Wkręcające paznokcie to dolegliwość charakteryzująca się nie tylko zmienionym kształtem paznokcia, ale też objawami bólowymi. Zabiegi podologiczne stanowią szansę na pozbycie się problemu bez konieczności interwencji chirurgicznej.
Wkręcające się paznokcie – jak wyglądają? Charakterystyka
Rurkowaty kształt, uczucie ucisku i wbijanie się płytki paznokciowej w wał paznokciowy to najczęstsze symptomy towarzyszące wkręcającym się paznokciom. W przebiegu tej dolegliwości z czasem pojawia się ból oraz silne rogowacenie wałów paznokciowych. Płytka paznokcia staje się twardsza, co utrudnia jej samodzielne skracanie i pielęgnację. Konsekwencją wkręcania się paznokci jest także wrastanie ich w skórę, co dodatkowo powoduje uszkodzenia. Taki paznokieć podwija się i zakrzywia.
Wśród przyczyn wkręcających się paznokci wymienia się m.in. deformacje ortopedyczne i uwarunkowania genetyczne. Warto wiedzieć, że nierzadko sami przyczyniamy się do rozwoju tego problemu, ponieważ sprzyjają temu: niewłaściwie dobrane obuwie, niepoprawna technika skracania paznokci oparta na pozbywaniu się boków płytki, nieprawidłowa pielęgnacja skóry stóp, co przekłada się na jej nadmierną suchość lub potliwość. Wkręcanie się paznokci towarzyszy też starzeniu się organizmu i różnym wywołanym tym stanem chorobom.
Klamry ortonyksyjne na wkręcające się paznokcie
Aby pozbyć się wkręcających się paznokci, najlepiej udać się do podologa. Specjalista zaproponuje cały wachlarz zabiegów, które pomogą w walce o zdrowe i piękne paznokcie. Jedną z takich usług jest założenie klamer ortonyksyjnych. Tego rodzaju przyrząd koryguje wzrost paznokcia i tym samym chroni przed wkręcaniem i wrastaniem płytki paznokciowej w skórę.
Założenie klamer ortonyksyjnych nie wywołuje bólu. Dlatego nie należy obawiać się tego rodzaju zabiegu. Przynosi natomiast ulgę i nie jest przeciwwskazaniem np. do pieszych wędrówek czy uprawiania sportu. Tym samym nie trzeba rezygnować z ulubionych aktywności podczas noszenia tego rodzaju klamer.
Co ciekawe, klamry ortonyksyjne porównywane są często pod względem mechanizmu działania do aparatu ortodontycznego. Są one noszone tak długo, aż problem zostanie całkowicie skorygowany. Podczas wizyt kontrolnych specjalista może skrócić lub wymienić klamrę, a także dopasować ją do kształtu paznokcia, który zmienia się w czasie.
Różne rodzaje klamer ortonyksyjnych
Istnieją różne typy klamer ortonyksyjnych dobieranych przez podologa w zależności od rozległości dolegliwości. Wśród najczęściej wybieranych typów klamer ortonyksyjnych wymienia się m.in. klamry metalowe, które charakteryzują się estetycznym wyglądem i są polecane w okresie letnim. Sprawdzają się w terapii paznokci niezwykle delikatnych i cienkich. Gdy problem nie jest jeszcze zaawansowany, warto skorzystać z klamer klejonych, plastikowo-drutowych. Należy przykleić je bezpośrednio do płytki paznokciowej. To sprawdzona metoda korekcji paznokci w przypadku leczenia wkręcania się płytki paznokciowej u dzieci. Na bardziej rozległe dolegliwości polecanym sposobem są klamry drutowe. Klamrę zakłada się jednostronnie lub dwustronnie, w miejscu wrastania i podnosi płytkę lekko do góry. To przynosi dużą ulgę.
Kostka Arkady metodą korekcji wkręcających się paznokci
Drugim sposobem na korektę paznokci, które się wkręcają, jest założenie kostki Arkady. Zabieg nie jest inwazyjny. Przeprowadza się go w gabinecie podologicznym. Dodatkowo nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, a czas jego wykonania to niecałe 30 minut.
Na czym polega taka korekta? Pacjent umieszcza swój palec w specjalnym przyrządzie. Zawiera on przestrzeń na korekcję płytki paznokciowej. Specjalne łopatki pozwalają na umieszczenie paznokcia w optymalnej pozycji. Umożliwia to stworzenie szkieletu paznokcia i wydłużenie bocznej strony płytki. Paznokieć odbudowuje się, wykorzystując do tego masę akrylową.
Kostka Arkady minimalizuje ryzyko nawrotu problemu w przyszłości, a także nadaje odbudowanemu paznokciowi naturalny i estetyczny wygląd. Taki wykonany z masy akrylowej element paznokcia może być również pokryty lakierem, podobnie jak w przypadku naturalnej płytki paznokciowej.
Ile trwa proces leczenia wkręcających paznokci?
Choć sam zabieg na wkręcające paznokcie trwa pół godziny do maksymalnie 2 godzin, proces rekonwalescencji uzależniony jest od czasu odrastania paznokci. Znaczenie może mieć tu liczba podjętych ingerencji w przeszłości, a także poziom zniekształcenia płytki paznokciowej. Leczenie może trwać nawet wiele miesięcy.
Nie wolno lekceważyć bólu i zaczerwienia, jakie pojawiają się w obrębie zniekształconego paznokcia i czym prędzej należy skorzystać ze wsparcia podologa. W gabinecie nie tylko otrzyma się niezbędną pomoc, ale też wskazówki związane z profilaktyką wkręcających się paznokci. Ważnym krokiem w kierunku zdrowia jest dobór obuwia dopasowanego do potrzeb stopy. Buty nie powinny naciskać na palce, by problem nie powrócił w przyszłości.
Wkręcające paznokcie to dolegliwość, z którą można i trzeba walczyć, by cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem swoich paznokci oraz stóp.