmu powoduje pewne zmiany, zachodzące na skutek zarówno reakcji odpornościowej organizmu jak i szkodliwego działania samego patogenu. Wirus ten, wnikając w struktury organizmu prowadzi do pobudzenia procesów, które skutkują nadmiernym przerostem keratyny, co prowadzi do utworzenia grubej i zrogowaciałej warstwy. Białko to jest bardzo odporne na działanie różnych czynników, dlatego też usunięcie kurzajki jest dość trudne.

Czy kurzajka boli?

Kurzajka to narośl, posiadająca wewnętrzny korzeń. Brodawka uciska na nerw, a wykonywanie ruchu dodatkowo wzmacnia nacisk i tym samym – ból. Dlatego też kurzajka może powodować dolegliwości bólowe, choć dotyczy to przede wszystkim miejsc, narażonych na zwiększony ucisk. Najwięcej “bolesnych” kurzajek można znaleźć na podeszwie stóp – z każdym krokiem dochodzi do zwiększonego nacisku na stopę.

Kurzajka – co robić? Kiedy iść do podologa?

Obecną kurzajkę należy jak najszybciej poddać leczeniu, gdyż utrudnia funkcjonowanie na co dzień, powodując ból i dyskomfort. Oprócz tego, może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego. Choć w powszechnej opinii istnieją domowe sposoby, pomagające pozbyć się brodawki, to należy pamiętać przede wszystkim o kilku kwestiach.

Przede wszystkim – brodawka ma wewnętrzny korzeń, a jej zewnętrzna warstwa jest bardzo gruba i zrogowaciała. To sprawia, że kurzajka jest trudna do usunięcia, a podejmowanie takich prób w warunkach domowych może wiązać się m.in. z usunięciem wyłącznie wierzchniej warstwy brodawki. Domowe metody mogą doprowadzić także do rozwoju stanu zapalnego, dlatego z kurzajką najlepiej od razu udać się do podologa. Specjalista ten zajmuje się leczeniem wszelkich dolegliwości w obrębie skóry stóp, stosując odpowiednie środki i sprawdzone, medyczne sposoby.

Jak podolog leczy kurzajkę?

Leczenie kurzajki to proces, dlatego zwykle wymaga kilku spotkań ze specjalistą. Ilość wizyt zależy od czynników indywidualnych, stopnia zaawansowania kurzajki czy przebiegu jej rozwoju.

Podolog dobiera najlepszą metodę leczenia brodawki i może zaproponować:

  • krioterapię (wymrażanie ciekłym azotem),
  • leczenie farmakologiczne,
  • mechaniczne usunięcie kurzajki.

W procesie leczenia kurzajki istotna jest również pielęgnacja domowa. Już na pierwszej wizycie podolog udzieli odpowiednich zaleceń oraz wskaże, jakie preparaty należy stosować.

Skuteczne pozbycie się kurzajki możliwe jest tylko dzięki połączeniu współpracy pacjenta ze specjalistą. Ze względu na wirusową etiologię brodawki, kurzajka może mieć tendencję do nawracania. Dlatego należy szczególnie zwracać uwagę na higienę oraz korzystać wyłącznie ze swoich przedmiotów.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin