Zaznacz stronę

Problem wrastających paznokci może dotyczyć osób w każdym wieku. Choć istnieje wiele czynników ryzyka ich wystąpienia, to jednocześnie istnieje mnóstwo sposobów na to, by zabezpieczyć swoje paznokcie przed wrastaniem. Gdy problem już się pojawi, należy zgłosić się po pomoc do podologa, który zaproponuje różne metody jego leczenia.

Wrastające paznokcie – czyli co?

Wrastające paznokcie to dolegliwość, która polega na tym, że płytka paznokciowa wrasta w skórę i w ten sposób uszkadza jej strukturę. Taki paznokieć wykazuje dużą wrażliwość na dotyk. Zaczyna też rosnąć na boki, a nawet się podwijać. W miejscu wrastania paznokcia może pojawić się zaczerwienienie. Paznokieć zwykle boli w trakcie przemieszczania się. Z czasem ból staje się na tyle uciążliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Bagatelizowanie pierwszych objawów wcale nie przynosi ulgi, ale wręcz przeciwnie – zwykle prowadzi do zaostrzenia dolegliwości i nasilenia się stanu zapalnego.

Istnieje kilka sposobów profesjonalnego leczenia wrastających paznokci. Podolog dobiera je na podstawie własnej oceny stanu paznokci. Poniżej scharakteryzowaliśmy najważniejsze sposoby leczenia wrastających paznokci.

Klamry na wrastające paznokcie

Jedną ze skutecznych metod leczenia wrastających paznokci są tzw. klamry ortonyksyjne. Głównymi celami tego sposobu terapii są wyprostowanie paznokci i naprowadzenie ich na prawidłowy tor wzrostu. Największą zaletą tego rodzaju zabiegu są bezbolesny proces aplikacji, a także skuteczne niwelowanie bólu w dalszym procesie gojenia.

Sposób działania klamer ortonyksyjnych przypomina leczenie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego. Aparat stosuje się, by ukierunkować zęby tak, aby rosły we właściwy sposób. Podobnie działają klamry.

Podolog ma do wyboru wiele typów klamer ortonyksyjnych, które są dostosowane do stopnia nasilenia problemu. Kiedy dolegliwość nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, można sięgnąć po klamry klejone plastikowo-drutowe, które są przyklejone bezpośrednio do płytki paznokciowej. To często stosowana metoda leczenia wrastających paznokci u dzieci.

Rozwiązaniem polecanym w przypadku paznokci cienkich i delikatnych, a przy tym bardzo estetycznym, są klamry metalowe. Tego rodzaju klamry wykorzystywane są w przypadkach częstego eksponowania paznokci. Gdy problem jest już bardzo uciążliwy, należy sięgnąć po klamry drutowe. Klamra jest zahaczona w taki sposób, aby unieść płytkę delikatnie do góry, dzięki czemu pacjent odczuwa natychmiastową ulgę.

Kostka Arkady – leczenie wrastających paznokci

Kolejnym sposobem na terapię odkształcania płytki paznokciowej jest tzw. kostka Arkady. Metoda ta polega na odkształceniu płytki paznokciowej i takim jej ukierunkowaniu, by ustawić ją na prawidłowy tor wzrostu. Jest on kolejno utrwalany żywicą akrylową.

Zabieg może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Z tego też powodu można zdecydować się na jego wykonanie w znieczuleniu przewodowym. Pomimo wcześniejszych niedogodności przynosi on świetne efekty estetyczne. Dzięki kostce Arkady paznokieć rośnie zgodnie z kierunkiem wzrostu.

W wielu przypadkach już pierwsza wizyta przynosi upragniony efekt. Cały zabieg trwa około 40 minut. W jego trakcie chory paznokieć umieszczany jest w korpusie kostki. W takiej kostce znajduje się 5 miejsc z otworami przeznaczonymi do ulokowania w nich ruchomych narzędzi do korekcji wrastających paznokci. Kostka jest zaprojektowana w taki sposób, by móc objąć terapią całą płytkę paznokciową, a nie tylko punktowe miejsca.

Profilaktyka to podstawa

Jedną z dość prozaicznych przyczyn wrastających paznokci jest niewłaściwie dobrane obuwie. Dobrze dobrane buty mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrastania paznokci. Obuwie, które jest źródłem różnych dolegliwości, wyróżnia się zbyt wysokim obcasem, a także za wąskimi czubkami. Do powstawania opisywanych tutaj zmian nierzadko doprowadzają również zbyt ciasne buty.

Pamiętaj, że chcąc dobrać odpowiednie obuwie, należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, by było ono na tyle szerokie, aby nie wywoływać ucisku paznokci.

Drugim czynnikiem ryzyka powstania wrastających paznokci jest nieodpowiednia technika obcinania paznokci. Wrastaniu paznokci sprzyja obcinanie boków płytek. Natomiast prawidłowe skracanie paznokci polega na obcinaniu ich na prosto. Paznokcie nie powinny być również przycinane zbyt krótko, ponieważ może zwiększać to ryzyko ich wrastania w skórę.

Staraj się też wyeliminować inne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia wrastających paznokci. Na tej liście – oprócz niewłaściwego obuwia czy nieodpowiedniej techniki skracania paznokci – znajdują się m.in. takie problemy jak: nadwaga, grzybica, uszkodzenia paznokcia, aktywność fizyczna zwiększająca nacisk na stopę, pozbywanie się brudu spod paznokci z użyciem ostrych narzędzi.

Pamiętaj, że długotrwałe efekty przynosi połączenie zabiegów podologicznych z codzienną, właściwą pielęgnacją Twoich paznokci. Wiedzę w tym zakresie pozyskasz u podologa. Jeżeli masz tendencję, np. genetyczną, związaną z wrastaniem paznokci, warto profilaktycznie odwiedzać gabinet podologa w celu oceny stanu Twoich paznokci.

opinie o Satin