Ostroga piętowa to stan chorobowy, w którym na kości piętowej tworzy się rozrost kostny. Taki wyrostek to zazwyczaj konsekwencja przeciążenia stopy albo stanu zapalnego więzadeł lub ścięgien w tej okolicy. Do rozwoju tej dolegliwości predysponują wady stóp, predyspozycje genetyczne lub uprawianie sportów, które zanadto obciążają stopy. Zobacz, jakie symptomy wskazują na ostrogę piętową.
Ból pięty – pierwszy objaw ostrogi piętowej
Dolegliwość, jaką jest ostroga piętowa, pojawia się często w sposób niezauważalny. Najczęściej jej pierwszy sygnał to dość ostry i silny ból odczuwany w okolicy pięty. Ból zwykle manifestuje się podczas stawiania pierwszego kroku po dłuższym okresie odpoczynku, na przykład, gdy wstajesz rano.
Pacjent z ostrogą piętową boryka się z bólem również w trakcie chodzenia. Ból pięty zwykle nasila się także podczas długotrwałego stania, zwłaszcza na twardych nawierzchniach. Jeżeli masz pracę stojącą, zadbaj o to, by od czasu do czasu zmienić pozycję, aby stopy miały możliwość odpoczynku.
Pojawiający się obrzęk
Obok bólu często pojawiają się też zmiany wizualne. Zwykle jest to niewielki obrzęk wokół pięty, który może przyczyniać się do odczuwania dyskomfortu. Zamiast decydować się np. na ciepłe kąpiele stóp czy inne tzw. domowe sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością, koniecznie zgłoś się do ortopedy. Możesz też skorzystać ze wsparcia podologa, który np. zaproponuje odpowiednie, indywidualnie dobrane do Twoich potrzeb wkładki ortopedyczne. Taki dodatek do butów może zminimalizować ból, a jednocześnie sprawić, że obrzęk i wystająca ostroga nie będzie podrażniania. Tym samym unikniesz pogłębiania stanu zapalnego.
Czujesz ból podczas mycia? To może być ostroga piętowa!
Znasz już sytuacje, kiedy pojawia się ból związany z ostrogą piętową. Ma on związek zazwyczaj z poruszaniem się lub staniem. Warto mieć jednak świadomość, że stopa może być tak podatna na ból, że jej wzmożona wrażliwość będzie manifestować się nawet w momencie dotknięcia obszaru z ostrogą. Silny ból pojawi się np. w trakcie czynności higienicznych, takich jak mycie stóp lub nakładanie preparatów kosmetycznych, np. kremów. Dolegliwości bólowe mogą być potęgowane poprzez niewygodne buty, naciskające na ostrogę. Nie lekceważ tych objawów. Ostroga piętowa w zaawansowanym stadium wymaga nierzadko interwencji chirurgicznej. Dlatego lepiej działać już na wczesnym etapie, by uniknąć tego typu konsekwencji. Z drugiej strony, nie należy demonizować konieczności działania chirurga, ponieważ u wielu pacjentów to jedyny sposób na to, by mogli oni wrócić do pełnej sprawności i podnieść jakość oraz komfort funkcjonowania.
Trudności w poruszaniu – to może być ostroga piętowa
Ból przy ostrodze piętowej często jest tak poważny, że może sprawiać problemy z normalnym chodzeniem. Pacjent cierpi, gdy musi przejść większy odcinek, np. wybrać się na zakupy czy do przychodni. Co ciekawe, niektóre osoby borykające się z ostrogą piętową nie korzystają z pomocy specjalisty, udają się do niego dopiero wówczas, gdy bliscy zauważą, że np. babcia czy tata poruszają się w nienaturalny sposób, sprawiający im ból. Tymczasem można oszczędzić sobie takich doświadczeń, nie zwlekając z wizytą u lekarza albo u podologa. Leczenie ostrogi piętowej można rozpocząć od wizyty w gabinecie podologicznym. Jeżeli ten specjalista stwierdzi, że zmiany są już na tyle zaawansowane, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem, z pewnością powiadomi o tym pacjenta. Natomiast drobniejsze zmiany warto korygować, korzystając m.in. z właściwego obuwia czy wkładek ortopedycznych.
Co przyczynia się do rozwinięcia ostrogi piętowej?
Co sprzyja pojawieniu się ostrogi piętowej? Wśród czynników, które mają istotny wpływ na rozwój tej dolegliwości, wymienić można m.in. niewłaściwie dobrane obuwie, np. noszenie butów na obcasie, przewlekłe stany zapalne, np. zapalenie ścięgna Achillesa. Ostroga piętowa częstokroć dotyczy również tych osób, które borykają się z wadami ortopedycznymi, np. z płaskostopiem albo ze zbyt dużym podbiciem stopy, co przekłada się na nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała. Otyłość to kolejny czynnik, który ma znaczenie w rozwoju tej dolegliwości, ponieważ zbyt duża masa ciała za bardzo obciąża stopy. Ostroga piętowa pojawia się często u osób starszych, gdyż naturalne starzenie się organizmu sprawia, że tkanki stopy tracą elastyczność i stają się bardziej podatne na uszkodzenia.
Czy można zapobiec rozwojowi ostrogi piętowej? Działania profilaktyczne
Znając czynniki ryzyka, jakie mają związek z rozwojem ostrogi piętowej, można opracować plan działania, który uchroni przed tym problemem. Na niektóre z nich, np. na to, jakie obuwie nosimy, mamy wpływ. Z kolei wady ortopedyczne możemy korygować za pomocą wkładek ortopedycznych. Natomiast na otyłość mamy częściowy wpływ, nie zawsze ta dolegliwość ma bezpośrednio związek z naszym stylem życia – może być też konsekwencją wielu poważnych chorób. Starzenie się organizmu to czynnik niezależny od nas.
To, co możemy dla siebie zrobić, to przede wszystkim kontrolować stan stóp i reagować, gdy zauważymy niepokojące objawy, udając się do podologa.