Nim podejmiesz decyzję związaną z tym, jakie preparaty czy metody stosować w celu regeneracji płytki paznokciowej, najpierw zadbaj o prawidłową diagnostykę Twojego problemu. Dzięki temu od początku terapii będziesz mógł działać skutecznie, co przełoży się na lepszy stan Twoich paznokci.
Udaj się do podologa
Problemy z płytką paznokciową mogą być wywołane przez szereg przyczyn. Uszkodzenie mechaniczne w wyniku uderzenia, niedopasowane obuwie, grzybica, wrastanie paznokci – to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że paznokcie nie wyglądać tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.
Pierwszym krokiem do zdrowych paznokci jest wizyta u podologa. Specjalista określi, co jest źródłem Twoich problemów, zaproponuje odpowiedni zabieg i najpierw oczyści płytkę paznokcia, a następnie nałoży opatrunek i wyda zalecenia, dzięki którym zadbasz o swoje stopy.
Krwiak podpaznokciowy – jak działać?
Często przyczyną uszkodzenia paznokci jest krwiak podpaznokciowy. Pojawia się on w wyniku uderzenia stopą o twarde podłoże, np. o kant łóżka. Może być też konsekwencją przygniecenia stopy twardym przedmiotem. Krwiak podpaznokciowy ma charakterystyczny wygląd czerwonej kropeczki pod paznokciem.
Skłonić do wizyty u podologa powinna przede wszystkim wielkość zmiany oraz jej bolesność. W takich sytuacjach specjalista może podjąć decyzję o przewierceniu płytki za pomocą bezpiecznych narzędzi i uwolnieniu nadmiaru krwi spod paznokcia. Następnie zabezpieczy paznokieć, dzięki temu będzie mógł w swoim tempie się regenerować.
Grzybica paznokci – co na szybką regenerację paznokcia?
Pamiętaj, by swoje podejrzenia związane z wystąpieniem grzybicy paznokci zweryfikować ze specjalistą. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy grzybica będzie na tyle zaawansowana, że zniszczy większą część płytki paznokciowej. Wówczas proces odrastania będzie trwać bardzo długo.
Gdy zdecydujesz się udać do specjalisty na wczesnym etapie rozwoju choroby, zmiany w obrębie płytki paznokciowej będą na tyle niewielkie, że regeneracja stanie się również znacznie krótsza.
Podolog po zweryfikowaniu, np. poprzez badanie molekularne PCR, czy ma do czynienia z grzybicą paznokci, najpierw oczyści zainfekowaną część paznokcia, a następnie zaleci stosowanie odpowiednich preparatów przeciwgrzybiczych. Mają one za zadanie powstrzymanie infekcji paznokci, a jednocześnie wspierają procesy regeneracyjne paznokci.
Dieta to podstawa
Chcąc zatroszczyć się o swoje paznokcie, można działać też od wewnątrz. Jak to robić? Stosuj wzmacniającą paznokcie dietę. Pamiętaj o tym, by Twój jadłospis był bogaty w witaminy A, C, E, a także witaminy z grupy B. Nie zapominaj również o wodzie mineralnej, która jest wartościowym źródłem minerałów. Sięgaj po produkty spożywcze bogate w wapń, magnez, krzem oraz cynk. Najlepsze efekty przyniesie systematyczne wprowadzanie dobrych nawyków.
Stosuj odpowiednie kremy
Na rynku dostępne są preparaty, które wspierają zdrowie paznokci. Pamiętaj jednak, by wybierać je zgodnie z potrzebami Twoich paznokci. Jeżeli nie wiesz, po jakie środki sięgać, skonsultuj się z podologiem, który zaproponuje Ci odpowiednie rozwiązania. Tego rodzaju preparaty zwykle w swoim składzie mają cynk, magnez, krzem, czyli te pierwiastki, które niezbędne są do odbudowy płytki paznokciowej.
Rekonstrukcja paznokcia w gabinecie podologicznym
Czasem płytka paznokciowa jest już na tyle uszkodzona, że należy przejść do bardziej radykalnych działań. Rekonstrukcji płytki paznokciowej podlegają paznokcie uszkodzone lub zdarte, np. w wyniku urazu mechanicznego, zerwania części paznokcia czy po zakończeniu leczenia grzybicy. Rekonstrukcję przeprowadza się za pomocą masy żelowej. Wygląda ona niemal jak naturalny paznokieć i stanowi protezę łączącą łożysko z naturalną płytką. W ten sposób można zabezpieczyć paznokieć przed przedostaniem się do wnętrza bakterii oraz grzybów. W przypadku całkowitego braku paznokcia podolog może podjąć decyzję o stworzeniu protezy – na podstawie odlewu tworzy się wycisk i przykleja opracowaną masę w miejsce paznokcia.
Nie zapominaj o działaniach profilaktycznych
Aby uniknąć problemów z paznokciami, przede wszystkim troszcz się o to, by działać profilaktycznie. Systematycznie sprawdzaj stan swoich paznokci, najlepiej przy każdym myciu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie rozwinie się na nich zaawansowany stan zapalny, a uszkodzona płytka paznokciowa może zostać szybko poddana terapii.
Równie istotne jest prawidłowe przycinanie paznokci. Ich skracanie na półokrągło może sprawić, że zaczną wrastać, co może prowadzić nie tylko do ich uszkodzenia, ale również szeregu dolegliwości bólowych.
Pamiętaj, by w przypadku pojawiających się ubytków paznokci, czym prędzej konsultować się z podologiem. Na brakującą część paznokcia warto również nakładać specjalne pierścienie z miękkim silikonem. Aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, bardzo ważne jest zgłaszanie wszystkich niepokojących objawów specjaliście.
Domowe sposoby polegające na stosowaniu diety bogatej w składniki odżywcze należy raczej traktować jako metody wspomagające.