Zaznacz stronę

Przestrzenie międzypalcowe – podobnie jak cała stopa – wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Narażone są przecież na szereg czynników, które mogą pogarszać ich kondycję. Dolegliwości, które dotyczą tych miejsc na stopie, to m.in.: przesuszona skóra, odciski, a także zakażenia grzybicze. Zobacz, jak dbać o przestrzenie międzypalcowe, by minimalizować ryzyko występowania tego rodzaju problemów.

Dobierz odpowiednie obuwie

Aby przestrzenie międzypalcowe były zabezpieczone przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych, istotne w pierwszej kolejności jest dobranie odpowiednich butów. Dobrze, by obuwie było wykonane z oddychającego materiału. Buty nie powinny naciskać na palce. Ma to bowiem wpływ na całą stopę, w tym na przestrzenie międzypalcowe. Wygodne buty nie mogą być również zbyt wąskie, gdyż doprowadzają do ściskania palców, co ma bezpośrednie przełożenie na stan przestrzeni palcowych.

Wybieraj właściwe skarpetki

Twoje skarpetki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które będą przepuszczać powietrze. Zmieniaj skarpetki zawsze wtedy, gdy zauważysz, że stopy Ci się pocą, a skarpetki stały się wilgotne. Noszenie mokrych skarpet może skutkować zwiększonym ryzykiem zakażeń grzybiczych oraz bakteryjnych. Dlatego chcąc zminimalizować wystąpienie tego rodzaju problemów, zatroszcz się o to, by regularnie wymieniać tę część odzieży.

Wprowadź regularną pielęgnację skóry stóp

Z uwagi na trudniejszy dostęp do przestrzeni międzypalcowych te miejsca mogą być bardziej narażone na przesuszanie. Gdy wycierasz stopy po myciu, zatroszcz się o to, by skupić się również na przestrzeniach między palcami. Dodatkowo podczas codziennego smarowania kremami lub balsamami swoich stóp zadbaj o to, by preparatem zostały pokryte również i te obszary skóry. Wśród preparatów pielęgnacyjnych powinny znaleźć się nie tylko te nawilżające, ale również lekko złuszczające, np. zawierające mocznik. Warto także sięgnąć po kremy czy spraye zawierające jony srebra i inne substancje antybakteryjne i antygrzybiczne. Ich stosowanie może zminimalizować ryzyko rozwinięcia się grzybicy i innych chorób.

Chroń przestrzenie międzypalcowe przed pękaniem

Skóra w przestrzeniach międzypalcowych jest znacznie cieńsza niż w innych miejscach na stopie. Przez to może być bardziej narażona na pękanie. Aby zapobiec tego rodzaju problemom, warto wdrożyć odpowiednie, najlepiej hipoalergiczne kosmetyki, które złagodzą podrażnienia oraz zabezpieczą skórę przed pękaniem. Pamiętaj jednak, że pękanie skóry w przestrzeniach międzypalcowych może być nie tylko objawem przesuszonej skóry, ale również choroby, np. atopowego zapalenia skóry. Dlatego zamiast działać na własną rękę i dobierać preparaty, co do których nie masz pewności, czy działają, lepiej jest skorzystać ze wsparcia specjalisty. Pomocna okaże się tu wizyta u podologa lub dermatologa.

Noś własne klapki na basenie

Jeżeli lubisz korzystać z basenów i innych miejsc publicznych tego rodzaju, np. siłowni, zadbaj o to, by zawsze zabezpieczać stopy przed bezpośrednim kontaktem z podłożem, np. nosząc klapki. Pamiętaj o tym, że zakładanie butów innych osób może przyczynić się do rozwoju grzybicy, w tym w przestrzeniach międzypalcowych. Nie korzystaj również z innych przedmiotów, które nie należą do Ciebie.

Jeżeli zauważysz zmiany kojarzące się z grzybicą, zamiast sięgać po środki antygrzybiczne, skonsultuj dolegliwość ze specjalistą. Okazuje się, że grzybica może być pomylona z inną chorobą, np. łuszczycą. Wówczas samodzielne leczenie może nie tylko nie przynieść rezultatu, ale wręcz pogłębić problem.

Odciski między palcami? Skonsultuj je ze specjalistą

Przestrzenie międzypalcowe to miejsce, gdzie mogą pojawiać się odciski i nagniotki. Jeżeli zauważyłeś u siebie tego rodzaju zmiany, nie lekceważ ich. W razie możliwości udaj się do specjalisty, tj. do podologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Terapia odcisków międzypalcowych w gabinecie podologicznym opiera się na wielu metodach. Tę ostateczną podolog dobiera indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby swojego pacjenta. Zwykle specjalista zajmuje się opracowaniem takiej przestrzeni za pomocą frezarki, a także jej higienicznym opatrzeniem. Ulgę odczujesz już po pierwszej wizycie. Pamiętaj jednak, że gdy odcisk jest zaawansowany i bardzo rozległy, konieczne może być usuwanie podczas więcej niż jednej wizyty.

Kontroluj stan stóp i przestrzeni międzypalcowych

Pamiętaj, by na bieżąco oceniać stan swoich stóp i przestrzeni międzypalcowych, aby w razie zidentyfikowania problemów móc działać jak najszybciej. Kontrolowanie zdrowia stóp jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy cierpisz z powodu chorób, które mogą prowadzić do problemów z krążeniem, np. w przebiegu cukrzycy. Aby uniknąć wystąpienia, np. stopy cukrzycowej, diabetyk powinien oceniać swoje stopy codziennie. Nawet mała ranka może doprowadzić do rozwinięcia się dużego problemu.

Korzystaj z regularnych konsultacji podologicznych

Systematycznie uczęszczaj na wizyty do podologa, który podczas kontroli oceni stan Twoich stóp. Sprawdzi również przestrzenie międzypalcowe i oceni skórę w tym miejscu. Jeżeli będzie to konieczne, wdroży odpowiednie leczenie. Taki specjalista zaproponuje Ci także dopasowaną pielęgnację domową.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin