Zaznacz stronę

Odciski to nieprzyjemne nagniotki, powstające najczęściej na palcach stóp lub piętach. Początkowo zmiany te są niegroźne, jednak z czasem odcisk wbija się coraz głębiej w struktury tkanki, uciskając nerwy i powodując dolegliwości bólowe. Tak więc oprócz defektu kosmetycznego, powodują dyskomfort w ciągu dnia. Nieleczone odciski mogą również powodować stan zapalny.

Jak powstają odciski i co robić, aby ich uniknąć? Jak dbać o stopy z tendencją do tworzenia się odcisków?

Dlaczego skóra stóp jest podatna na odciski?

Skóra stóp ma bardzo charakterystyczną specyfikę. Stopy dźwigają cały ciężar ciała, a funkcją skóry stóp jest jak największa amortyzacja szkieletu. Dlatego też naskórek w tym miejscu jest zdecydowanie grubszy i twardszy niż w innych miejscach na ciele – dzięki temu może pełnić swoją funkcję “ochronną”.

Oprócz tego, skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, co z kolei powoduje jej szybkie przesuszanie się i zwiększa tendencję do rogowacenia skóry. Zrogowaciały i twardy naskórek sprzyja tworzeniu się odcisków i innych nagniotków. Wystarczy długotrwały, stały i miejscowy nacisk na dany obszar stopy, aby doszło do rozwoju odcisku.

Dlatego też w profilaktyce tych nagniotków, ogromną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry stóp – im bardziej skóra jest nawilżona, tym mniejsze ryzyko rozwoju odcisków. Warto przy tym pamiętać jednak, iż pielęgnacja i higiena stóp nie ogranicza się wyłącznie do stosowania kosmetyków – obejmuje również nawyki życia codziennego.

Odciski – skąd się biorą? Przyczyny

Aby wiedzieć, jak dbać o stopy z tendencją do tworzenia się odcisków, należy przede wszystkim zrozumieć przyczyny ich występowania. Bezpośrednim czynnikiem, wpływającym na rozwój odcisku jest długotrwały nacisk na dane miejsce na stopie.

Może dziać się to m.in. pod wpływem źle dopasowanego obuwia czy wad postawy. Przy tym warto pamiętać, że pielęgnacja ma charakter wyłącznie wspierający – zadbana i nawilżona skóra jest zwyczajnie mniej podatna na tworzenie się odcisków, co jednocześnie nie wyklucza ryzyka ich powstawania.

Czynniki sprzyjające tworzeniu się nagniotków to:

    • obuwie zbyt ciasne lub z nadmiernie cienką podeszwą – zbyt ciasne obuwie sprawia, że stopy są ściśnięte, co w naskórku wywołuje odruch obronny, w postaci zwiększenia procesów rogowacenia skóry. Z kolei zbyt cienka podeszwa sprawia, że podczas każdego uderzenia o powierzchnię ziemi, stopa niemal bezpośrednio się z nią styka. Tworzeniu się odcisków sprzyjają również buty na wysokim obcasie;
    • wady postawy, zaburzenia chodu i deformacje w obrębie stóp – wszystkie te czynniki powodują nierównomierny rozkład ciężaru ciała, co sprzyja rozwojowi nagniotków;
    • otyłość, nawaga i ciąża – nadmierna masa ciała powoduje przeciążenie stóp i zwiększenie odczuwanego nacisku;
    • niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp – niekorzystny jest zarówno brak odpowiedniej pielęgnacji jak i jej nadmiar.

Tendencję do odcisków mogą mieć również osoby pracujące fizycznie, narażone na stały ucisk o podobny natężeniu.

Jak dbać o stopy z tendencją do odcisków? Składniki, których warto szukać w kosmetykach

Zadbana skóra stóp pomaga ograniczyć ryzyko tworzenia się odcisków. Należy pamiętać przede wszystkim o regularnym usuwaniu martwego naskórka i codziennym stosowaniu kremów – nawilżających, zmiękczających lub regenerujących – w zależności, od aktualnych potrzeb skóry. Do usuwania martwego naskórka warto wybrać frezarkę lub tarkę – stosowanie pumeksów może przynieść odwrotny efekt, gdyż ich struktura jest zbyt szorstka i agresywna dla naskórka.

W kremach do stóp warto szukać:

  • mocznika – to niemal sztandarowy składnik w pielęgnacji skóry stóp. Mocznik, stosowany regularnie, poradzi sobie nawet z najbardziej suchą i zrogowaciałą skórą (znaczenie ma wówczas wybór odpowiedniego stężenia). Substancja ta silnie nawilża i zmiękcza naskórek. Stosowana w wyższych stężeniach ma właściwości złuszczające;
  • gliceryny – substancja ta ma skłonność do zatrzymywania wody w naskórku, dzięki czemu skóra pozostaje dłużej miękka, elastyczna i nawilżona;
  • kwasu hialuronowego – to kolejna substancja, posiadająca zdolność do wiązania wody w naskórku. Tym samym kwas hialuronowy nawilża naskórek i przedłuża ten efekt. Dodatkowo wspomaga procesy
  • odbudowywania naskórka;
  • kwasu salicylowego – stosowany jest przede wszystkim jako substancja złuszczająca i działająca przeciwbakteryjnie.

Jak zapobiegać odciskom? Odpowiednia profilaktyka i wizyta u podologa

Dbanie o stopy z tendencją do powstawania odcisków wymaga właściwego doboru pielęgnacji, w czym pomoże m.in. podolog podczas wizyty. Specjalista na bazie czynników indywidualnych, wskaże najlepszy kierunek w pielęgnacji. Oprócz tego, podolog wykonuje pedicure, wykorzystując specjalistyczne preparaty.

Poza samą pielegnacją, należy pamiętać również o tym, aby decydować się na wygodne i dobrze dopasowane obuwie. W przypadku wad postawy lub deformacji w obrębie stóp, warto zastanowić się nad zakupem wkładki, równoważącej ciężar ciała i ograniczającej ryzyko rozwoju nagniotków. W jej doborze również pomaga podolog.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin