Ładne stopy to oznaka dbania o siebie i swoje zdrowie. Wiele osób zdaje się przejmować ich stanem dopiero kiedy przychodzi lato. Ze względu na to, że ich zły stan może być wynikiem chorób, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy, należy często oglądać swoje stopy i pamiętać o odpowiedniej higienie oraz nawilżaniu przez cały rok.
Warto zadbać o to, żeby kosmetyki do pielęgnacji stóp były naturalne. Dbanie o stopy to jednak coś więcej niż częste mycie i nakładanie balsamów. Należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu oraz regularnej aktywności fizycznej. Dla stóp korzystne jest chodzenie a zgubne zbyt długie siedzenie.
Bardzo ważne jest też noszenie odpowiedniego obuwia, które przepuszcza powietrze i nie jest ani zbyt ciasne, ani zbyt duże. Odpowiednie buty są też bardzo ważne w skrajnych temperaturach, gdyż zarówno przegrzewanie jak i wyziębianie stóp jest dla nich niekorzystne. Stopy są też podatne na zaraźliwe choroby, takie jak grzybica, dlatego za każdym razem kiedy jesteśmy na basenie lub w saunie, należy pamiętać o noszeniu klapek.
Modzele – co to takiego?
Modzele to nagromadzenie zrogowaciałej skóry, są przykładem hiperkeratozy. Najczęściej mają żółty kolor i skupiają duże masy i warstwy skóry. Miejsca, w których pojawiają się te zmiany to pięta, paluch, krawędzie stopy, opuszki palców, podeszwy. Modzele są okrągłe i są otoczone zaczerwienioną skórą. Modzele są często mylone z nagniotkami, ale różnią się od nich brakiem rogowego czopa. Modzele powstają najczęściej przez niewłaściwe tarcie lub powtarzające się uciskanie części stopy.
Przyczyny powstawania:
- noszenie niewygodnego obuwia,
- noszenie obuwia bez skarpetek,
- otarcia,
- ucisk stóp,
- zdeformowany układ kostny,
- częste zdzieranie naskórka,
- płaskostopie.
Czy modzele mogą być niebezpieczne?
Tak. Modzele to nie tylko problem estetyczny ale też zdrowotny, szczególnie kiedy pojawiają się na nich pęknięcia. Mogą przyczyniać się do zakażeń grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych. Problem ten często jest bagatelizowany albo w ogóle nie zauważany, dlatego że najczęściej jest bezbolesny. Bardzo ważne jest jednak, zgłoszenie się do podologa jak najszybciej po zauważeniu u siebie żółtych zrogowaceń.
Usuwanie modzeli
Usuwanie modzeli zaczyna się w gabinecie podologicznym. To bardzo ważne, ponieważ to podolog musi wydać ostateczną diagnozę, czy dana zmiana skórna to właśnie modzel. W celu wyleczenia modzeli można udać się na przykład do gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.
Leczenie zależy od kilku czynników. Po pierwsze istotne jest dlaczego powstała dana zmiana na stopie. Jeżeli są wynikiem deformacji w układzie kostnym ich trwałe usunięcie nie jest możliwe, jednak dzięki regularnym wizytom w gabinecie podologicznym można znacząco polepszyć stan stóp.
Jeżeli modzele powstały na skutek noszenia niewygodnych butów, najprostszym rozwiązaniem będzie ich zmiana oraz dodatkowe stosowanie wkładek ortopedycznych. Jest to przypadek kiedy wizyta u podologa jest nam potrzebna tylko w celu uzyskania właściwej diagnozy. Regularne wizyty u podologa będą bardzo korzystne dla osób, których modzele są wynikiem zbyt intensywnego zdzierania naskórka. Narzędzia używane przez podologa to skalpel i frezy. Problem może być zażegnany już po kilku wizytach. Terapia pomaga nie tylko usunąć modzele ale chroni nas od ich nieprzyjemnych następstw, takich jak grzybica.