Zaznacz stronę

Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś, że na paznokciach u stóp pojawiły się przebarwienia, wiedz, że jest to pierwszy objaw grzybicy. Grzybica to skutek działalności grzybów, których obecność sprawia, że płytka paznokcia zaczyna się łuszczyć i rozwarstwiać, a nawet pękać. Ponad 20% Polaków cierpi na tę dolegliwość i niestety, mimo usilnych prób samodzielnego wyleczenia grzybicy, nie jest to możliwe. Skuteczne metody zwalczania grzybicznego zapalenia płytki paznokcia proponują dermatolodzy i podolodzy. Problem nawraca, gdy po zakończonej sukcesem terapii, nadal podtrzymujemy dawne, niewłaściwe nawyki. Jak zatem uchronić się przed grzybicą?

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to schorzenie wywoływane przez trzy rodzaje grzybów, należą do nich:

  • grzyby pleśniowe,
  • grzyby dermatofitowe,
  • grzyby drożdżopodobne.

Zmiany grzybiczne to najczęściej sprawka dermatofitów. Zaatakowana przez nie płytka paznokcia zmienia barwę. Pierwsze objawy grzybicy zaobserwujemy wówczas, gdy na brzegach naszych paznokci pojawią się białe plamy, które z czasem staną się żółte i brązowe. Płytka staje się coraz grubsza, rozwarstwia się i pęka. Stopy zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, gdyż pod paznokciem odkładają się grzybicze złogi. Płytka paznokcia ulega deformacjom. Nieco rzadziej mamy do czynienia z zakażeniem drożdżakami. Grzybica tego typu atakuje nawet kilka palców, a infekcja objawia się stanem zapalnym skóry wokół paznokcia, czemu towarzyszy zaczerwienienie, ból i wydzielanie ropnej substancji. Po kilku tygodniach paznokieć poorany jest bruzdami, a płytka matowieje. Grzybica paznokci wywołana działaniem pleśni pojawia się najczęściej u ludzi starszych, u których krążenie jest zaburzone. Grzyby pleśniowe zwykle atakują paluchy, na paznokciach swoją obecność ujawniają w formie podłużnych, żółtawych bruzd.

Przyczyny pojawienia się infekcji grzybicznej na paznokciach

Grzyby lubią ciepło i wilgoć. Noszenie mało przewiewnego obuwia w upalne dni stwarza idealne warunki do ich rozwoju na naszych stopach. Zakażeniu grzybicznemu sprzyja również brak odpowiedniej higieny, wysuszenie lub nadmierna potliwość stóp. Wiek i osłabiony układ odpornościowy oraz niewłaściwe obcinanie paznokci także wpływają na rozwój grzybicy. Zarazić się grzybicą to nie problem, trudności pojawiają się wówczas, gdy chcemy ją wyleczyć. Niebezpieczne dla naszych stóp miejsca to baseny i sauny, gdzie po drewnianych podestach maszerują tłumy osób. Grzybicą można się zarazić, używając cudzych butów czy pilniczka. Zdecydowanie łatwiej jest zakazić się dermatofitami osobom, które cierpią na choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy niedokrwistość. Uszkodzona płytka paznokcia jest podatna na infekcje. Osobom chorym na grzybicę odradza się malowanie paznokci.

Na czym polega leczenie grzybicy paznokci?

Grzybica częściej dotyka paznokci u stóp niż rąk, a najbardziej narażone na jej szkodliwe działanie są pierwszy i ostatni palec. Zapewne ma to związek z ciasnym przyleganiem buta do tych partii stóp. Grzybicę w początkowych stadiach rozwoju można wyleczyć, naklejając na zmienione paznokcie grzybobójcze plasterki lub stosując lakier. Po kilku miesiącach grzybica powinna ustąpić. Jeśli nie – wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który najpewniej zaleci doustne przyjmowanie leków. Wśród popularnych metod leczenia zmian grzybicznych znajdują się:

  • terapia pulsowa (doustne przyjmowanie leku przez tydzień z trzytygodniową przerwą powtarzane przez kolejne trzy miesiące. Kuracja pozwala uchronić paznokcie przed interwencją chirurga),
  • laseroterapia (podczas terapii laserem do płytki paznokcia jest zbliżana głowica, która niszczy grzyby dzięki emitowanej wiązce światła. Naświetlanie paznokcia nie powoduje żadnych skutków ubocznych, dla uzyskania najlepszych efektów procedurę należy powtarzać),
  • rekonstrukcja płytki paznokcia (rekonstrukcja paznokcia powinna być uzupełnieniem kuracji farmakologicznej, a polega ona na regularnym szlifowaniu płytki w celu usunięcia zagrzybionej części paznokcia. Na zeszlifowaną płytkę nakłada się masę, która pozwoli przywrócić paznokciom naturalną grubość).

Oczyszczenie płytki paznokcia i jego rekonstrukcja jest wykonywana m.in. w warszawskim Gabinecie Podologicznym Satin. Musimy jednak pamiętać, że sam zabieg to tylko połowa sukcesu. Po wyleczeniu infekcji grzybiczej bardzo ważna jest profilaktyka. Zakażone buty należy wyrzucić lub zaaplikować do ich wnętrza środek przeciwgrzybiczny. Odpowiednia wentylacja stóp i higiena powinny zapobiec nawrotom grzybicy, dzięki czemu znów będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i estetycznie wyglądającymi paznokciami.

Więcej informacji na temat leczenia grzybicy paznokci znajduje się na stronie: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/leczenie-grzybicy-paznokci/.

Katarzyna Menkała

opinie o Satin