Zaznacz stronę

Zrogowacenia na stopach to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Niedostateczna pielęgnacja może doprowadzić do powstawania pęknięć i drobnych ranek. Te z kolei mogą stać się bramą do powstania różnego rodzaju zakażeń. Zobacz, jak często należy pozbywać się zrogowaceń na stopach.

Zrogowacenia na stopach – czym są?

Nadmierne rogowacenie skóry stóp to reakcja obronna organizmu na zbyt duży nacisk w konkretnym miejscu na stopie. Wśród przyczyn ich występowania wymienia się czynniki zewnętrzne i czynniki wewnętrzne. Te pierwsze związane są m.in. ze źle dobranym obuwiem, wywołującym nadmierne tarcie oraz ucisk. Natomiast te drugie wskazują, że podłożem występowania zrogowaceń na stopach mogą być choroby, np. cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek albo reumatyzm. Warto przeanalizować – najlepiej u specjalisty – co może być przyczyną pojawiania się zrogowaceń na stopach. O ile to możliwe, dobrze jest wyeliminować czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się zrogowaceń.

Zrogowacenia na stopach – czy wszystkie należy usuwać?

Warto pamiętać, że następstwem zrogowaceń na stopach zwykle jest pojawianie się odcisków, złogów, rozpadlin skóry, a także różnego rodzaju stanów zapalnych. Z tego powodu nie należy lekceważyć żadnego zrogowacenia i w razie potrzeby pokazać je specjaliście, który zaproponuje odpowiednią formę terapii.

Jeżeli na stopie pozostaną zrogowacenia, może to wiązać się z występowaniem nierówności na skórze. Te z kolei mogą doprowadzić do powstawania złogów. Konsekwencją złogów są z kolei odciski w takim obszarze. Pojawienie się w tym miejscu stanu zapalnego może wiązać się z dolegliwościami bólowymi.

Częstotliwość usuwania zrogowaceń na stopach

Pamiętaj, że zabieg usuwania zrogowaceń na stopach powinien należeć do regularnych czynności pielęgnacyjnych z uwagi na to, że naskórek ma tendencję do narastania. Dlatego chcąc utrzymać stopy w zdrowiu i dobrej kondycji, warto systematycznie korzystać z takich zabiegów. Ich częstotliwość jest sprawą bardzo indywidualną.

W gruncie rzeczy zależy przede wszystkim od tego, jak szybko pojawiają się zrogowacenia na stopach. Zwykle jednak tego typu zabiegi w gabinecie podologa są przeprowadzane raz na miesiąc. Jednak jeżeli to konieczne, specjalista zaleci częstsze lub rzadsze zabiegi.

Zbyt częste usuwanie zrogowaciałego naskórka – konsekwencje

Warto pamiętać, że zbyt częste usuwanie zrogowaceń na stopach może przynieść efekt odwrotny. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy martwy naskórek zostanie nadmiernie usunięty. Co wówczas się dzieje? Skóra uruchomi działania obronne, które sprawią, że naskórek będzie znacznie szybciej się namnażać niż poprzednio.

Skóra zacznie dążyć do tego, by wyprodukować znacznie więcej, jeszcze grubszej warstwy ochronnej. Co więcej, początkowo poruszanie się po pozbyciu się zbyt dużej ilości naskórka może wywoływać ból przy każdym kroku.

Działaj profilaktycznie

Tym samym zrogowacenia będą pojawiać się częściej i w większych ilościach. Oprócz zabiegów związanych z usuwaniem zrogowaceń na stopach warto też wprowadzić odpowiednią profilaktykę, która może zminimalizować ryzyko powstawania zrogowaceń.

Przede wszystkim zadbaj o dobrze dobrane i wygodne obuwie, które nie będzie naciskać w nadmierny sposób na Twoje palce czy inne części stopy sprzyjające powstawaniu zrogowaceń. Jeżeli przyczyną występowania zrogowaciałego naskórka jest choroba, stosuj się do zaleceń lekarskich. Efektywne leczenie chorób zwiększających ryzyko rogowacenia naskórka powinno przełożyć się także na kondycję skóry stóp.

Oprócz tego typu działań istotne jest wprowadzenie odpowiednich kremów do codziennej pielęgnacji stóp. Mogą to być preparaty delikatnie złuszczające naskórek, np. te zawierające mocznik. Nie zapomnij również o balsamach i kremach nawilżających skórę stóp. Takie rozwiązanie z pewnością w pozytywny sposób wpłynie na stan Twojej skóry.

Jak bezpiecznie usunąć nadmiar zrogowaciałego naskórka?

Bezpieczne usuwanie zrogowaceń jest zadaniem dość trudnym. Wymaga nie tylko wiedzy na temat tego, jaką ilość można usunąć, nie wywołując skutków ubocznych, ale również jak higienicznie zabezpieczyć stopę, by zabieg pielęgnacyjny nie doprowadził do zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych.

Specjalista, który zajmuje się usuwaniem zrogowaciałego naskórka, najpierw określi, jaką ilość może usunąć. Musi przy tym pozostawić warstwę ochronną dla warstw skóry leżących poniżej. Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia podologa? Decydują tu nie tylko względy związane z wiedzą podologa, ile tkanki usunąć, ale także higieniczne. Taki zabieg zawsze odbywa się w sterylnych warunkach, co w domowym zaciszu nie zawsze jest możliwe do uzyskania. Co więcej, korzystanie np. z pumeksu, na którego powierzchni mogą zdążyć namnożyć się bakterie czy też pojawić wirusy, może doprowadzić np. do wystąpienia zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Podolog do usuwania nadmiaru zrogowaciałego naskórka używa specjalistycznych narzędzi, wśród których wymienić można m.in. frezarkę.

Pamiętaj, że zabiegi w gabinecie to nie wszystko – istotne są także pielęgnacja i dobre nawyki na co dzień.

opinie o Satin