Diagnostyka pod kątem rozpoznawania grzybicy paznokci jest dziś znacznie łatwiejsza. Wszystko dzięki innowacyjnemu badaniu molekularnemu, które pozwala szybko i skutecznie zdiagnozować problem. Umożliwia również wprowadzenie najskuteczniejszych metod leczenia.
Dotychczasowe metody rozpoznawania grzybicy paznokci
Dawniej znane metody rozpoznawania grzybicy ograniczały się z reguły do badania polegającego na obserwacji zmian, a także badania mykologicznego związanego ze stworzeniem hodowli. Do takiego badania potrzebne były zeskrobiny z zakażonego grzybem paznokcia. Taki zabieg był z reguły bezbolesny i szybki, jednak znacznie dłużej trwało założenie hodowli. Tego rodzaju proces trwał około 4 tygodnie. Dopiero wtedy można było uzyskać informację, jaki rodzaj grzyba pojawił się na paznokciu.
Badanie molekularne – czym jest i na czym polega?
Innowacją w diagnostyce okazało się badanie molekularne PCR, które pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku już w kilka dni. Dzięki temu znacznie szybciej można podjąć działania zmierzające do wyleczenia grzybicy paznokci.
Prawdziwym przełomem w zakresie diagnostyki grzybicy paznokci i skóry jest badanie molekularne. To nowoczesna diagnostyka zakażeń grzybiczych metodą PCR z sekwencjonowaniem Sangera. Tym określeniem dosłownie nazywa się to badanie. Dokładność tej metody zdecydowanie przewyższa zarówno inne stosowane do tej pory badania diagnostyczne, jak i badanie hodowlane.
Zalety korzystania z badań molekularnych
Badania molekularne pod kątem grzybicy gwarantują oszczędność czasu w zasadzie od momentu pobrania próbki do uzyskania wyników w zaledwie kilka dni. Umożliwia to szybkie podjęcie terapii. Badania molekularne charakteryzują się wysoką wiarygodnością, która wynosi aż 99%. Dzięki temu trudno doprowadzić do sytuacji kiedy to pojawiają się błędy związane z nieprawidłowym postawieniem diagnozy. Ewidentną zaletą badań molekularnych na grzybicę jest również obniżenie kosztów diagnostyki. Okazuje się, że jedno badanie z wykorzystaniem metody molekularnej jest znacznie tańsze niż szereg tradycyjnych, powtarzalnych i klasycznych testów oraz badań mykologicznych. Badanie molekularne daje również możliwość wykrycia konkretnego patogenu. Dzięki temu specjalista może przeprowadzić leczenie celowane, nakierowane na ściśle określony rodzaj grzyba.
Badanie molekularne – jak się przeprowadza?
Proces przeprowadzenia tego rodzaju diagnostyki jest niezwykle szybki i łatwy. Podczas wizyty podolog pobiera materiał, który posłuży do badania. Samo pobranie trwa krótko i nie wywołuje dolegliwości bólowych. Próbka z tego rodzaju materiałem trafia do laboratorium. To tam zostaje wyizolowany materiał genetyczny patogenu grzybiczego. W kolejnym kroku przeprowadza się reakcję łańcuchową polimerazy, w wyniku której specyficzne sekwencje zawarte w DNA patogenu są powielane, a następnie zsekwencjonowane.
Specjalista uzyskuje określony wynik i weryfikuje swoje podejrzenia. Badanie molekularne PCR z sekwencjonowaniem daje wynik już po kilku dniach. Dzięki temu czas pracy i podjęcie leczenia jest szybsze niż dotychczas.
Kiedy zdecydować się na badanie molekularne PCR?
O tym badaniu zdecyduje specjalista na podstawie zaobserwowanych dolegliwości, które sugerować mogą występowanie grzybicy. Objawami, które wskazują na grzybicę paznokci, są między innymi zmiana zabarwienia – paznokcie mogą stać się żółte, poszarzałe, a nawet brązowe – i przerost płytki paznokciowej. Nierzadko paznokcie, które zostały dotknięte grzybicą, stają się kruche i pokryte czymś na kształt osadu.
Paznokcie mogą mieć też zgrubiałą, pofałdowaną strukturę. Części paznokcia, które zostały zainfekowane, nierzadko odkształcają i oddzielają od reszty.
W przebiegu grzybicy paznokci zmiany mogą wywoływać nieprzyjemny zapach. Zwykle grzybica paznokci zaczyna się od jednej zmiany, która następnie pokrywa kolejne przestrzenie paznokciowe. W miejscu zakażenia może pojawić się także nieprzyjemne uczucie kłucia. Na początku grzybica atakuje najbardziej zewnętrzne palce, a więc zaczyna się dużego palca oraz małego palca. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie te palce mają najczęstszy kontakt z obuwiem, które może być źródłem zakażenia.
Dlaczego diagnostyka grzybicy paznokci jest niezbędna?
Pierwsze zaobserwowane przez Ciebie objawy wskazują, że najprawdopodobniej borykasz się z grzybicą paznokci? Podejrzewasz, gdzie mogłeś zarazić się tą chorobą i z tego powodu postanawiasz samodzielnie leczyć grzybicę z użyciem leków dostępnych bez recepty? To błąd, bo wiele innych chorób, na przykład infekcje bakteryjne albo łuszczyca paznokci, mogą do złudzenia przypominać grzybicę. Tym samym stosowanie leków przeciwgrzybiczych może wręcz zaszkodzić i pogorszyć Twój stan. Dlatego zanim wdrożone zostanie leczenie, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka pod kątem grzybicy. Podolog wskaże Ci odpowiednie preparaty na grzybicę, a także oczywiście płytkę paznokciową oraz podpowie, jakie działania należy podjąć, by uniknąć zakażenia grzybiczego w przyszłości.