Nasze stopy każdego dnia mają do wykonania bardzo trudne zadanie, jakim jest utrzymanie całego naszego ciała. Obciążone, do tego nierzadko traktowane nieco po macoszemu stopy, narażone są także na wiele różnych chorób, dolegliwości i nieprawidłowości. Niektóre z nich zupełnie niegroźne, są jedynie problemami natury estetycznej, inne mogą realnie wpłynąć na zdrowie i bezpieczeństwo całego organizmu. Zdarza się także, że z kondycji i stanu stóp można dowiedzieć się czegoś na temat dopiero rozwijających się w naszym ciele dolegliwości, zarówno tych dotyczących wyłącznie kończyn dolnych, jak i innych partii ciała. Wystarczy jedynie bacznie obserwować stopy, stan ich skóry i ewentualne zmiany na niej zachodzące. Co mogą oznaczać? Podpowiadamy!
Przebarwienia na skórze – sygnał od organizmu
Nasze ciało bardzo często wysyła nam swego rodzaju sygnały. Mogą być nimi objawy typowo chorobowe, które odbieramy i interpretujemy z łatwością. Przykładem tego są chociażby będące wynikiem alergii katary czy zaburzenia jelitowo-żołądkowe w odpowiedzi na zatrucie. Są jednak też takie, na które nieco rzadziej lub być może mniej bacznie zwracamy uwagę. Takimi sygnałami są właśnie różnego rodzaju przebarwienia i zmiany skórne. Często odbieramy je bowiem wyłącznie jako zmiany natury estetycznej, których chcemy się pozbyć. W rzeczywistości niemal każdy rodzaj przebarwienia, każdy jego kolor, może powiedzieć nam coś innego o stanie zdrowia naszego organizmu.
Zmiany na skórze stóp – co warto wiedzieć?
Na skórze stóp pojawiać się mogą najróżniejszego rodzaju zmiany i przebarwienia, od delikatnych i ledwie zauważalnych, po bardzo wyraźne. Niektóre z nich mogą być jedynie wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, nieodpowiedniej diety czy niedoborów witamin. Przykładem tego są lekko pomarańczowe plamy na skórze stóp czy dłoni, które wskazywać mogą na nadmiar witaminy D w organizmie. Plamy w kolorze białym to z kolei jeden z symptomów niedoboru tej samej witaminy w naszym ciele. Mogą one oznaczać również problemy z niedoborem melaniny. Przebarwienia na skórze mogą stanowić jednak także symptomy poważniejszych schorzeń, jak łuszczyca, cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy choroby nerek.
Czerwone plamy na stopach
Jeśli na skórze stóp zauważymy czerwone przebarwienia, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Zmiany te mogą bowiem oznaczać alergie skórne lub atopowe zapalenie skóry. Dodatkowym objawem może być nieprzyjemne uczucie swędzenia lub pieczenia czerwonych zmian, a także ich delikatne łuszczenie się. Przebarwienia w kolorze czerwonym to również jeden z objawów rozwijającego się w organizmie reumatoidalnego zapalenia stawów.
Pomarańczowe plamy na skórze
Wspomniane już pomarańczowe plamy na skórze stóp mogą oczywiście oznaczać awitaminozę witaminy D. Mogą być również efektem nadmiernego przyjmowania leków fotouczulających, a także symptomem świadczącym o nieprawidłowościach w gospodarce hormonalnej organizmu. W takiej sytuacji należy wykonać podstawowe badania krwi, ale także na wszelki wypadek skonsultować się z endokrynologiem.
Żółte plamy na skórze
Jeśli na stopach zauważymy niewielkie lub nieco bardziej rozległe zmiany w kolorze żółtym, możemy przypuszczać, że rozwija się infekcja grzybicza. Jeśli przebarwieniom w kolorze żółtawym lub żółto-białym towarzyszy świąd i pieczenie, powinniśmy skonsultować się z podologiem lub dermatologiem w celu potwierdzenia bądź wykluczenia obecności grzybicy na stopach. Podolog wykona w tym celu profesjonalne badanie mykologiczne, polegające na pobraniu zeskrobiny ze skóry stopy lub powierzchni płytki paznokciowej. Po około 30 dniach otrzymamy wyniki badań. Żółte plamy na skórze stóp mogą stanowić również objaw łuszczycy, a więc schorzenia, które także zdecydowanie wymaga interwencji specjalisty.
Białe plamy na skórze
Białawe przebarwienia na skórze stóp mogą oznaczać wspomniane już wyżej niedobory, ale także zmiany grzybicze czy odciski i modzele. Zmiany w tym kolorze wskazują również na problemy natury autoimmunologicznej, dlatego jeśli zauważymy je na swoich stopach, warto zasięgnąć porady specjalisty.
Brązowe i czarne przebarwienia na skórze
Brązowe przebarwienia na skórze stóp i paznokciach to objaw zaawansowanej infekcji grzybiczej. Na tym etapie powinny już towarzyszyć jej inne symptomy, takie jak maceracja skóry stopy, uszkodzenie płytki paznokciowej i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Brązowe przebarwienia nie muszą jednak oznaczać wyłącznie grzybicy. Mogą one świadczyć także o chorobie cukrzycowej. Cukrzyca to schorzenie, które upośledza układ nerwowy, także unerwienie naskórka, który staje się znacznie bardziej delikatny i podatny na wszelkiego rodzaju urazy i przebarwienia.
Czarne plamki na skórze to objaw, z którym zdecydowanie należy udać się do specjalisty. Mogą one bowiem oznaczać rozwijający się w tkankach naskórka nowotwór zwany czerniakiem.
Plamy i przebarwienia na skórze stóp mogą być zupełnie niegroźne, jak również stanowić objaw niebezpiecznego schorzenia. Dlatego też na wszelki wypadek warto zawsze skonsultować się ze specjalistą, który potwierdzi lub rozwieje nasze obawy i podejrzenia.