Lepsza kondycja paznokci i skóry stóp, a także efekt estetyczny – to korzyści wynikające z poddania swoich stóp profilaktycznemu zabiegowi podologicznemu. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i kiedy z niego skorzystać.
Profilaktyczny zabieg podologiczny – na czym polega?
Profilaktyczny zabieg podologiczny to usługa, dzięki której kondycja stóp i paznokci będzie jeszcze lepsza. Całość składa się w zasadzie z kilku kroków.
Na początku specjalista założy Twoją kartę, w której uzupełni najważniejsze informacje na Twój temat. Pozwolą one ustalić mu, co może wpływać na kondycję Twoich stóp, i określić potencjalne zagrożenia. Porozmawia z Tobą o Twoim stylu życia, charakterze pracy (czy np. obciąża Twoje stopy). Zapyta też o to, jak spędzasz czas wolny (czy Twoje stopy są narażone na przeciążenia związane np. z grą w piłkę nożną). Spodziewaj się również pytań o nawyki, używki oraz przebyte choroby.
Teraz czas na obejrzenie Twoich stóp. Częścią oględzin jest także ocena Twoich butów pod kątem tego, czy są odpowiednio dobrane – czy nie są ani za małe, ani za duże oraz jak amortyzują stopę. Pamiętaj, że nie ogranicza się to jedynie do weryfikacji wzrokowej. Podolog będzie np. chciał sprawdzić rozkład masy ciała na stopie, a także przyjrzeć się lepiej Twoim wadom postawy. Często zdarza się, że klient może nie mieć świadomości, że ma wadę postawy, a to właśnie ona nierzadko przyczynia się do pojawienia ewentualnych problemów ze stopami, np. modzeli czy odcisków w wyniku nierównomiernego nacisku na stopę.
Czas na przejście do czynności związanych z właściwym zabiegiem. Najpierw Twoje stopy zostaną dokładnie zdezynfekowane. To konieczne, by w trakcie czynności podologicznych nie doszło do zakażenia. Specjalista rozpoczyna od skrócenia paznokci. Może do tego wykorzystać cęgi czołowe lub boczne. Teraz podolog zajmie się opracowaniem płytki paznokciowej. Używa do tego frezarki oraz frezów o różnej gradacji.
Gdy paznokcie będą opracowane, przechodzi do usunięcia zrogowaceń na podeszwie. Podolog stosuje do tego różnego rodzaju frezy ceramiczno-diamentowe lub kapturki ścierne, ewentualnie skalpele. Tego typu czynność jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna.
Oczyszczane są wały paznokciowe i usuwany pył organiczny.
Na koniec czas na użycie preparatów, które będą dostosowane do potrzeb skóry. Specjalista sięga np. po środki gwarantujące nawilżenie, ukojenie, natłuszczenie. Ostateczny wybór należy tu do podologa.
Kiedy skorzystać z profilaktycznego zabiegu podologicznego?
Jak już zapewne wiesz, do gabinetu podologicznego można zgłosić się z różnymi problemami skóry i paznokci stóp. Wkręcające się paznokcie, wrastające paznokcie, kurzajki, zgrubienia, pękanie pięt, onycholiza płytki paznokciowej, grzybica paznokci i skóry – to najczęstsze dolegliwości, z jakimi na co dzień zmagają się specjaliści od kondycji stóp.
Tymczasem, czy można zgłosić się do podologa, gdy w zasadzie nic nam nie dolega? Oczywiście, że tak. Właśnie profilaktyczny zabieg podologiczny to usługa, która pozwoli na dłużej zachować zdrowie skóry stóp i paznokci. To też okazja, by zapytać specjalistę, jak można zadbać o swoje stopy, by cieszyć się ich dobrą kondycją jak najdłużej.
Ponadto często zdarza się, że klient zgłasza się na profilaktyczny zabieg podologiczny, a przy okazji odkrywane są różne dolegliwości stóp we wczesnej fazie. Szybkie odkrycie problemu pozwoli uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami i zapewnić wysoki komfort na naprawdę długo.
Profilaktyczny zabieg podologiczny a zabieg kosmetyczny
Niektórym klientom zabieg podologiczny może się kojarzyć z zabiegiem kosmetycznym. Jednak śledząc po kolei poszczególne kroki związane z pielęgnacją, łatwo zauważyć wiele różnic.
Przede wszystkim w gabinecie podologicznym poznasz dokładny plan działania, otrzymasz wskazówki co do stanu Twoich stóp, dowiesz się, jakich produkty używać, by zadbać o stopy i poprawić ich kondycję. Zdobędziesz wiedzę w zakresie prawidłowej pielęgnacji. Dowiesz się, co mogło ewentualnie wpłynąć na Twoje problemy, a także zdobędziesz wiedzę, jakie ryzyko dla zdrowia skóry stóp np. wywołuje u Ciebie płaskostopie. Natomiast w gabinecie kosmetycznym klient jest bardziej nastawiony na cel, jakim jest elegancki pedicure stóp, bez przeprowadzenia tak szczegółowej analizy.
Inne są też metody pracy podologa i kosmetyczki. W odmienny sposób kosmetyczka usuwa zrogowaciały naskórek, wykonuje to zwykle poprzez zmiękczenie skóry. Natomiast podolog wykorzystuje do tego narzędzia podologiczne. Ten drugi specjalista więcej czasu poświęca na piłowanie i szlifowanie paznokci.
Ponadto kosmetyczka może działać tylko na stopach, które są zdrowe. Z kolei podolog poradzi sobie nawet wówczas, gdy na stopach występują podejrzane zmiany. Doprowadzi Twoje stopy do zdrowia, a także wskaże sposoby, dzięki którym sam zadbasz w zaciszu domowym o kondycję tej części ciała.
Profilaktyczny zabieg podologiczny to sposób na to, by utrzymać skórę i paznokcie swoich stóp w jak najlepszej kondycji. Warto powtarzać go co jakiś czas – ustalony indywidualnie ze specjalistą.