Zaznacz stronę

Problem, który zwykle związany jest bezpośrednio z nieodpowiednim nawilżaniem skóry stóp, to pęknięcia na stopach. Pomimo że za pękającą skórą stoi szereg przyczyn, to jednak elementem wspólnym jest niewłaściwa pielęgnacja stóp, która prowadzi do utraty elastyczności skóry. Zobacz, dlaczego powstają pęknięcia na stopach.

Nadmiar twardego naskórka

Przyczyna powstawania pęknięć na stopach może być dość prozaiczna. Do wystąpienia problemu może przyczynić się nawarstwienie twardego, suchego naskórka. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, bardzo istotne jest systematyczne korzystanie z leczniczego pedicure’u. Podolog za pomocą frezarki i innych urządzeń w specjalistyczny sposób usunie twardy naskórek w bezpieczny i higieniczny sposób.

Nadmierne obciążenie stóp

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na wystąpienie pęknięć na stopach, jest ich nadmierne obciążenie. Dojść do niego może m.in. u osób z wadami postawy czy stóp, kiedy to ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie w jednym miejscu stopy. Problem występuje też u osób z nadmierną masą ciała, np. u ludzi z otyłością.

Brak odpowiedniego nawilżenia skóry

Nieodpowiednie nawilżanie skóry prowadzi do wystąpienia suchego i nieelastycznego naskórka. Taka skóra szybciej ulega pęknięciom. Dlatego sposobem na to, aby uniknąć pękania stóp, jest ich regularne nawilżanie.

Źle dobrana pielęgnacja stóp

Okazuje się, że do występowania pękania stóp przyczynić się może również stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji. Dlatego, zanim zdecydujesz się na użycie określonego kremu czy pianki do stóp, sprawdź ich skład i omów ze specjalistą, który podpowie Ci, jakich preparatów najlepiej używać.

Inne problemy skórne

Nierzadko pękająca skóra stóp towarzyszy chorobom i schorzeniom skórnym. Wymienić można chociażby łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy też rogowiec. Terapia pękających stóp polega tu na stosowaniu preparatów i metod wskazanych przez specjalistę, zwykle dermatologa, który zajmuje się leczeniem choroby.

Zmiany endokrynologiczne

Szereg chorób endokrynologicznych może wpływać także na stan stóp. Dlatego pękająca skóra stóp może okazać się jednym z wyznaczników tego, że dzieje się coś niedobrego w organizmie. Jeżeli mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów podologicznych problem nawraca, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci  badania.

Czynniki genetyczne

Istnieje grupa osób, u których za występowanie pęknięć na skórze stóp odpowiadają czynniki genetyczne. Okazuje się jednak, że takich przypadków w stosunku do osób, u których przyczyny występowania pęknięć stóp są inne, jest zdecydowanie mniej. Zwykle tego rodzaju pęknięcia o podłożu genetycznym pojawiają się u osób starszych, przyjmujących duże dawki leków i cierpiących na reumatyzm.

Zakażenia i infekcje

Skóra na stopach może pękać w wyniku alergii, infekcji bakteryjnej czy grzybiczej. W takiej sytuacji pękająca skóra jest już objawem toczącego się stanu zapalnego. Nierzadko leczenie wymaga podania odpowiednich leków, a w przypadku infekcji bakteryjnej – zastosowania antybiotyków.

Źle dobrane obuwie

Do pękania stóp mogą przyczyniać się nieodpowiednio dobrane buty. To przyczyna, którą łatwo jest wyeliminować, poświęcając więcej czasu wyborowi obuwia dopasowanego do stopy. Jeżeli nie masz wiedzy w tym zakresie i nie wiesz, jakie buty Ci pasują, porozmawiaj nie tylko z doświadczonym sprzedawcą, ale także z podologiem. To specjaliści, którzy podpowiedzą Ci, jakie typy butów będą pasować na Twoje stopy.

Pęknięcia wilgotne i suche – dlaczego powstają?

Bezpośrednią przyczyną pęknięć wilgotnych jest potliwość albo nadpotliwość stóp. Z kolei pęknięcia suche to efekt występowania suchości skóry. Ten drugi typ jest zdecydowanie bardziej popularny.

Tego rodzaju pęknięcia trzeba jak najszybciej skonsultować ze specjalistą i wdrożyć odpowiednią terapię, gdyż pojawiające się rany mogą stanowić bramę, przez którą będzie dochodzić do zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Wystąpienie infekcji to kolejny problem, który może utrudnić wyleczenie pękających stóp.

Jak można pozbyć się problemu pękających stóp?

Niektóre osoby próbują działać na własną rękę, stosując różne domowe sposoby zdzierania naskórka i pęknięć. Trzeba jednak mieć świadomość, że nieumiejętne wykonywanie tych czynności może doprowadzić do zakażeń i w rezultacie pogorszyć stan stóp. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych dolegliwości bólowych, najlepiej udać się do podologa, który w profesjonalny i higieniczny sposób zajmuje się opracowaniem skóry.

Za pomocą specjalistycznej frezarki wyrówna krawędzie pęknięć i nałoży odpowiednie odciążenia. Wskaże również, jak powinna wyglądać pielęgnacja domowa. Zachęci też do stosowania wkładek ortopedycznych czy skarpet z naturalnych materiałów. W przypadku krwawienia i bólu zajmie się również założeniem opatrunków.

U wielu osób wystarczające okazuje się udanie się na jedną wizytę do podologa. Nierzadko już taka konsultacja pomaga w znalezieniu przyczyny problemu. Dzięki temu osoba, która korzysta z pomocy podologa, może szybciej wrócić do formy.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin