Grzybica stóp to jedna z najczęstszych dolegliwości, którą zarazić się można przede wszystkim w miejscach użytku wspólnego. Dlatego też wakacje to szczególny czas, w którym ryzyko zakażenia się dermatofitami znacznie rośnie. Co jeszcze wpływa na ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej? Jak ją rozpoznać? I jak się przed nią chronić?
Grzybica stóp – skąd się bierze? Przyczyny
Grzybica to częsta infekcja skóry stóp, która ma tendencję do rozprzestrzeniania się również na paznokcie. Za jej rozwój odpowiadają przede wszystkim grzyby z rodziny dermatofitów. Patogeny te mają dużą skłonność do rozprzestrzeniania się, dlatego łatwo się nimi zarazić szczególnie w miejscach publicznych.
Drugim czynnikiem, sprzyjającym powstawaniu grzybicy stóp jest niewłaściwa higiena oraz skłonność stóp do pocenia się. Stopy są obszarem pozbawionym gruczołów łojowych, za to posiadają liczne gruczoły potowe. W związku z tym mają dużą skłonność do pocenia się, dlatego latem warto wybierać buty z odkrytymi stopami, np. sandały lub klapki.
Noszenie zabudowanych butów, w połączeniu z tendencją stóp do pocenia się oraz wysoką temperaturą na zewnątrz, tworzą idealne warunki do rozwoju grzybów – patogeny mają zapewnioną odpowiednią wilgoć i ciepło.
Grzybicy stóp mogą sprzyjać również czynniki, takie jak:
- noszenie nieświeżej bielizny – skarpety i rajstopy należy prać po każdym użyciu, najlepiej w temperaturze powyżej 60°C, gdyż dopiero taka temperatura ma skłonność do eliminacji patogenów;
- zakładanie skarpet na wilgotne stopy;
- niedobory żywieniowe – osłabiają organizm i zwiększają ryzyko różnych infekcji, takich jak cynk, żelazo czy miedź;
- zaburzenia hormonalne;
- nadwaga, otyłość oraz niezdrowa dieta,
- współdzielenie przedmiotów osobistych z innymi ludźmi.
Większe ryzyko grzybicy występuje także u osób zmagających się z takimi chorobami jak cukrzyca.
Grzybica stóp – jak ją rozpoznać? Objawy
Grzybica stóp ma bardzo charakterystyczne i często dla wielu pacjentów wstydliwe dolegliwości. Jej typową cechą jest przede wszystkim brzydki zapach stóp, wyczuwalny szczególnie po zdjęciu obuwia. Zmiany grzybicze można zaobserwować także na płytce paznokciowej – jej barwa zmienia się na nieco żółtą lub białą. Można zaobserwować także znaczne pogorszenie kondycji płytki paznokciowej – staje się miękka, rozwarstwiona i podatna na zniekształcenia.
Grzybica stóp – jak nie zarazić się nią w wakacje?
W przypadku grzybicy bardzo istotna jest profilaktyka, gdyż leczenie infekcje jest długotrwałe i może pojawić się tendencja do nawracania. Ze względu na fakt, iż pora wakacyjna sprzyja infekcjom, warto przede wszystkim zadbać o higienę stóp. Należy je codziennie myć oraz aplikować spray przeciwgrzybiczy w ramach profilaktyki.
Oprócz tego, zawsze warto zakładać świeżą i czystą bieliznę oraz nosić przewiewne buty, takie jak klapki czy sandałki. Warto na ten czas zrezygnować z ciężkiego i zabudowanego obuwia.
Latem warto również szczególną ostrożność zachować w miejscach takich jak basen czy plaża. Przebywając na wakacjach warto unikać chodzenia boso po miejscach wspólnego użytku, a po powrocie zawsze należy umyć stopy i zaaplikować spray. W okresie wakacyjnym warto postawić na profilaktykę przeciwgrzybiczą i oprócz sprayów, do codziennej pielęgnacji wdrożyć także kremy przeciwgrzybicze. Warto również spray zaaplikować do wnętrza butów.
Grzybica stóp – co robić? Leczenie
Leczenie grzybicy to złożony proces, polegający przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej farmakoterapii. W przypadku łagodniejszych infekcji są to zwykle specjalne spraye lub kremy, działające grzybobójczo.
Jeśli grzybica rozwija się w obrębie płytki paznokciowej, to wówczas stosuje się specjalne preparaty, przypominające lakier do paznokci. Obecność bardzo zaawansowanej grzybicy może wiązać się z koniecznością przyjmowania doustnych farmaceutyków.
Grzybica a nadpotliwość stóp – co robić?
Niekiedy zdarza się, że stopy mają nadmierną tendencję do pocenia się, co dodatkowo zwiększa ryzyko infekcji grzybiczej. W takiej sytuacji warto stosować specjalistyczne kremy, zmniejszające potliwość stóp. Problem nadmiernej potliwości warto skonsultować z podologiem. Specjalista na podstawie wywiadu oraz czynników indywidualnych, dobiera specjalne maści, łagodzące problem.
Takie preparaty w swoim składzie posiadają również składniki działające przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo, co zmniejsza ryzyko rozwoju patogenów i wystąpienia infekcji. W przypadku nadpotliwości szczególnie należy dbać o świeżą bieliznę oraz jej regularną wymianę. Warto także stosować spraye przeciwgrzybicze oraz wykonywać profilaktycznie kąpiele stóp, z dodatkiem np. szałwii, ograniczającej pocenie się.