Odciski, które zlokalizowane są najczęściej na stopach, potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i uprzykrzyć najzwyklejsze chodzenie. Dziesiątki osób borykających się z problemem odcisków podejmuje nieudane próby samodzielnego ich usuwania. Tymczasem znacznie lepszym rozwiązaniem jest udanie się do gabinetu podologicznego, w którym specjalista w sposób profesjonalny, fachowy i skuteczny pomoże pozbyć się uciążliwych i bolesnych zmian skórnych. Odciski to problem bardzo powszechny, dlatego nasuwa się pytanie – dlaczego tak często pojawiają się one na skórze? Co wywołuje ich powstawanie i jak w takim razie skutecznie temu zapobiec?
Czym są odciski?
Odciski to charakterystyczne zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się w obrębie stóp, jednak mogą występować także na dłoniach czy innych częściach ciała. Najczęściej są to niewielkich rozmiarów zmiany, złożone z nagromadzonych komórek zgrubiałej skóry. Odciski charakteryzują się także zmienionym kolorem – mogą być białe, żółte, a nawet zielonkawe. W zależności od tego z jaką dokładnie zmianą mamy do czynienia możemy spodziewać się różnych szczegółów wyglądu i struktury odcisków. Wśród wszystkich pojawiających się zmian wyróżnić można bowiem odciski twarde oraz miękkie, a także zmiany w kształcie okrągłym, owalnym, czy klinowym. Odciski mogą być zlokalizowane na podeszwie stóp, na pięcie oraz palcach, jak również w przestrzeni między palcami.
Przyczyny powstawania odcisków
Dlaczego odciski to tak powszechny i często występujący problem? Jak powstają na naszej skórze i co sprzyja ich pojawianiu się? Za najbardziej ogólną, bezpośrednią przyczynę powstawania odcisków uznaje się namnażanie się komórek naskórka, które następnie twardnieją i wysychają. Proces ten stanowi naturalną reakcję obronną organizmu, będącą odpowiedzią na nadmierne tarcie, czy długotrwały, szkodliwy dla skóry nacisk. Ucisk na tkanki naskórka, będący sytuacją nienaturalną, odbieraną przez nasz organizm jako zagrożenie, stanowi bezpośrednią przyczynę rozpoczęcia procesu powstawania odcisków.
Pośrednich przyczyn występowania zmian na skórze może być co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to noszenie niedopasowanego obuwia, za małych lub zbyt ciasnych butów, które powodują ucisk, bądź tarcie. Narażone są także osoby, które pracują w pozycji stojącej i szczególnie długo oraz intensywnie eksploatują swoje stopy. Co ciekawe, do grupy osób szczególnie narażonych na pojawienie się odcisków zalicza się zarówno osoby intensywnie trenujące oraz zawodowo uprawiające sport, jak również osoby borykające się z problemem nadwagi lub otyłości. Obie te grupy wywołują bowiem nienaturalny, zbyt mocny, lub za intensywny nacisk na stopy oraz ich skórę, co powoduje wywołanie jej reakcji obronnych, a w rezultacie – odciski.
Powstawaniu odcisków mogą sprzyjać także wszelkiego rodzaju deformacje stóp, jak również wady postawy i nieprawidłowości w budowie ciała, skutkujące nierównomiernym lub nienaturalnym naciskiem na stopy.
Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?
Przyczyn powstawania odcisków może być naprawdę wiele, dlatego, aby skutecznie zapobiegać ich pojawianiu się należy pamiętać o wszystkich z nich. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na jakość swojego obuwia oraz jego dopasowanie. Jeśli posiadamy za małe, lub zbyt ciasne buty, w których czujemy wyraźny ucisk na jakąkolwiek część stopy, powinniśmy zrezygnować z ich noszenia. Przed zakupem butów należy dokładnie sprawdzić ich budowę oraz upewnić się, że odpowiednio stabilizują one stopę, jednocześnie nie uciskając jej.
Warto także zwrócić uwagę na swoją postawę i jej prawidłowość. Jeżeli zdarzyło nam się już walczyć z odciskami, a mimo stosowania się do zasad profilaktyki problem w dalszym ciągu występuje, być może jego przyczyną jest właśnie nienaturalny, nierówny nacisk ciała na jedną ze stóp lub wyłącznie jej część, co powoduje powstawanie zmian skórnych.
Jak jeszcze możemy zapobiec powstawaniu odcisków? Pamiętać o prawidłowej higienie stóp, używać odpowiedniej jakości, dopasowanych kosmetyków, a także regularnie odwiedzać gabinet podologiczny. Specjalista podolog może bowiem pomóc nam nie tylko w leczeniu, ale także w profilaktyce i utrzymaniu pożądanej estetyki stóp. Wybierając się więc od czasu do czasu na pielęgnacyjno-profilaktyczny zabieg podologiczny możemy zdecydowanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się na naszych stopach nieestetycznych i uciążliwych odcisków.
Warto także pamiętać, aby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian skórnych, unikać działania na własną rękę. Tego typu próby mogą bowiem skończyć się uzyskaniem efektu zupełnie odwrotnego od zamierzonego; nie tylko nie pozbędziemy się odcisku, ale też zaognimy problem, z którym prędzej czy później będziemy musieli zwrócić się do specjalisty.