Gabinet podologiczny to miejsce, w którym dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom, podolog jest w stanie zniwelować różnego rodzaju problemy i nieprawidłowości, zlokalizowane na stopach. Za pomocą specjalistycznych narzędzi i akcesoriów podolog usuwa z powierzchni paznokci zgrubienia, nieestetyczne zmiany, a nawet znaki infekcji grzybiczej. Zdarza się jednak, że na skutek przebytych chorób lub urazów, paznokieć jest tak zniszczony i osłabiony, że konieczne jest usunięcie sporej jego części. W takiej sytuacji specjalista sięgnąć może po skuteczne w tym wypadku rozwiązanie, jakim jest podologiczna rekonstrukcja paznokcia. Czym dokładnie jest ów zabieg? Jak przebiega?
Czym jest rekonstrukcja paznokcia?
Jest to specjalistyczny zabieg, wykonywany przez podologa, mający na celu skuteczną odbudowę płytki paznokciowej. Rekonstrukcja możliwa jest do wykonania dzięki dostępnym dziś, nowoczesnym metodom i odpowiednim materiałom. Za pomocą masy żelowej, akrylowej lub silikonowej podolog może z powodzeniem odbudować fragment paznokcia, który uległ zniszczeniu na skutek atakującej go infekcji czy urazu mechanicznego.
Rekonstrukcja paznokcia – wskazania do zabiegu
Kiedy podolog może wykonać zabieg rekonstrukcji paznokcia? Zasada jest dość prosta. Płytkę paznokciową możemy z powodzeniem odbudować, pod warunkiem, że pacjent posiada ok 30% własnej, nienaruszonej i wolnej od infekcji płytki. Ta część paznokcia stanowić będzie niejako bazę do wykonywanej rekonstrukcji. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest oczywiście także staranne oczyszczenie palca, łożyska i wałów okołopaznokciowych, usunięcie ewentualnych pozostałości uszkodzonego paznokcia.
Paznokcie u stóp bardzo często narażone są na różnego rodzaju infekcje, jak i urazy, ale także nadmierny ucisk, obciążenie oraz deformacje. Wszystko to może spowodować realne uszkodzenie struktury płytki, co stać się może wskazaniem do wykonania rekonstrukcji. W jaki sposób narażamy swoje paznokcie na wszystkie powyższe dolegliwości, nieprawidłowości i urazy? Źródeł problemu jest wiele, ale do najpowszechniejszych z nich należy:
- regularne noszenie zbyt małego, za ciasnego obuwia,
- noszenie słabej jakości butów i skarpet,
- chodzenie w butach nieoddychających, niedopasowanych do pogody i pory roku,
- niedostateczna lub nieumiejętna higiena stóp,
- nieprawidłowa, zbyt inwazyjna pielęgnacja stóp,
- używanie złej jakości akcesoriów do pielęgnacji stóp,
- używanie pożyczonych akcesoriów kosmetycznych, jak pilniki, cążki, nożyczki do paznokci,
- chodzenie boso w miejscach publicznych, takich jak basen, sauna, czy łazienka na siłowni.
Wszystkie powyższe zachowania mogą stać się przyczyną najróżniejszych problemów natury podologicznej. Chodzenie boso czy też częste chodzenie w używanym obuwiu, jak na przykład na kręglach, może być przyczyną pojawienia się w strukturze naszych paznokci infekcji grzybiczej, bakteryjnej lub wirusowej. Zbyt inwazyjna lub nieumiejętna pielęgnacja paznokci może z kolei doprowadzić do ich uszkodzenia, a w efekcie osłabienia, rozwarstwienia i onycholizy, czy do wrastania paznokcia w tkankę wału paznokciowego.
Noszenie zbyt ciasnego obuwia, powodujące nadmierny ucisk na stopy, ich ponadprzeciętne pocenie się, rozmiękczenie skóry, ale i zmęczenie, może stać się powodem wszystkich powyższych dolegliwości.
Jak podolog wykonuje rekonstrukcję paznokcia?
Rekonstrukcja paznokcia, podobnie jak niemal każdy inny zabieg podologiczny, musi zostać poprzedzona starannym oczyszczeniem całej stopy. Podolog nie tylko myje stopę pacjenta z pomocą specjalnych środków dezynfekujących, ale także starannie oczyszcza całą powierzchnię paznokcia i wałów okołopaznokciowych. Następnie specjalista dokładnie szlifuje pozostałą, zdrową część paznokcia, tak aby nie pozostały na niej żadne nierówności, czy elementy, które mogłyby przeszkodzić w dalszych etapach rekonstrukcji.
Kolejnym krokiem jest wybór najodpowiedniejszej w danym przypadku metody wykonania rekonstrukcji. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od przyczyny tak drastycznego uszkodzenia płytki, ale również od stylu życia pacjenta, stanu jego zdrowia i wielu innych czynników. Teraz podolog może już przystąpić do właściwej rekonstrukcji metodą Greppmayr, Fiberglass, metodą żelową lub z użyciem protezy paznokcia.
Warto wiedzieć, że cały proces rekonstrukcji paznokcia trwać może od kilku miesięcy nawet do roku. Dokładny czas trwania rekonstrukcji i odbudowywania płytki uzależniony jest przede wszystkim od jej stanu wyjściowego, stopnia jej uszkodzenia, ale też podejścia pacjenta. Podolog powinien bowiem dokładnie poinstruować pacjenta o prawidłowej pielęgnacji płytki oraz świadomym i odpowiedzialnym etapie rekonwalescencji.