Zaznacz stronę

Stopy dzieci są narażone na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Ich delikatna skóra może ulec uszkodzeniu, np. w wyniku tarcia wywołanego przez niewygodne obuwie. Ponadto różnorodne zajęcia, np. na basenie, w towarzystwie rówieśników mogą sprzyjać zakażeniom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Jak dbać o stopy dziecka?

Higiena i pielęgnacja to podstawa!

Być może to sformułowanie brzmi bardzo prozaicznie, jednak to higiena ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka. Podobnie jak u osoby dorosłej, należy dbać, by stopy dziecka były utrzymane w czystości. Regularnie trzeba myć je w ciepłej wodzie, używając łagodnego mydła dostosowanego do potrzeb skóry najmłodszych. Następnie dokładnie osuszyć je, szczególnie między palcami. Ucz dziecko, jak właściwie myć stopy i tłumacz mu, dlaczego to takie ważne. Możesz też wziąć je na profilaktyczną wizytę u podologa dziecięcego, który wyjaśni maluchowi znaczenie odpowiedniej higieny. Postaw na edukację i mądre książki o tej tematyce.

Stosuj krem lub spray nawilżający do stóp, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Szczególnie ważne jest nawilżanie suchej skóry, aby zapobiec pojawieniu się pękających pięt i innych problemów skórnych. Ponadto pamiętaj o tym, że nawilżenia potrzebuje również skóra nadpotliwa, co dla niektórych stanowi paradoks.

Bezpieczne skracanie paznokci

Dbaj nie tylko o skórę, lecz także o paznokcie swojego dziecka. Pierwszym krokiem do zdrowia jest tu regularne przycinanie płytki. Znacznie lepszym słowem jest „skracanie”, gdyż przycinanie za pomocą obcinaczek powinno odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach. Na co dzień lepiej stosować pilniczek, którym skrócisz paznokieć. Obcinanie paznokci zwiększa ryzyko ich pękania, dlatego pamiętaj, by w razie potrzeby robić to ostrożnie, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Przycinaj paznokcie na prosto, aby uniknąć ich wrastania. Uważaj, aby nie przyciąć ich zbyt krótko – zwiększa to ryzyko pojawienia się bólu i ewentualnych infekcji. Jeżeli nie wiesz, jak zadbać o paznokcie dziecka albo maluch wyraża obawy z tym związane, udaj się do podologa dziecięcego. Specjalista ma odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów i z empatią oraz wrażliwością podejdzie do Twojej pociechy. W ten sposób dziecko dowie się, że obcinanie paznokci wcale nie jest tak przerażające.

Stawiaj na odpowiednie obuwie

Dobrze dobrane obuwie i ewentualne wkładki ortopedyczne to istotna kwestia z wielu powodów. Po pierwsze, ma wpływ na rozwój stopy dziecka i właściwe nawyki związane z poruszaniem. Po drugie, może sprzyjać niwelowaniu wad, np. płaskostopia. Stopy dziecka są na tyle plastyczne, że odpowiednia dbałość o nie w tym aspekcie może przyczynić się do zminimalizowania wielu defektów. Poza tym wygodne buty to mniejsze ryzyko otarć, odcisków czy krwiaków podpaznokciowych. Obuwie powinno być wygodne, dobrze dopasowane i mieć odpowiednią przestrzeń na palce. Unikaj modeli zbyt ciasnych lub zbyt obszernych. Zadbaj o to, by obuwie stabilnie podtrzymywało stopę. Materiał, z którego są wykonane buty, powinien być przewiewny i oddychający, by nie dochodziło do przegrzewania i zapocenia stóp. Pamiętaj, żeby buty odpowiadały aurze, jaka panuje na zewnątrz. Dobrze, by dziecko miało również obuwie na zmianę, np. w bawialni, w przedszkolu, do którego uczęszcza.

Wyrabiaj zdrowe nawyki

Dziecko powinno mieć świadomość, w jaki sposób może zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego albo grzybicą. Naucz je, jak ważne jest unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych, m.in. takich jak: baseny, sale zabaw czy szatnie w przedszkolu. Pouczaj dziecko, by nosiło w tych przestrzeniach buty ochronne, klapki lub sandały, aby zapobiec zakażeniom grzybiczym lub bakteryjnym. Mów, że nie należy wymieniać się butami z przyjaciółmi. Choć Twoja pociecha darzy kogoś dużą sympatią, to jednak nie oznacza to, że powinna korzystać z tak osobistych rzeczy jak buty kolegów. Warto też porozmawiać z nauczycielami o tym, by np. w ramach lekcji wychowawczej poruszali temat zdrowych nawyków związanych z higieną stóp, w tym wymienianiem się butami lub brakiem klapek na basenie.

Monitoruj stan stóp swojego dziecka

Gdy dziecko jest małe, rodzic lub inny opiekun zwraca w naturalny sposób uwagę na jego stopy. Natomiast wraz z biegiem czasu te kontrole stają się rzadsze. Warto jednak od czasu do czasu spojrzeć na stopy swojego kilkulatka. Starsze dziecko samo powinno trzymać rękę na pulsie i w razie zauważenia niepokojących zmian poinformować rodziców. Oceniaj stopy pod kątem oznak infekcji, wrastających paznokci czy innych problemów. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, skonsultuj się z podologiem.

Istotnym elementem dbałości o stopy jest aktywność fizyczna przeciwdziałająca otyłości, która zwiększa ryzyko pękania skóry stóp. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu Twojego dziecka. Odwodnienie może objawiać się suchością skóry.

Dbając o stopy dzieci, można zapobiec wielu problemom, takim jak grzybice, infekcje czy wrastające paznokcie. Pamiętaj, że odpowiednia higiena stóp jest niezwykle ważna dla ogólnego zdrowia i komfortu malucha.

opinie o Satin