Kurzajki to zmiany skórne, które powstają w wyniku zakażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Ich występowanie jest zakaźne, a do zarażenia może dojść bezpośrednio lub pośrednio za pomocą przedmiotów i środowisk w miejscach publicznych. Najczęstszym obszarem, w którym pojawiają się kurzajki są stopy. Poznaj przyczyny powstawania kurzajek u dzieci, sprawdź, jak możesz temu zapobiec oraz jak bezpiecznie i skutecznie usunąć zmiany skórne u dziecka w szybki i bezbolesny sposób.
Kurzajki na stopie – przyczyny
Najczęstszymi przypadkami występowania kurzajek u dzieci są zmiany zlokalizowane na stopach. Bezpośrednią przyczyną jest oczywiście zakażenie wirusem HPV, do którego może dojść poprzez bezpośredni dotyk osoby zarażonej, jak również w wyniku kontaktu z przedmiotami, na których znajduje się szczep wirusa. Jego rozwojowi i pojawieniu się kurzajek u dzieci na stopach sprzyjają przede wszystkim miejsca wilgotne, a więc publiczne baseny.
Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się dolegliwości jest chodzenie po wilgotnych nawierzchniach, na przykład płycie basenu czy korzystanie z publicznych pryszniców bez ochronnego obuwia, a także wzajemne pożyczanie sobie klapek czy ręczników, co wśród dzieci zdarza się bardzo często.
Bardzo łatwo jest o zarażenie się brodawczakiem ludzkim poprzez uprawianie sportów wymagających bycia boso, szczególnie w takich miejscach jak hale sportowe. Powstawaniu kurzajek sprzyjają zatem również wszystkie zajęcia sztuki walki czy tańca, które trenuje się z gołymi stopami.
wszelkie rany i otarcia, które pozostają bez zabezpieczenia opatrunkiem również sprzyjają zarażeniu się wirusem brodawczaka ludzkiego, szczególnie w sprzyjających dla niego warunkach.
Aby uniknąć powstawania kurzajek u dzieci, należy przede wszystkim stale przypominać im o noszeniu obuwia, szczególnie na basenach i pod prysznicem, uczulać je na wzajemne pożyczanie osobistych przedmiotów, a także dbać o to, aby w przypadku skaleczenia czy jakiegokolwiek urazu, zawsze zabezpieczały rankę plastrem. Aby uniknąć kurzajek u dzieci na stopach, jeśli trenują “bose” sporty, dobrze jest zadbać o to, by po skończonych zajęciach zdezynfekowały skórę stóp.
Kurzajki na stopie – objawy
Kurzajka przyjmuje postać małego guzka o fakturze gładkiej bądź chropowatej. Może występować w naturalnym kolorze skóry lub przyjąć brunatne zabarwienie. Ma tendencje do rozpowszechniania się na kolejne obszary skóry, a zwlekanie z jej usunięciem prowadzi do zagnieżdżenia się brodawki w głąb warstw skórnych, co może być bolesne. Najczęściej kurzajka pojawia się na dłoniach i stopach.
Występuje kilka rodzajów kurzajek. W zależności od wyglądu i rozmiaru zmiany mogą występować: brodawki głębokie, mozaikowate, płaskie, płciowe i przejściowe. Wszystkie jednak wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego. Przypadłość ta bardzo często dotyczy dzieci.
Usuwanie kurzajek u dzieci – metody
Znając już charakterystykę kurzajki na stopie, przyczyny oraz rodzaje, warto poznać metody ich usunięcia. Istnieje kilka domowych sposobów walki z brodawkami, jednak bardzo często nie przynoszą efektów bądź przynoszą ulgę jedynie na jakiś czas, po czym problem znów wraca. Brodawki najbezpieczniej i najskuteczniej można usunąć w gabinecie podologicznym, podczas zabiegu wykonanego przez specjalistę. Jest to szczególnie ważne w przypadku kurzajek u dzieci, aby nie narażać pociech na kolejne próby usunięcia zmian. U młodych osób bardzo często wystarczy jedynie kilka wizyt, aby całkowicie pozbyć się problemu. Wszystko zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań i pielęgnacji. W naszym gabinecie można umówić się na zabieg usuwania kurzajek u dzieci, który dostosowany jest do potrzeb najmłodszych pacjentów, przez co przebiega możliwie szybko i bezboleśnie.