Zaznacz stronę

Naturalne procesy starzenia sprawiają, że osoby po 65. roku życia są bardziej narażone na problemy ze stopami. Sprzyjają temu również rozwijające się u seniora choroby, w tym cukrzyca, zaburzenia krążenia. Nie bez znaczenia pozostają też dolegliwości, które towarzyszyły starszej osobie już wcześniej, np. deformacje stóp. Jak podolog pielęgnuje stopy starszej osoby?

Regularne kontrole stanu stóp

Jeżeli pod opiekę podologa trafiają stopy starszej osoby, specjalista ze szczególną starannością poddaje kontroli ich stan. Ocenia kondycję skóry i paznokci, czyni to nawet co kilka tygodni, zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą, którzy z uwagi np. na rozwijające się neuropatie czy zaburzenia krążenia mogą mieć problemy z odczuwaniem bólów w obrębie stóp. Przekłada się to na większe ryzyko pominięcia niepokojących zmian. Niezauważone mogą prowadzić do rozwoju np. stopy cukrzycowej.

Przekazanie wiedzy dotyczącej pielęgnacji domowej

Podczas wizyty u podologa senior otrzymuje cały pakiet niezbędnych informacji, które pomogą mu prowadzić odpowiednią pielęgnację stóp w zaciszu domowym. Czego może dowiedzieć się senior podczas wizyty u podologa?

Nawilżenie i złuszczanie to podstawa

Dowiaduje się, jak ważne jest nawilżenie, nawet tych nadmiernie potliwych stóp. Otrzymuje też od podologa zalecenia, jakie składniki w preparatach pozwolą na nawilżenie. Zupełnie inne potrzeby ma skóra osoby zdrowej, a inne np. cukrzyka. Dlatego to, co sprawdzi się np. do złuszczania martwego naskórka u zdrowego seniora niekoniecznie będzie odpowiednie dla cukrzyka. Mowa tu chociażby o stężeniach mocznika, używanego do pozbywania się martwego naskórka.

Sposób skracania paznokci wpływa na zdrowie stóp

Senior poznaje też metody skracania paznokci, by nie narazić tkanki na uszkodzenie czy nie wywołać ryzyka zakażenia. Podolog przekazuje mu wiedzę, jakich narzędzi używać do pielęgnacji paznokci, np. pilniczka, a z których lepiej zrezygnować, np. z nożyczek do obcinania paznokci. Konsekwencją ich używania może być stworzenie bramy dla różnorodnych drobnoustrojów, które mogą przenikać pod płytkę.

Profilaktyka antygrzybicza i innych chorób skóry

W trakcie wizyty senior dowie się również, jak uniknąć zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, które z uwagi na obniżoną odporność lub inne choroby współistniejące częściej dotykają tej grupy wiekowej. Zdobędzie też wiedzę, jakie objawy powinny go zaniepokoić. Podolog podzieli się też najnowszą wiedzą związaną z diagnostyką, np. senior dowie się, że obecnie znacznie szybciej można zdiagnozować grzybicę, nawet w kilka dni, dzięki badaniom molekularnym PCR.

Wygodne buty to pierwszy krok do zdrowia

Co istotne, podolog przekaże seniorowi również wiedzę dotyczącą tego, jakie obuwie jest właściwe. Senior dowie się, jak ważne jest noszenie wygodnych butów, dostosowanych do potrzeb stóp. Dobierając właściwe obuwie, uniknie ryzyka zaczerwienień, podrażnień i zmian w obrębie stopy. Podolog pomoże również w dopasowaniu butów, które ustabilizują piętę. Niewłaściwe podparcie pięty to częsta przyczyna bólu stóp, kolan, a także bioder. Dlatego, chcąc wyeliminować niektóre dolegliwości u starszej osoby, warto sięgnąć po właściwe buty.

Pielęgnacja w gabinecie podologicznym – jak wygląda?

Zabieg w gabinecie podologicznym jest dostosowany do potrzeb konkretnej osoby. Jeżeli senior nie ma większych problemów ze skórą lub paznokciami, jego stopy są poddawane pedicure profilaktycznemu. Podczas niego paznokcie są skracane, a skóra nawilżana z zastosowaniem odpowiednio dobranych preparatów.

Aby nie narazić opuszków na uszkodzenie, a jednocześnie ograniczyć ryzyko wrastania lub wkręcania się, paznokcie powinny być obcinane na prosto, lecz nie za krótko. Senior dowiaduje się też, że zbyt długie paznokcie mają tendencję do wkręcania. Pilniczek lub obcinaczki to narzędzia, które umożliwią podologowi bezpieczne skrócenie paznokci.

W ramach zabiegu podologicznego istotne jest również zapewnienie odpowiedniego nawilżenia, regeneracji skórze stóp. Preparaty z aloesem, masłem shea czy panthenolem są chętnie wykorzystywane w praktyce podologicznej.

Złoty standard w gabinecie podologa

Bardzo często do gabinetu podologa przychodzi osoba, która już cierpi z powodu np. wkręcających się, bolesnych paznokci. Z uwagi na to, że nie jest sama w stanie skrócić twardej płytki, a jednocześnie jest to wręcz niebezpieczne, szuka pomocy u podologa. To dobry krok, ponieważ w ten sposób paznokcie zostaną skrócone w sposób bezbolesny i higieniczny. Dzięki temu uniknie się ryzyka pojawienia się zakażenia, które mogłoby skutkować np. grzybicą.

Szczególnego wsparcia potrzebuje pacjent cukrzycowy. Niedostateczna pielęgnacja sprawia, że paznokcie osoby starszej ze specjalnymi potrzebami pielęgnacyjnymi mogą ulec deformacji. Obserwowane są m.in. wrastanie i wkręcanie paznokci. Chcąc utrzymać paznokcie w dobrym stanie, niezbędne jest korzystanie z pomocy podologa, który zastosuje odpowiednie narzędzia, umożliwiające opracowanie płytki paznokcia, a dodatkowo utrzymujące stopy w dobrej kondycji.

W przypadku seniora podolog wykonuje również standardowe zabiegi, jak u osoby młodszej, uwzględniając potrzeby wieku. Senior może więc liczyć na bezbolesne usunięcie kurzajek, zgrubienia skóry, wrastających paznokci czy zmian grzybiczych. Wszystko zależy od indywidualnych objawów konkretnego klienta.

opinie o Satin