Ciąża to niezwykły czas dla kobiety i jej bliskich. Jednak prócz momentów szczęścia i wzruszenia pojawia się wówczas wiele nieprzyjemnych dolegliwości, również tych związanych z bólem stóp. Zanim zaczniesz działać, dowiedz się, co może być przyczyną tego problemu.
Dlaczego bolą stopy w ciąży?
Ból stóp w ciąży może być wywołany przez szereg czynników: zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Niepokój i nadmierne obciążenie organów nierzadko prowadzą do zakwaszenia organizmu, a to z kolei do pojawienia się dolegliwości bólowych
Przyczyn bólu stóp w ciąży upatrywać też można m.in.:
- w występowaniu obrzęków wywołanych zmianami w układzie limfatycznym,
- w zatrzymywaniu płynów w wyniku działania hormonów,
- w przyroście masy ciała, powodującym większe obciążenie dla stóp, a te z kolei deformacje czy pękanie skóry na stopach,
- w pojawianiu się skurczów związanych z gorszym krążeniem kończyn dolnych.
Co zatem zrobić, by pozbyć się dolegliwości bólowych? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z ginekologiem, a także z innymi specjalistami, którzy określą, co może leżeć u podstaw takiego stanu. Aby poprawić kondycję swoich stóp, warto udać się do podologa. Fachowiec wskaże, jakie działania i zabiegi można przeprowadzić.
Postaw na wygodne obuwie
Pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia może być zmiana obuwia. Na czas ciąży, zwłaszcza już tej zaawansowanej, postaw na szerokie, lekkie, płaskie buty. Dzięki temu Twoje stopy będą znacznie odciążone. Pamiętaj też o układaniu stóp wyżej od poziomu serca. Jest to istotne również w nocy.
Dbanie o właściwą dietę
Chcąc zadbać o swój stan zdrowia, należy również pamiętać o wspomaganiu wewnętrznym, czyli poprzez dietę. Dobrze, by była bogata w wartościowe pierwiastki, eliminujące skurcze, np. w magnez. Chcąc pozbyć się obrzęków stóp, bardzo ważne jest picie dużych ilości wody, a także jedzenie zdrowych produktów żywnościowych takich jak ogórek, ananas, które wykazują działanie moczopędne. Zapytaj swojego lekarza o produkty moczopędne, które mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży.
Korzystaj z regularnego wsparcia lekarza ginekologa
Pamiętaj, że Twoje dolegliwości mogą być wywołane np. gestozą, czyli zatruciem ciążowym. To stan zagrażający zarówno życiu matki, jak i dziecka. Dlatego bardzo istotne jest zgłaszanie swoich dolegliwości ginekologowi. Na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia specjalista wykluczy tego rodzaju problemy zdrowotne.
Ćwiczenia to podstawa
Borykając się z dolegliwościami bólowymi stóp w ciąży, można je redukować, stawiając na odpowiednie ćwiczenia dostosowane do potrzeb kobiet ciężarnych. Sposobami na niwelowanie bólu są m.in. ćwiczenia z zakresu jogi, masowanie oraz rozciąganie stóp z wykorzystaniem wałków i specjalnych piłeczek.
Stosuj właściwe preparaty pielęgnacyjne
Niwelowaniu dolegliwości bólowych sprzyja również sięganie po właściwe preparaty pielęgnacyjne, dostosowane do potrzeb stóp ciężarnej. W ich wyborze pomóc może Ci podolog. Warto postawić na pielęgnację z zastosowaniem naturalnych kremów, zawierających wyciągi z kasztanowca, nagietka albo liści winogron.
Proste działania profilaktyczne
Aby pobudzić krążenie, warto również często zmieniać pozycję. Nie należy ciągle siedzieć czy stać w jednej pozycji. Dobrze od czasu do czasu przejść się po mieszkaniu albo wybrać na spacer. Ponadto należy korzystać również z chłodnych kompresów, które w pozytywny sposób wpłyną na stan nóg i zmniejszą ewentualne obrzęki czy inne dolegliwości, np. te bólowe.
Bóle stóp u ciężarnej niezwiązane z ciążą
Pamiętaj, że czasem bóle stóp pojawiające się w ciąży wcale nie muszą mieć bezpośredniego związku z tym stanem. Dolegliwości mogą być wywołane np. przez wrastające paznokcie, stany zapalne i infekcje w obrębie stóp czy obtarcia skóry, związane z nieodpowiednim obuwiem. Aby zdiagnozować, co tak naprawdę jest przyczyną takich dolegliwości, należy skontaktować się z podologiem, który określi, co stoi za takim stanem zdrowia. Wówczas zaproponuje bezpieczne dla matki i dziecka metody pozbycia się problemów ze stopami. Bagatelizowanie problemu nie sprawi, że on zniknie, a wręcz przeciwnie – stanie się znacznie większy. Ponadto w gabinecie podologicznym stosowane są preparaty w żaden sposób niezagrażające ciąży. Wystarczy poinformować specjalistę o swoim stanie, wówczas ten dobierze właściwą metodę leczenia.
Bolące stopy w okresie poporodowym
Bóle stóp mogą pojawiać się również po porodzie. Ma to związek z laktacją oraz karmieniem piersią. Dolegliwości bólowe obejmują nie tylko stopy, ale też dłonie, kolana i stawy biodrowe. Nierzadko mogą tak utrudnić życie, że np. poruszanie się po schodach jest wówczas niemożliwe. Ten stan zwykle związany jest z podwyższonym stężeniem prolaktyny i określa się go artrozą. Zazwyczaj jest przejściowy i dotyczy pierwszej ciąży. Czasem bóle mają związek z mniejszą ilością estrogenów podczas karmienia piersią. Przekłada się to na niedobór soli wapnia w kościach, co może mieć związek z bólem. Wówczas istotna staje się suplementacja wapnia.