Uczucie swędzania stóp może mieć związek z wieloma mniej groźnymi i bardziej poważnymi dolegliwościami. Zobacz, co może stać za tym problemem.
Przesuszona skóra stóp
Nieodpowiedni poziom nawilżenia w skórze prowadzi do nadmiernego rogowacenia naskórka, pieczenia, szorstkości, łuszczenia, a w efekcie również swędzenia skóry. Dlatego, aby pozbyć się uczucia świądu, a przy tym innych dolegliwości – na przykład wystąpienia pęknięć skóry czy silnego bólu podczas chodzenia – należy zadbać o swoją przesuszoną skórę.
Co sprzyja powstaniu suchości skóry na stopach? Pierwszą z przyczyn jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry stóp. To także problemy endokrynologiczne oraz cukrzyca. Trzeba mieć świadomość, że suchość skóry może mieć związek z naturalnym procesem jej starzenia. Na powstawanie suchości skóry wpływa również noszenie źle dobranego obuwia oraz skarpetek nieprzepuszczających powietrza.
Aby złagodzić pierwsze objawy suchości skóry i związany z nią świąd należy w pierwszej kolejności sięgać po preparaty zawierające mocznik oraz witaminę A. W gabinecie podologicznym należy też usunąć zewnętrzne symptomy wskazujące na suchość skóry. Podolog wskaże również odpowiednie preparaty nawilżające i regenerujące. Suchość skóry i związany z nią świąd to dolegliwości, które wymagają leczenia, a po tym – gdy skóra odzyska zdrowy wygląd – również i działań profilaktycznych, by problem nie powrócił.
Nadpotliwość stóp
Pocenie się jest naturalnym i niezbędnym organizmowi procesem, który pozwala między innymi na regulację temperatury ciała. W niektórych przypadkach pocenie się występuje w stopniu nadmiernym, który przewyższa potrzeby organizmu. Wówczas mówimy o tzw. nadpotliwości. To właśnie nadpotliwość prowadzi również do wystąpienia uczucia świądu.
Aby więc pozbyć się swędzenia wynikającego z nadpotliwości, należy przede wszystkim poznać przyczyny występowania tej dolegliwości i je wyeliminować albo załagodzić.
Wśród czynników zwiększających ryzyko pojawienia się nadpotliwości wymienia się zaburzenia hormonalne wpływające na nieprawidłową pracę gruczołów potowych, a także uwarunkowania genetyczne czy choroby przewlekłe na przykład nadczynność tarczycy albo cukrzycę. Nadmierne pocenie się stóp to nierzadko konsekwencja chorób neurologicznych, otyłości, złej diety, a także przyjmowania leków.
Grzybica stóp
Świąd może być również symptomem wskazującym na zakażenie grzybicze. Aby jednak mieć pewność, że za swędzeniem stóp nie stoi inna choroba np. łuszczyca, bardzo istotne jest wykonanie odpowiednich badań. Tylko właściwa diagnostyka pomoże w ustaleniu, czy to właśnie infekcja grzybicza – na przykład wywołana grzybami z rodziny candida – jest przyczynkiem do pojawienia się świądu.
Obecnie dużą popularnością cieszą się testy PCR, które w porównaniu do tych klasycznych pozwalają w znacznie szybszym czasie – bo już w kilka dni – ustalić, czy doszło do zakażenia grzybiczego.
Jeśli chodzi o objawy, to oprócz świądu na skórze lub paznokciach, w przebiegu grzybicy pojawiają się białe zmiany. Struktura paznokcia ulega odkształceniu. Paznokieć staje się słabszy, a jego kolor zmienia się. Niekiedy świądowi towarzyszy również nieprzyjemny zapach. Grzybica może prowadzić do odklejenia się łożyska, a także do pojawienia się uczucia kłucia i dolegliwości bólowych.
Zakażone powierzchnie paznokcia powinny zostać oczyszczone w gabinecie podologicznym. Istotna jest też odpowiednia pielęgnacja domowa. Wśród czynników ryzyka zakażenia grzybicą wymienia się: nieodpowiednią higienę stóp, nadpotliwość stóp, noszenie zbyt ciasnych butów. Na rozwój grzybicy najbardziej narażeni są seniorzy po 70. roku życia, a także chorujący na cukrzycę. Te dwie ostatnie grupy pacjentów powinny szczególnie dokładnie kontrolować swoje stopy, najlepiej ze wsparciem specjalisty.
Świerzb
Przyczyną świądu skóry mogą być również inne choroby np. świerzb wywołany przez roztocza zwane świerzbowcami. Roztocza powodują podrażnienia oraz swędzenie i rozmnażają się pod skórą. Oprócz świądu charakterystycznym objawem świerzbu jest wysypka pęcherzykowa, której niekiedy towarzyszy owrzodzenie. Co ciekawe, świąd w przebiegu świerzbu nasila się w nocy i zazwyczaj nie dotyczy jedynie skóry stóp, ale również innych obszarów ciała, na przykład rąk.
Zapalenie skóry
Skóra może swędzieć z powodu pojawienia się stanu zapalnego np. w związku z kontaktem z alergenem. Taki świąd alergiczny pojawia się z uwagi na bezpośrednie zastosowanie środków chemicznych, gumy oraz kosmetyków.
Wśród objawów zapalenia skóry wymienić można nie tylko swędzenie skóry, ale również pieczenie, ból oraz zaczerwienienie.
Choroby ogólnoustrojowe a świąd skóry
Nierzadko za świądem skóry stoi nie choroba dermatologiczna, ale choroba ogólnoustrojowa. Swędzenie skóry może mieć związek np. z chłoniakiem, niedokrwistością wywołaną niedoborem żelaza, szpiczakiem, przewlekłą chorobą nerek, a także cholestazą.
Cholestaza to inaczej wewnątrzwątrobowy zastój żółci, pojawiająca się często w przypadku kobiet w ostatnich miesiącach ciąży. Taka choroba może prowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży, dlatego kobiety ciężarne nie powinny lekceważyć pojawiającego się u siebie świądu stóp oraz dłoni.
Dokucza Ci swędzenie stóp? Koniecznie zgłoś się do specjalisty. Pomoc uzyskasz w gabinecie podologicznym.