Za nieprzyjemnymi dolegliwościami stóp może stać ich nadpotliwość. Niezbyt miła woń niekiedy świadczy o infekcji bakteryjnej albo grzybiczej. To właśnie nieświeży zapach bardzo często jest kojarzony jako jeden z objawów grzybicy. Dowiedz się więcej na ten temat.
Nadpotliwość – jedna z przyczyn nieświeżego zapachu
Nadmierne wydzielanie potu powoduje, że stopy mogą zacząć brzydko pachnieć. Dzieje się tak dlatego, że pot jest doskonałą pożywką dla bakterii, które namnażają się na stopach. To właśnie tego typu procesy sprawiają, że pot nabiera nieprzyjemnego zapachu. Sam w sobie jest bezwonny. Gdy zaczyna mieć jakikolwiek zapach świadczy to o infekcji bakteryjnej.
Aby zapobiegać nadpotliwości stóp przede wszystkim należy wybierać odpowiednie, przewiewne obuwie, wykonane z materiałów, które przepuszczają powietrze. Poza tym bardzo istotna jest dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb pielęgnacja. Oprócz systematycznego mycia stóp, trzeba też pamiętać o wprowadzeniu preparatów, które np. ograniczą nadmierne wydzielanie potu. Każdy typ skóry, nie tylko tej przesuszonej, potrzebuje nawilżenia. Dlatego stosuj kremy nawilżające nawet wtedy, gdy Twoja skóra boryka się z nadpotliwością.
Nadpotliwość to dolegliwość, która często pojawia się w wyniku przegrzania stóp – może do tego dojść nie tylko latem, ale również zimą, np. gdy w ogrzewanym pomieszczeniu nosisz zbyt ciepłe buty. Wówczas zamiast męczyć swoje stopy w taki sposób, najrozsądniej jest po prostu zmieniać buty na lżejsze.
Jeżeli pomimo wdrożenia działań zaradczych wciąż walczysz z nadpotliwością, koniecznie zgłoś się do specjalisty, np. podologa, który podpowie Ci, co można zrobić, by wyeliminować ten problem. Wizyta w gabinecie podologicznym jest istotna, ponieważ bywa, że nadpotliwość to tylko jeden z objawów wskazujących na chorobę, np. autoimmunologiczną albo na cukrzycę. Często za nadpotliwością stoją problemy układu nerwowego, a także nieprawidłowy styl życia, tj. niewłaściwa dieta. Tylko fachowiec jest w stanie rozpoznać, co może być przyczyną Twoich dolegliwości i w razie potrzeby zasugerować Ci dalsze badania czy skorzystanie z pomocy innych specjalistów.
Przykry zapach sygnał grzybicy
W wyniku namnażania grzybów na Twoich stopach może pojawić się nieprzyjemny zapach. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego typu dolegliwości, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej inne, np. zmiana koloru skóry lub struktury paznokcia, nadmierna kruchość paznokci, a także swędzenie powierzchni skóry. Wówczas najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalisty, który ustali, co Ci dolega. Obecnie istnieją bardzo czułe typy testów, które pozwalają na określenie już w ciągu kilku dni – a nie tak jak w przeszłości po upływie wielu tygodni – czy za konkretną infekcją stoi grzybica. W tym celu przeprowadza się badania molekularne, które polegają na pobraniu próbki i przeanalizowaniu jej w laboratorium.
Metoda PCR, o której tu mowa, to nowoczesna diagnostyka zakażeń grzybiczych, wykorzystująca sekwencjonowanie Sangera. Ewidentną zaletą tego typu badania jest nie tylko jego szybkość, ale duża taniość w porównaniu z innymi metodami. Tym samym, decydując się na tego typu testy, oszczędzasz nie tylko czas, ale również swoje pieniądze. Im szybciej grzybica zostanie rozpoznana, tym w krótszym czasie zostanie udzielona Ci pomoc, dzięki czemu pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości.
Chociaż w aptekach dostępnych jest mnóstwo preparatów bez recepty, które teoretycznie pozwalają na samodzielne leczenie grzybicy, pamiętaj, by skorzystać z pomocy specjalisty. Tylko dokładne badania pozwalają stwierdzić, czy konkretne zmiany na stopach to wynik grzybicy, czy też innej choroby. Często zakażenie grzybicze jest mylnie utożsamiane z łuszczycą i na odwrót. Tym samym stosowanie preparatów przeciwgrzybicznych na inną dolegliwość, może wręcz pogorszyć sytuację i sprawić, że dłużej będziesz borykać się z konkretnym problemem. Dlatego chcąc zadbać o siebie, nie ryzykuj. Skontaktuj się z podologiem, który zaproponuje Ci bezpieczne metody diagnostyczne oraz skuteczne leczenie, które polega nie tylko na stosowaniu odpowiednich preparatów, ale też przeprowadzeniu zabiegów mających na celu oczyszczenie skóry czy płytki paznokciowej z zainfekowanej tkanki.
Grzybica może mieć ścisły związek z innymi chorobami, np. cukrzycą albo być konsekwencją obniżonej odporności. Dlatego warto sprawdzić, czy grzybica nie jest wywołana tymi problemami. Dzięki temu będziesz mieć szerszą wiedzą na temat swojego stanu zdrowia.
Nieprzyjemny zapach stóp to często efekt nadpotliwości skóry, wywołanej szeregiem różnych czynników. Może też świadczyć o rozwijającej się infekcji grzybiczej czy bakteryjnej. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego rodzaju objawów i w razie potrzeby, trzeba udać się do podologa, którzy podpowiedzą, co można zrobić, by jeszcze lepiej zadbać o siebie i kondycję swoich stóp. Codzienna higiena to podstawa, by cieszyć się ich zdrowiem, ale równie istotny jest stan całego organizmu.