Grzybica paznokci jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci udają się do gabinetów podologicznych. O rozwój infekcji grzybiczej nietrudno, stąd też jej powszechność. Grzybica paznokci może pojawić się w wyniku niewłaściwej higieny stóp czy innych zaniedbań. Wiąże się z przykrymi objawami, sprawiającymi spory dyskomfort (np. brzydki zapach stóp).
Skąd się bierze grzybica paznokci? Jak ją rozpoznać? Jak podolog leczy grzybicę paznokci?
Grzybica paznokci – co to za infekcja?
Grzybica paznokci to infekcja wywoływana przez grzyby, najczęściej – dermatofity. Mają one tendencję do rozkładania keratyny, czyli głównego budulca płytki paznokciowej.
Dlatego też rozwój infekcji wiąże się z diametralnym pogorszeniem ich kondycji oraz zmianą barwy płytki paznokciowej. Grzyby powodują również charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wyczuwalny jest on szczególnie po zdjęciu obuwia.
Grzybica to infekcja zakaźna, co oznacza, że przenosi się z jednego organizmu na drugi. Dlatego też grzybicą paznokci bardzo łatwo można zarazić się w miejscach publicznych, zwłaszcza na basenie.
Środowisko tam obecne jest mokre i wilgotne, co dodatkowo sprzyja namnażaniu i rozprzestrzenianiu się grzybów. Grzybica paznokci prowadzi do destrukcji płytki paznokciowej, dlatego wymaga leczenia. Dodatkowo towarzyszy jej nieestetyczny wygląd.
Grzybica paznokci – co ją wywołuje? Przyczyny
Za najczęstszą przyczynę rozwoju grzybicy paznokci stóp uważa się niewłaściwą higienę tej części ciała. Idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów jest wilgoć oraz ciepło. Stopy, bogate w liczne gruczoły potowe oraz często „zamknięte” w pełnym obuwiu bądź bieliźnie (np. skarpetach) tworzą podłoże idealne do rozwoju dermatofitów i innych grzybów. Dlatego też, odpowiednia profilaktyka stóp pomaga zmniejszyć ryzyko grzybicy.
Należy pamiętać o:
- wentylacji stóp,
- ich dokładnym osuszeniu przed założeniem obuwia bądź skarpet.
Warto profilaktycznie stosować również spraye zmniejszające potliwość stóp oraz działające przeciwgrzybiczo.
Przebywając w miejscach przestrzeni publicznej, np. na basenie, warto pamiętać także o podstawowych zasadach, takich jak:
- noszenie odpowiedniego obuwia (klapek),
- korzystanie z własnego ręcznika.
Pożyczanie rzeczy od innych osób również sprzyja przenoszeniu się infekcji.
Grzybica paznokci stóp – po czym ją rozpoznać?
Grzybicę paznokci najłatwiej rozpoznać po zmianie barwy płytki paznokciowej – na żółtą, białą bądź nieco brązową. Płytka paznokciowa staje się krucha, łamliwa i podatna na odginanie.
W przypadku ostrej infekcji może pojawić się zaczerwienienie w okolicy zainfekowanego paznokcia. Grzybica paznokci wiąże się również z nieprzyjemnym zapachem stóp.
Grzybica paznokci – jak wygląda leczenie? Czy konieczna jest wizyta u podologa?
Leczenie grzybicy paznokci powinno zostać skonsultowane z odpowiednim specjalistą – podologiem. Zajmuje się on wszystkimi dolegliwościami i schorzeniami w obrębie stóp. Dlaczego konsultacja z tym specjalistą jest wskazana?
Grzybica to infekcja z dużą tendencją do nawracania. Aby uniknąć jej ponownego wystąpienia lub maksymalnie zmniejszyć ryzyko nawrotu, należy od samego początku zadbać o właściwe i skuteczne leczenie.
Podolog wskaże najbardziej odpowiednie metody leczenia, aby ograniczyć ryzyko nawrotu. Udzieli również wskazówek co do profilaktyki i higieny stóp na co dzień.
Jak podolog leczy grzybicę paznokci?
Skoro już wiadomo, że z infekcją grzybiczą najlepiej udać się do podologa, to pojawia się pytanie: „Jak podolog leczy grzybicę paznokci?”.
Przede wszystkim sposób leczenia dopasowany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Metody obejmują m.in. antybiotykoterapię oraz oczyszczanie płytki paznokciowej. W niektórych stanach podolog może również zalecić laserowe usuwanie grzybicy.
Jak podolog leczy grzybicę paznokci – zabieg krok po kroku
Podstawowym zabiegiem w usuwaniu grzybicy paznokci jest mechaniczne oczyszczenie płytki paznokciowej i zastosowanie odpowiednich preparatów. Cały zabieg specjalista rozpoczyna od dokładnego oczyszczenia wszystkich miejsc objętych infekcją.
Specjalista oczyszcza paznokcie zarówno od strony zewnętrznej, jak i podpaznokciowej, usuwając wszelkie źródła dermatofitów. Oczyszczanie może wywoływać delikatny ból. Na sam koniec podolog aplikuje odpowiednie preparaty działające przeciwgrzybiczo.
W sytuacji, gdy paznokieć został mocno nadszarpnięty przez infekcję, podolog może wykonać jego rekonstrukcję. W tym celu używa specjalnej masy, utwardzanej pod lampą UV.