Twoje paznokcie są kruche, zdeformowane lub z wyraźnymi przebarwieniami? To może być grzybica! Nieleczona prowadzi do zainfekowania pozostałych paznokci i poważnych powikłań. Jak leczyć grzybicę paznokcia u nóg? Domowe sposoby i specjalistyczne środki z apteki pozwolą pozbyć się problemu!
Grzybica paznokcia u nóg to choroba, która dotyka ponad 40% społeczeństwa. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, a ciężko pozbyć, jeśli nie zdecydujemy się na odpowiednie leczenie. Jak zminimalizować możliwość zarażenia się grzybicą? Jakie domowe sposoby na grzybicę paznokci będą najlepsze? Sprawdzamy!
Grzybica paznokcia – objawy i przyczyny
Żółte i brązowe przebarwienia, pofałdowane i kruche paznokcie, niekiedy odklejające się od łożyska, nieprzyjemny zapach, a czasem nawet ból. Między innymi te objawy mogą sugerować, że cierpisz na onychomikozę (grzybicę). Wywołują ją głównie drożdżaki i pleśnie, które są szczególnie aktywne w momencie spadku odporności organizmu. Z tej przyczyny grzybica częściej dotyka osoby przewlekle chore, między innymi na cukrzycę, choroby układu krążenia lub zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi i autoimmunologicznymi.
Jak i kiedy można zarazić się grzybicą? Niestety, jest to dość łatwe. Do infekcji dochodzi najczęściej poprzez:
- zakładanie wypożyczonego obuwia, które nie zostało wcześniej właściwie zdezynfekowane (buty „z drugiej ręki”, wypożyczalni sprzętu zimowego lub kręgielni);
- korzystanie z przestrzeni publicznych o charakterze sportowym (siłowni, saun, basenów i wspólnych szatni);
- współdzielenie ręcznika lub cążek do paznokci z osobą zainfekowaną;
- brak właściwej dezynfekcji sprzętu w gabinecie kosmetycznym (pilniczki, kopytka, cążki, frezarka, nożyczki, patyczki).
Inne przyczyny grzybicy paznokci to między innymi ich mechaniczne uszkodzenie, poprzez noszenie za małych butów lub niewłaściwych skarpetek (utrudniających wentylację, ciasnych).
Grzybica paznokcia – rodzaje
Ze względu na miejsce występowania wyróżniamy pięć rodzajów grzybicy.
- Dystalną – najbardziej popularną, która atakuje boki i części dystalne paznokcia (czemu zawdzięcza swoją nazwę). Charakteryzuje się żółto-kremowymi przebarwieniami na płytce oraz jej kruchością i zrogowaceniem.
- Proksymalną onychomikozę podpaznokciową – atakującą głównie paznokcie u rąk. Najczęściej jest związana z urazem mechanicznym lub chorobą współistniejącą (między innymi cukrzycą lub zaburzeniami hormonalnymi).
- Powierzchniową białą – dotykającą przestrzenie między palcami stóp.
- Wewnątrzpaznokciową – trudną do wykrycia, atakującą najpierw wnętrze płytki.
- Onychomikozę całkowicie dystroficzną – występującą u osób z przewlekłą kandydozą (inną chorobą o podłożu grzybiczym).
Każda z przedstawionych powyżej odmian grzybicy wymaga natychmiastowego działania, w celu zatrzymania jej dalszego rozprzestrzeniania się. W zależności od stanu paznokcia możemy zdecydować się na domowe sposoby, środki dostępne w aptece lub specjalistyczną poradę u podologa.
Grzybica paznokcia – domowe sposoby
Najlepszym sposobem na grzybicę paznokci jest… profilaktyka! Przestrzegajmy podstawowych zasad higieny i z należytym wyczuciem podchodźmy do tematu dezynfekcji. Nie współdzielmy ręczników, pumeksów, gąbek oraz przyrządów do opracowywania płytki paznokcia (lub dezynfekujmy je po każdym użyciu).
Jeśli mimo podjętych środków ostrożności zarazimy się grzybicą, maksymalnie skróćmy zmieniony paznokieć. Użyjmy w tym celu pilniczka jednorazowego i wyrzućmy go od razu po opracowaniu zainfekowanego paznokcia. Ograniczmy się do malowania go jedynie specyfikiem (lakierem) na grzybicę.
Grzybica paznokci u dziecka i u dorosłego rozwija się tak samo i w taki sam sposób ją leczymy. Przed zaaplikowaniem specjalistycznego środka warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi, czy lakier może być stosowany również u maluszków.
Grzybica paznokcia – leczenie specyfikami z apteki
Poza wspomnianym wcześniej lakierem o działaniu przeciwgrzybiczym aptekarz może polecić nam również maści, kremy, serum, płyny, spraye i żele. W ich składzie znajdują się często amorolifina i mikonazol, aktywnie wspierające walkę z grzybicą paznokci.
Gdy dostępne bez recepty środki nie pomogą, konieczna będzie wizyta w gabinecie lekarskim i prawdopodobnie kuracja doustna. Tabletki wydawane są na receptę, a terapia ma formę pulsową. Oznacza to przyjmowanie lekarstw przez tydzień, a później ich odstawienie na okres trzech tygodni. Po nich wracamy do tygodniowego przyjmowania tabletek. Okres leczenia trwa 3 miesiące i gwarantuje całkowite wyeliminowanie grzybicy paznokci.
Grzybica paznokci – rekonstrukcja
Po zakończeniu kuracji paznokcie są słabe i łatwo się kruszą. Potrzeba sporo czasu, by „doszły do siebie” i odzyskały dawny blask. Jeśli zależy nam na ich estetycznym wyglądzie, możemy zdecydować się na rekonstrukcję paznokcia w profesjonalnym gabinecie.
Specjalista nałoży na rekonstruowaną płytkę specjalny żel. Efekt będzie natychmiastowy i bardzo naturalny. Warunek? Wcześniejsze całkowite wyleczenie grzybicy paznokci w profejsonalnym gabinecie podologicznym.