Spośród wszystkich dolegliwości i nieprawidłowości natury podologicznej wrastający paznokieć jest zdecydowanie jedną z najbardziej uciążliwych i bolesnych. Z początku niepozorny, nierzadko bagatelizowany problem, może z czasem przerodzić się w poważną niedyspozycję, która skutecznie utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Na szczęście jednak z pomocą wykwalifikowanego specjalisty, jakim jest podolog, można pozbyć się owej uciążliwości. Jak podolog leczy wrastający paznokieć i ile trwa terapia?
Wrastający paznokieć – najważniejsze informacje
O problemie wrastającego paznokcia możemy mówić wtedy, gdy zewnętrzna część płytki w nienaturalny sposób nachodzi na powierzchnię wału paznokciowego, naciskając na niego. Taka sytuacja to stan początkowy rozwoju schorzenia, który wiązać się może z niewielkim bólem i dyskomfortem. Nieleczony wrastający paznokieć to schorzenie o charakterze postępującym; w miarę upływu czasu płytka coraz bardziej wbija się w powierzchnię wału, naruszając jego tkanki i zakończenia połączeń nerwowych znajdujące się w skórze lub bezpośrednio pod nią.
Dlaczego leczenie wrastającego paznokcia jest tak ważne?
Wrastający paznokieć to problem, który przez wiele osób bywa bagatelizowany, szczególnie w początkowych fazach jego rozwoju. Warto jednak uświadomić sobie, jak ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich kroków w celu usunięcia dolegliwości, zanim jeszcze przybierze ona poważniejszą postać. Nieleczony wrastający paznokieć z czasem przerywa ciągłość naskórka wału paznokciowego, wskutek czego na palcu tworzy się bolesna rana. Co więcej w dalszym ciągu jest ona podrażniana przez zachodzący na wał paznokieć, co potęguje dolegliwości bólowe. Z czasem mogą pojawić się również ropne zmiany i wysięki oraz stan zapalny. Pamiętajmy również, że stale otwarta, nawet tak niewielka rana to furtka dla wszelkiego rodzaju niepożądanych patogenów. Tak niepozorny problem jak wrastający paznokieć może więc nie tylko skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, ale także doprowadzić do niebezpiecznych infekcji.
Wrastający paznokieć – przyczyny problemu
Skąd bierze się problem wrastającego paznokcia? Przyczyn dolegliwości może być kilka. Przede wszystkim jest to nieumiejętna i niewłaściwa pielęgnacja stóp, w szczególności nieodpowiednie przycinanie płytki paznokciowej. Na pojawienie się problemu narażone są osoby, które przy skracaniu płytki nadają jej kształt półokrągły, determinując tym samym nienaturalny kierunek jej wzrostu. Płytkę należy skracać i opracowywać wyłącznie na prosto, tak aby rosła ona jedynie wzdłuż, nie wszerz. Częstą przyczyną pojawiania się problemu wrastającego paznokcia jest również regularne noszenie zbyt ciasnego obuwia. Za małe, niedopasowane buty, które ściskają ze sobą wszystkie palce u stóp, mogą przyczynić się do powstania bolesnego ucisku i tarcia paznokcia o wał okołopaznokciowy. Problem ten dotyczy również osób aktywnych, często uprawiających sport, a także zawodowych sportowców, osób pracujących fizycznie, w pozycji stojącej, w ciężkim, ciasnym obuwiu roboczym.
W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się także osoby cierpiące na cukrzycę i towarzyszący jej zespół stopy cukrzycowej, osoby z nadwagą i otyłe, a także borykające się z nadmierną potliwością stóp.
Leczenie wrastających paznokci – przebieg i czas trwania
Leczenie wrastającego paznokcia powinno odbywać się wyłącznie w gabinecie podologicznym lub lekarskim. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie próbować pozbyć się problemu. Domowe zabiegi mające na celu usunięcie wrastającego paznokcia najczęściej przynoszą efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.
W gabinecie podologicznym specjalista rozpoczyna terapię od przeprowadzenia dokładnej rozmowy z pacjentem. Dzięki temu jest on w stanie dowiedzieć się, co mogło być przyczyną problemu, a co za tym idzie może także przestrzec pacjenta przed czynnościami, które doprowadzą do nawrotu dolegliwości. Następnym krokiem jest przygotowanie pacjenta do zabiegu. Podolog oczyszcza stopę, ze szczególnym uwzględnieniem palca i wału paznokciowego, w który boleśnie wrasta płytka. Następnym krokiem jest usunięcie drażniącej, wywołującej ból części paznokcia i opracowanie całej płytki. Jeśli u pacjenta pojawiła się już rana, należy starannie ją oczyścić, a następnie założyć odpowiedni opatrunek oraz – w przypadku ropnego wysięku – tamponadę. Aby skorygować nieprawidłowo rosnący paznokieć, podolog musi założyć na płytkę pacjenta specjalną klamrę korekcyjną. Zabieg ten jest bezbolesny i nieinwazyjny, co więcej niemal natychmiast przynosi wyraźną ulgę. Klamra pozwala na zminimalizowanie dolegliwości bólowych u pacjenta i przywrócenie mu prawidłowej motoryki oraz komfortu codziennego funkcjonowania.
Cała terapia wrastającego paznokcia trwa najczęściej od kilku do kilkunastu tygodni. Dokładny czas leczenia zależny jest od stopnia zaawansowania schorzenia, indywidualnej oceny podologa, ale także od podejścia i zaangażowania osoby borykającej się z problemem w cały proces. Po zakończonym leczeniu podolog powinien również przypomnieć pacjentowi o najważniejszych zasadach pielęgnacji stóp, a także o odpowiedzialnej, świadomej profilaktyce, dzięki której możliwe jest zminimalizowanie ryzyka nawrotu dolegliwości.