Stopy to jedna z najważniejszych części ludzkiego ciała, niestety często jest zaniedbywana. Niesłusznie omijamy pielęgnację stóp, które każdego dnia są narażane na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które są spowodowane głównie źle dobranym obuwiem. To właśnie podolog jest lekarzem, który pomaga nam w pozbyciu się dolegliwości związanych ze stopami. Przekonaj się, w czym może pomóc Ci podolog.
Co to jest podologia?
Jest to młoda dziedzina medycyny, która zajmuję się diagnozą i leczeniem chorób stóp i dolegliwości związanych ze stawem skokowo-goleniowym. Niekiedy zawód podologa wiąże się z szeroką wiedzą medyczną nie tylko z zakresu znajomości chorób stóp, ale również dziedzin pobocznych takich jak:
- diabetologia (stopa cukrzycowa),
- dermatologia (zmiany skórne),
- chirurgia (chirurgiczne usuwanie wrośniętego paznokcia),
- ortopedia (złamania, zwichnięcia),
- opatrywania ran,
- technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne).
Najczęściej podolodzy zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. Warto tutaj zwrócić uwagę na podologa kosmetycznego, który zadba o ich odpowiedni wygląd. Podolog kosmetyczny zajmuję się robieniem pedicure oraz troską o ogólny wygląd stóp – wykonuje peeling, nakłada krem nawilżający i wykonuję masaż. Podologia w Polsce jest młodą dziedziną, która wciąż nie posiada żadnych regulacji prawnych dotyczących działań i kompetencji zawodu podologa.
Co oferuje nam podolog?
Problemy ze stopami nie są rzadkimi przypadkami – codziennie kilka osób zgłasza się do swoich lekarzy z różnymi dolegliwościami. Jakie problemy wyleczy podolog? Lekarz pomoże w przypadku:
- fachowego skracania paznokci,
- zabiegów na paznokciach wrastających, zawiniętych, grzybiczych i zgrubiałych,
- zabiegów na zrogowaciałym naskórku, czyli usuwania hiperkeratoz,
- fachowych rozpoznań i usuwaniu odcisków, a także kurzajek,
- odciążaniu bolesnych miejsc,
- sporządzaniu indywidualnych klamr korygujących paznokieć wrastający lub wkręcający,
- protetyki paznokci, czyli odbudowy paznokcia zastępczego,
- masażu stóp, zabiegów terapeutycznych i poprawiających samopoczucie,
- poradnictwie ogólnym i indywidualnym.
Dlaczego pojawiają się problemy ze stopami?
Nieodpowiednia higiena i zły dobór obuwia mogą spowodować wiele problemów ze stopami. Jednak nie tylko one są odpowiedzialne za powstawanie i rozwój wielu chorób.
Zobacz co wpływa na problemy ze stopami.
- Zaburzenia biomechaniczne całej kończyny.
- Nadmierna aktywność fizyczna.
- Choroby – przede wszystkim problemy ze stopami wywołują takie choroby jak cukrzyca i reumatyzm, ale nie tylko one mają niekorzystny wpływ na nasze nogi.
- Noszenie źle dobranego obuwia – unikaj butów, które są zbyt wąskie. Niestety to zła wiadomość dla pań, które uwielbiają chodzić na wysokich obcasach. Jeżeli chcesz uniknąć problemów ze stopami, powinnaś ograniczyć ich noszenie.
- Noszenie skarpet ze sztucznego materiału.
- Słaba pielęgnacja i higiena stóp – mowa tutaj o słabym nawilżeniu skóry stóp i nieprawidłowym osuszaniu – szczególnie między palcami.
- Nieprawidłowa pielęgnacja paznokci u nóg – wpływ na kondycję i zdrowy wygląd stóp ma przede wszystkim krótkie obcinanie paznokci i skórek, a także częste używanie pumeksu, który zmienia strukturę skóry.
- Zbyt duża ilość kosmetyków – podobnie jak niewystarczająca pielęgnacja może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie stóp. Nadmierne używanie kosmetyków do pielęgnacji osłabia naturalną strukturę ochronną skóry, przez co narażona jest na złapanie różnych infekcji.