Nieprawidłowe obcinanie paznokci, obcinanie za krótko to przykład jak fundujemy sobie chorobę na własne życzenie. Wrastający paznokieć to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka zwłaszcza w odniesieniu do dużych palców stóp (paluchów). Ból może być tak silny, że codzienne aktywności będą niemożliwe do zrealizowania. Stosować domowe sposoby możemy tylko wtedy, gdy proces wrastania nie jest zaawansowany. W przeciwnym razie będziemy musieli udać do chirurga, gdzie nasz paznokieć zostanie poddany ekstrakcji. Po zabiegu płytka paznokciowa będzie odrastała, ale kierunek wzrostu nowego paznokcia się nie zmieni. Dlatego powinniśmy być świadomi, że są szybsze i mniej inwazyjne metody.
Co to jest kostka Arkady ?
Metoda korekcji wrastających paznokci Kostką Arkady to przełom w dziedzinie podologii. Narzędzie medyczne stworzone od podstaw przez Adriana Arkadę cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Jest najszybszym, nieinwazyjnym i wykorzystującym innowacyjne urządzenia zabiegiem pozwalającym pozbyć się problemu wrastających paznokci.W metodzie Arkady za pomocą urządzenia jakim jest Kostka Arkady stabilizuje się paluch. Następnie w delikatny i bezbolesny sposób odkształca się płytkę paznokciową za pomocą manipulatorów. Odkształcenie utwardza się akrylem – specjalnie opracowanym na potrzeby metody Arkady.
Rezultat i trwałość zabiegu
Jak twierdzą specjaliści z Satin Podologia metoda Arkady jako jedyna z dostępnych na rynku pozwala na pozbycie się problemu wrastających paznokci w ciągu jednej wizyty (natychmiastowa ulga od bólu). Dzięki temu ma przewagę nad innymi metodami (po zabiegu możemy założyć buty i chodzić). Kostkę Arkady można stosować skutecznie i bezpiecznie, nawet w bardzo trudnych przypadkach ( np. przy kruchej, łamiącej się płytce paznokciowej). W przypadku kobiet ważny będzie walor estetyczny. Po rekonstrukcji paznokcia jest możliwość jego malowania i zdobienia.
Istotne będą wizyty kontrolne wymagające wymiany masy akrylowej, a także stosowanie serum arkady, które zapobiega ewentualnym infekcjom bakteryjnym.
Czy terapia metodą Arkady daje trwałe rezultaty? Wszystko zależy od pacjenta. Stosowanie się do zaleceń na pewno spowoduje, że nieprawidłowy wzrost paznokcia zostanie zahamowany.
Lepiej zapobiegać
Wrastaniu paznokci sprzyjają uszkodzenia palucha i noszenie źle dopasowanego obuwia. Wrastające paznokcie najczęściej występują u osób cierpiących na zapalenie stawów i otyłość. Ryzyko zwiększa się przy zaburzeniach mikrokrążenia w przebiegu różnych chorób naczyniowych oraz przy niewłaściwej technice obcinania.
Jak można zapobiec wrastaniu paznokcia?
– nosić odpowiednie dla długości i szerokości stopy obuwie
– prawidłowo przycinać płytkę paznokciową podczas pielęgnacji (paznokcie obcinamy w linii prostej, zgodnie z ich naturalnym kształtem, na koniec brzeg płytki spiłować za pomocą pilniczka)
– utrzymywać paznokcie w umiarkowanej długości (nie należy przycinać zbyt krótko)
– wyleczyć nawracające infekcje grzybicze
– unikać uszkodzeń wału paznokciowego oraz samego paznokcia.
To jak wyglądają nasze stopy i paznokcie zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Już w przypadku pojawienia się pierwszych objawów związanych z wrastaniem paznokcia powinniśmy reagować i udać się do specjalisty.