Schorzenie to, jak sama nazwa wskazuje, jest powikłaniem związanym z cukrzycą. Pacjenci cierpiący z powodu tej dolegliwości często skarżą się na zaburzenia czucia lub mikrokrążenia, które powodują urazy mogące przerodzić się w owrzodzenia.
Objawy stopy cukrzycowej to przede wszystkim drętwienie stóp, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu, opuchnięcia, przekrwienia, zaburzenia w odczuwaniu dotyku i zmian temperatur oraz problemy ze zdeformowanymi, przerośniętymi płytkami paznokci, jak i naskórkiem na stopach.
Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej:
- uszkodzenie naczyń krwionośnych,
- zmiany deformacyjne powstające w wyniku stojącego trybu pracy, noszenia nieodpowiedniego obuwia czy nadwagi,
- uszkodzenia jednego lub wielu nerwów, które powodują w stopie brak wrażliwości na pewne czynniki,
- zewnętrzne takie, jak skaleczenie, tarcie, ból, ucisk lub zmiany temperatury.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Najlepiej jest udać się do podologa jak najszybciej, ponieważ prawidłowe i błyskawiczne rozpoznanie stopnia zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta pozwoli uniknąć poważnych konsekwencji. Nieleczona stopa cukrzycowa może bowiem doprowadzić do powstania martwicy, a w dalszej kolejności do konieczności amputowania chorej kończyny.
Po natychmiastowym zgłoszeniu się do gabinetu podologicznego następuje usunięcie nadmiernych zrogowaceń na skórze, potem wskazanie odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego, a na końcu skierowanie do chirurga lub diabetologa. Pacjenci cierpiący z powodu tego rodzaju schorzenia powinni być pod stałą opieką specjalisty, który będzie kontrolował stan zdrowia oraz ewentualny rozwój choroby.
Jak leczyć?
Dbanie o stopy osób chorych na cukrzycę to nieustanny proces i ciągła opieka. Dzięki regularnym zabiegom profilaktycznym możliwe będzie cieszenie się dobrym stanem stóp przez długi czas. Leczenie obejmuje prawidłowe wycinanie paznokci, dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz usuwanie zmian hiperkeratotycznych, czyli najprościej mówiąc, zgrubień skórnych. Dobór wkładek ortopedycznych oraz odpowiedniego obuwia również jest bardzo istotnym czynnikiem, który pozwoli na zminimalizowanie powstawania powikłań stopy cukrzycowej. Regularna profilaktyka jest konieczna – w końcu chodzi o ocalenie kończyn od amputacji!
Czas kuracji
Niestety w przypadku leczenia stopy cukrzycowej nie da się przewidzieć ile zajmie terapia. Jest to ciągły i regularny profilaktyczny proces, polegający na usuwaniu nadmiernie gromadzących się zrogowaceń na skórze oraz właściwym obcinaniu paznokci. Jeśli diabetyk będzie stale odwiedzał gabinet podologiczny jest szansa na uniknięcie poważnych problemów prowadzących nawet do amputacji palców, stopy czy całej kończyny (!).
Jak pielęgnować stopy, gdy jest się chorym na cukrzyce?
Oto kilka podstawowych zasad pielęgnacyjnych, które pozwolą Ci zadbać o stopy w obliczu choroby:
- noś odpowiednio dobrane obuwie – najlepiej skórzane, szerokie, na płaskim obcasie, który zapewni stopom stabilność,
- dokładnie osuszaj stopy, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami,
- natłuszczaj skórę specjalnym kremem dla diabetyków,
- obcinaj paznokcie prosto i niezbyt krótko, aby zapobiec ich wzrastaniu,
- noś bezuciskowe, bezszwowe, bawełniane skarpetki,
- myj stopy codziennie w letniej wodzie z dodatkiem mydła, ale nie mocz ich za długo.
Więcej informacji na temat schorzenia oraz sposobów jego leczenia można znaleźć na stronie gabinetu podologicznego Satin w Warszawie: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/podologia-dla-cukrzykow/