Nadmierne rogowacenie się skóry stóp jest naturalną reakcją ochronną organizmu np. na zbyt duży nacisk. To zagęszczenie pokrywowe w warstwach naskórka. Jeżeli mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji rogowacenie wzmacnia się, oznacza to, że dochodzi do patologicznych zmian w skórze, a często także w tkance łącznej. Następstwem zmian jest powstawanie odcisków, złogów, rozpadlin skóry, jak również stanów zapalnych. Z tego powodu każde zrogowacenie powinno być pokazane specjaliście, który może zaproponować odpowiednią terapię. To do podologa należy decyzja związana z tym, czy zrogowacenie zostanie usunięte, jednak zwykle taka zmiana zostaje opracowana.
Gdzie pojawia się zrogowacenie skóry?
Proces nadmiernego rogowacenia skóry przebiega zazwyczaj w miejscach, które są najbardziej na to narażone, czyli w przestrzeniach najmocniej obciążonych. Rozpoznaje się je na pięcie i w obszarze stawów proksymalnych palców stopy, a także na zewnętrznej krawędzi podeszwy stopy i na czubkach palców.
Przyczyny powstawania nadmiernego rogowacenia skóry
Wśród powodów, przez które najczęściej pojawia się ta dolegliwość, wymienić można podrażnienia wywołane przez bodźce zewnętrzne, w tym ucisk oraz tarcie, jak również choroby, gdzie wskazać można cukrzycę, reumatyzm, zaburzenia pracy wątroby oraz nerek. Często nadmierne rogowacenie skóry jest efektem zaburzenia równowagi hormonalnej i zaburzeń wegetatywnych w organizmie. Nierzadko jednak nadmierne rogowacenie skóry ma bardziej prozaiczną przyczynę i jest nią nieodpowiednie obuwie, niedopasowane np. do potrzeb ortopedycznych stopy. Długotrwałe stanie oraz nadwaga, a także deformacje budowy stopy mogą przyczyniać się do powstawania tego problemu.
Dlaczego warto zgłosić się do podologa?
Rogowacenie skóry powinno być skonsultowane z podologiem, z uwagi na konieczność rozpoznania przyczyny tego stanu. Być może powodem dolegliwości są choroby, wówczas istotne jest skorzystanie ze wsparcia lekarza, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaproponuje leczenie. Z kolei w gabinecie podologicznym zwalczane są symptomy, a więc specjalista pozbywa się nadmiaru naskórka.
Jak wyglądają zabiegi podologiczne?
Taki zabieg opiera się na ostrożnym usunięciu, a następnie oszlifowaniu nadmiernie zagęszczonego naskórka. Specjalista, usuwając rogowacenie, używa do tego frezarki lub skalpela. W takiej sytuacji podolog musi zadbać o to, aby pozostawić zawsze warstwę ochronną dla warstw skóry leżących poniżej. Zbyt intensywne usunięcie zrogowaceń prowadzić może do efektu odwrotnego. To znaczy skóra zaczyna dążyć do wytworzenia nowej, jeszcze grubszej warstwy ochronnej. W efekcie dochodzi do ponownego rogowacenia skóry, postępującego jeszcze szybciej. Co istotne, w przypadku gdy naskórek stanie się zbyt cienki, pojawiają się bolesne pęknięcia, które źle się goją.
Pozostawienie zrogowaceń – konsekwencje
Pozostawienie zrogowaceń może sprawić, że na stopie wystąpią nierówności. Tego rodzaju krawędzie, pozostawione same sobie, prowadzą do powstawania złogów. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się odcisków oraz brodawek stóp w tym obszarze. Zrogowaciała skóra może wywoływać stan zapalny, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Z tego też powodu istotne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który wesprze w procesie pozbycia się nadmiaru naskórka i w higieniczny sposób zabezpieczy stopę.
Pamiętaj jednak, że z reguły modzele i zrogowacenia naskórka powinny zostać niezwłocznie usunięte. Zazwyczaj są niebolesne. Jednak do podologa należy udać się od razu, gdy tylko zauważy się pierwsze niepokojące zmiany. Brak leczenia zrogowaciałego naskórka prowadzi nie tylko do nieestetycznego wyglądu, ale czasem może sprawiać także ból. Dzieje się tak dlatego, że naskórek traci elastyczność, co prowadzi do powstawania pęknięć. Tego rodzaju ranki na stopach mogą też być przyczyną zakażeń grzybiczych bakteryjnych oraz wirusowych.
Jak leczyć zrogowaciały naskórek?
Pojawiający się na stopach zrogowaciały naskórek jest jedną z możliwych konsekwencji nieprawidłowych obciążeń. Oprócz tego mogą pojawiać się również odciski, neuralgie, ból śródstopia, a także zanik podskórnej tkanki, przez co kość śródstopia traci amortyzację. Jeżeli w układzie kostno-stawowym występują deformacje, usunięcie nadmiernych zrogowaceń na stałe będzie niemożliwe.
Jednak regularne wizyty w gabinecie podologicznym, a także stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz wkładek ortopedycznych i dopasowanego obuwia mogą pomóc w utrzymaniu skóry stóp w dobrym stanie.
Nierzadko nadmierne rogowacenie się skóry jest efektem zbyt intensywnego samodzielnego usuwania naskórka, na przykład podczas domowych zabiegów z wykorzystaniem pumeksu. W takich sytuacjach najlepiej jest zaprzestać tego rodzaju działań i postawić na regularne wizyty u podologa przez określony czas. Już po kilku spotkaniach ze specjalistą można dostrzec znaczne poprawienie się stanu skóry. Pamiętaj, że wyleczona skóra bez nadmiernego zrogowaciałego naskórka wymaga ciągłej pielęgnacji i troski, na przykład poprzez stosowanie odpowiednich kremów i preparatów, a także regularnych wizyt w gabinecie podologicznym.