Stopy to bardzo ważna część ciała. Oprócz oczywistej funkcji jaką jest chodzenie, pełnią też funkcję estetyczną. Ludzie lubią odkrywać je w lecie, nosząc sandały czy klapki. Musimy też pokazywać je na plaży. Sezon letni jest tez czasem kiedy łatwo możemy zauważyć, że nie wszyscy odpowiednio dbają o stopy.
Jak dbać o stopy?
Jest kilka sposobów na to, żeby utrzymywać stopy w dobrej formie. Po pierwsze dbajmy o aktywność fizyczną i chodzenie. Wydaje się to oczywiste, jednak siedzący tryb życia jest bardziej niebezpieczny dla naszych stóp niż myślimy, sprawia między innymi to, że na stopach pojawia się obrzęk, kończyny puchną. Ruszajmy się jak najwięcej dla dobra naszych stóp. To co bardzo wpływa na ich stan to obuwie jakie nosimy. Należy dobierać odpowiednie buty do aktywności fizycznej i podłoża, po którym się przemieszczamy.
O stopy dbamy również za pomocą zdrowego odżywiania – gdy nasza dieta jest bogata w składniki odżywcze. Bardzo ważne jest to by dbać o odpowiednią higienę stóp. Pamiętajmy o używaniu odpowiednich preparatów do mycia, ale także nawilżania! Dbanie o stopy to też pamiętanie o tym by ich nie przegrzewać, ani nie wymrażać w skrajnych temperaturach. W lecie zadbajmy o przewiewne obuwie a w zimie o jak najcieplejsze.
Dodatkowo trzeba przestrzegać pewnych zasad podczas wyjścia na basen, czy do sauny. W miejscach tych łatwo jest zarazić się chorobami takimi jak grzybica – należy więc zawsze nosić klapki. Jeżeli stopy są wolne od chorób oraz właściwie nawilżone, aby wyglądały jeszcze lepiej możemy chodzić na pedicure. Osoby, które nie chcą odwiedzać salonów pedicure, powinny pamiętać o samodzielnej pielęgnacji, na przykład o obcinaniu paznokci i wycinaniu skórek.
Paznokcie u stóp
Problemem stóp jest nie tylko ich choroba, obrzęk, popękane pięty, ale też problemy z paznokciami. One również świadczą o naszym zdrowiu mogą świadczyć o chorobach. Płytka paznokcia może się niszczyć na skutek takich schorzeń, jak wady serca, marskość wątroby, zaburzenia krążenia lub anemia. Na jej kolor mają też wpływ przyjmowane leki. Paznokcie często zostają uszkodzone podczas uprawiania sportów oraz w wyniku innych wypadków. Negatywny wpływ wywiera na nie noszenie nieodpowiedniego obuwia. Co należy zrobić kiedy już pojawi się problem z paznokciem?
Rekonstrukcja paznokcia
Po pierwsze,należy zgłosić się do podologa. To on profesjonalnie oceni stan paznokcia oraz dobierze właściwą terapię. Jeżeli mamy problem po urazie mechaniczny z płytką paznokcia, jej fragment jest ułamany, bardzo prawdopodobne jest to, że podolog poleci nam zabieg rekonstrukcji paznokcia. Może on być też stosowany w przypadku kiedy część paznokcia została zaatakowana prze grzybicę i należy ten kawałek usunąć.
Jak przeprowadza się rekonstrukcję paznokcia?
Na początki podolog oczyszcza płytkę paznokcia. Następnie musi ocenić jakie wypełnienie będzie najlepsze dla konkretnego problemu. Jeżeli problem nie jest bardzo poważny, całkowita rekonstrukcja może odbyć się już podczas pierwszej wizyty. Kiedy uświadomimy sobie, że paznokieć może odrastać nawet rok, dostrzeżemy jak zabieg jest potrzebny. Rekonstrukcja jest bezbolesna. a wyleczony paznokieć można malować lakierem.
Gdzie można zgłosić się na zabieg rekonstrukcji paznokcia?
Zabieg jest przeprowadzany przez podologów, między innymi w Warszawie, w gabinetach Satin, które znajdują się na Saskej Kępie i Bielanach.