Zaznacz stronę

Sportowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na pielęgnacje stóp. Ogromnie ważny jest również dobór odpowiedniego obuwia. Przez zaniedbanie, narażamy swoje stopy na powstawanie odcisków i bolesne otarcia. Wrastające paznokcie również powodują ból i ogromny dyskomfort podczas chodzenia. Sprawdź, jak możesz sobie poradzić z problemami stóp w gabinecie podologa.

Wygoda podczas treningów i ćwiczeń to podstawa. Warto zwrócić uwagę na stopy, gdyż to one dźwigają cały ciężar naszego ciała. Nieleczone odciski sprawiają, że nieprawidłowo stawiamy stopę w celu uniknięcia bólu, co z kolei prowadzi do wad postawy, a nawet problemów z kręgosłupem. Pamiętajmy, od stóp wszystko się zaczyna. Stopy osoby aktywnej fizycznie są obciążone jeszcze bardziej, dlatego wymagają większej uwagi.

Najczęstsze problemy stóp związane z aktywnością fizyczną – skóra i paznokcie

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego obuwia do danej dziedziny sportowej. Jeśli biegamy, wybierzmy lekkie buty, które nie będą powodowały niepotrzebnego obciążenia. Jeśli wspinamy się po górach, koniecznie dostosujmy nasze obuwie do klimatów tam panujących i podłoża. Otarcia i odparzenia skóry w bucie powstają, gdy jest on zbyt luźny, natomiast odciski i wrastające paznokcie to rezultat zbyt ciasnych butów. Odciski to deformacje skórne, które powstają w wyniku ciągłego nacisku na tkankę skórną. Najczęściej występują na śródstopiu oraz zewnętrznej stronie palców. Gdy buty są za ciasne, palce podkurczają się, co wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie stopy i sprzyja powstawaniu zmian skórnych. Źle dobrane obuwie i skarpetki wykonane z materiałów nieprzepuszczających powietrze, które nie pozwalają stopom oddychać, sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii.

Mocny ucisk wywierany na stopę bardzo często może powodować krwiaki podpaznokciowe. Bardzo ważna jest długość paznokci – ma wpływ na powstawanie krwiaków oraz może doprowadzić nawet do zejścia paznokcia z łożyska. Paznokcie sportowca bardzo często robią się zgrubiałe, chropowate i zniekształcone, dlatego należy regularnie kontrolować stan naszych stóp w gabinecie podologicznym i leczyć wszystkie powstałe urazy skóry i paznokci. Odpowiednia pielęgnacja i leczenie – dwie kluczowe zasady, o których powinien pamiętać każdy sportowiec.

Jak dbać o stopy i paznokcie sportowca – porady specjalistów

  1. Paznokcie nie powinny być długie. Należy je obcinać krótko, by uniknąć problemów z krwiakami. Nie należy jednak obciąć ich za krótko, gdyż to może spowodować odsłonięcie łożyska. Paznokieć będzie uciskał wrażliwe miejsce i wtedy powstanie krwiaka jest nieuniknione.
  2. O stopy powinno się dbać regularnie nie tylko przy aktywności fizycznej, ale każdego dnia. Należy je odpowiednio nawilżać i złuszczać stary naskórek. Sportowcy powinni częściej wykonywać zabiegi pielęgnacyjne.
  3. Buty osoby aktywnej fizycznie należy dostosować do uprawianej przez nią dziedziny sportowej. Tak samo skarpetki powinny być wykonane z naturalnych materiałów.
  4. Przed ćwiczeniami zaleca się odpowiednią rozgrzewkę, w celu uniknięcia urazów i  stanów zapalnych.

Precyzyjnych informacji oraz indywidualnych porad w zakresie leczenia i pielęgnacji stóp udzieli specjalista podolog w gabinecie Satin. Przy podstawowym badaniu skóry i paznokci jest w stanie odpowiednio dobrać leczenie danego problemu i zalecić stosowanie konkretnych preparatów. Wszystkie zmiany skórne (odciski, zrogowacenia) oraz wrastające paznokcie należy leczyć w gabinecie podologa, który użyje odpowiednich do tego narzędzi.

Więcej dowiesz się na : https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/podologia-dla-sportowcow

Andrzej Piotrowski

opinie o Satin