Zaznacz stronę

Obecnie – z uwagi m.in. na rozwój cywilizacyjny – mamy większe możliwości niż poprzednie pokolenia dbania o swoje zdrowie i wygląd. O te dwa aspekty w kontekście stanu stóp i paznokci dba podolog. Jak często odwiedzać jego gabinet? Podpowiadamy.

Kim jest podolog?

Podologia jest dziedziną wiedzy związaną ze schorzeniami i dolegliwościami w obrębie stóp i paznokci u stóp. Oznacza to, że podolog to specjalista, który zajmuje się wsparciem w przebiegu różnych dolegliwości stóp i paznokci u stóp. Dba zarówno o odpowiedni stan skóry stóp, zwalczając w razie potrzeby takie problemy jak: nadpotliwość czy suchość stóp, radzi sobie z grzybicami skóry oraz paznokci. Specjalista przeprowadza zabiegi związane z wrastającymi paznokciami – wykorzystuje np. do tego klamrę ortonyksyjną albo metodę Arkady.

Pamiętaj, że podolog nie jest lekarzem. Dlatego nie ma uprawnień np. do tego, by przeprowadzać zabiegi chirurgiczne. Natomiast bardzo często stanowi pomoc dla takich specjalistów. Może przykładowo wspierać pacjentów z rozpoznanymi chorobami, np. cukrzycą, które wpływają w negatywny sposób na stan stóp. Pomaga także dbać o stopy dotknięte różnymi wadami ortopedycznymi, np. halluksami.

Podolog musi więc dysponować wiedzą z różnych dziedzin, np. diabetologii, dermatologii czy ortopedii.

Profilaktyka to podstawa

Częstotliwość odwiedzania gabinetu podologicznego jest uzależniona od Twojego stanu zdrowia. Jeżeli nie borykasz się z żadnymi problemami stóp, dobrze skorzystać z profilaktycznych wizyt, podczas których dowiesz się więcej na temat właściwej pielęgnacji, a także poddasz swoje stopy relaksującemu pedicure leczniczemu lub kosmetycznemu. Na taki zabieg możesz zgłaszać się nawet co 2 miesiące.

Podolog w przeciwieństwie do kosmetyczki pracuje nie tylko na zdrowej, ale również np. na zainfekowanej skórze. Podczas pedicure opracuje płytkę paznokciową oraz tkankę skórną stopy, pozbywając się wszelkich zmian, np. modzeli czy odcisków. Czasem, w pędzie życia, nie starcza nam czasu na samokontrolę stóp. Korzystając ze wsparcia podologa, możesz na bieżąco być z informacjami na temat tego, w jakim stanie są Twoje stopy. Podolog podczas kontroli zauważy również niepokojące zmiany, które dopiero się rozwiną, i zaradzi im bardzo szybko. Dlatego unikniesz wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiłyby się w przyszłości.

Postaw na regularne wizyty

Szczególnym wsparciem podologa powinny być objęte dwie grupy osób.

Pierwsza z nich to pacjenci cierpiący na choroby układowe wpływające bezpośrednio na stan stóp. Wymienić tu można w szczególności diabetyków, którzy z ogromną troską powinni podejść do swoich stóp, narażonych w ogromnym stopniu na pojawienie się urazów, trudno gojących się ran i wielu innych problemów skórnych. Z uwagi na to, że cukrzyca może osłabiać czucie w stopach, osoby z tą chorobą powinni nie tylko dbać o regularne wizyty w gabinecie podologa, z częstotliwością ustaloną indywidualnie, np. raz na miesiąc, a w trudniejszych przypadkach czy przy dolegliwościach raz na dwa tygodnie, ale przede wszystkim postawić na codzienną samokontrolę stóp. To dzięki temu szybko zauważą niepokojące zmiany i będą mogli błyskawicznie udać się do podologa, który postara się im pomóc. Regularne spotkania z podologiem w przypadku cukrzyków są istotne z jeszcze jednego powodu. Okazuje się, że skóra osób z cukrzycą ma zupełnie inne potrzeby niż skóra osób zdrowych. Dlatego preparaty, które pomagają zdrowym, niekoniecznie sprawdzają się u cukrzyków. Podolog to specjalista, który poinstruuje, jak właściwie dbać o stopy, oraz zaproponuje pielęgnację domową dostosowaną do potrzeb diabetyka. Poza tym, dzięki regularnym wizytom, rozpozna, jak konkretny preparat wpływa na stan skóry stóp.

W drugiej grupie osób, które powinny korzystać z regularnych wizyt u podologa, wskazać należy pacjentów z problemami skórnymi oraz dolegliwościami paznokci. Jeżeli występują u Ciebie np. nawracające wrastające paznokcie albo borykasz się z problemem nawracających kurzajek, koniecznie zapisz się do podologa na wizyty kontrolne. Podolog poinstruuje Cię, co możesz zrobić, by uniknąć pojawienia się tych problemów w przyszłości, oraz zleci odpowiednią pielęgnację domową. Skontroluje również stan Twoich stóp po przeprowadzonym leczeniu.

W tych sytuacjach obowiązkowo odwiedź gabinet podologiczny

Po pomoc do podologa należy jak najszybciej zwrócić się w przypadkach, gdy w obrębie skóry stóp lub Twoich paznokci pojawiają się stany zapalne, infekcje. Umów się do podologa również wtedy, gdy problemy stóp utrudniają Ci poruszanie. Dolegliwości bólowe są bezwzględnym wskazaniem do tego, by skorzystać ze wsparcia podologicznego. Pamiętaj, że nieleczone schorzenia same nie mijają i wymagają obowiązkowego leczenia.

Nie ignoruj objawów, ponieważ ulegną one nasileniu. Lepiej więc działaj, gdy tylko zauważysz problem.

Do podologa możesz zgłaszać się profilaktycznie w celu oceny stanu stóp – skóry oraz paznokci, a także w przypadku występowania dolegliwości zdrowotnych. Wówczas konieczne mogą być częste kontrole. Wszystko to jednak ma służyć Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

 

umów wizytę on-line

opinie o Satin