Lato dla wielu z nas jest momentem szczególnym w roku. Niektórzy po raz pierwszy od wielu miesięcy odsłaniają swoje stopy na plaży. Sięgają też po odkryte buty. Nierzadko jednak lato jest porą, gdy pojawia się nadpotliwość stóp. Zobacz, co możesz zrobić, by zminimalizować ten problem.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – dbaj o profilaktykę przez cały rok
Chcesz, by Twoje stopy nie tylko pięknie się prezentowały podczas wakacji, ale przede wszystkim były zdrowe i pozbawione problemów związanych z nadpotliwością? Pamiętaj, że o ich kondycję należy dbać cały rok.
Dlatego, gdy tylko zauważysz objawy wskazujące na ich problemy – na przykład związane z nadpotliwością – koniecznie udaj się do podologa. Specjalista wskaże Ci sposoby związane z ich pielęgnacją. W razie potrzeby wykona również niezbędne zabiegi, które przyspieszą proces regeneracji naskórka.
Nadpotliwość stóp latem – co może być przyczyną?
Doskwiera Ci problem potliwości stóp? Chcąc pozbyć się tej dolegliwości, przede wszystkim musisz poznać jej źródło. Wśród czynników ryzyka związanych z pojawieniem się nadpotliwości wymienić można: zbyt zabudowane obuwie, które nie przepuszcza powietrza, a także noszenie nieoddychających skarpetek.
Latem, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie, sięganie po zabudowane obuwie może być powodem nadpotliwości stóp. Chcąc wyeliminować tę dolegliwość, należy w pierwszej kolejności postawić na buty odkryte lub wykonane z materiałów, które z łatwością będą przypuszczać powietrze. Niewskazane jest więc stosowanie obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów.
Latem w wyniku wysokiej temperatury stopy mają większą tendencję do pocenia się. Uwzględnij te potrzeby swojej skóry i jeżeli trzeba, częściej myj stopy, a także zmieniaj skarpetki.
Nadpotliwość stóp może być również wywołana przez przewlekłe choroby na przykład cukrzycę albo nadczynność tarczycy. Nadmierne pocenie może mieć też związek z chorobami neurologicznymi i otyłością, złą dietą lub przewlekłym stresem. Dlatego, jeżeli borykasz się z którąś z wymienionych dolegliwości, zadbaj o siebie nim lato nadejdzie i koniecznie skonsultuj się z podologiem, który wskaże sposoby na zniwelowanie nadpotliwości stóp.
Nadpotliwość stóp – jak leczyć?
Jeżeli za nadpotliwością stóp latem nie stoi przegrzanie wywołane nieodpowiednio dobranym obuwiem albo nieprzepuszczającymi powietrza skarpetkami lub niewłaściwą dietą, czym prędzej udaj się do podologa.
Po konsultacji z pacjentem podolog może wskazać sposoby leczenia nadpotliwości. Tę dolegliwość można niwelować za pomocą nowoczesnej jonoforezy. Jej celem jest zmniejszenie aktywności gruczołów potowych, co można uzyskać dzięki zastosowaniu prądu galwanicznego. Tym samym można doprowadzić do czasowego, kontrolowanego porażenia gruczołów i ich kanałów jonowych. Aby uzyskać pożądany efekt, zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Takie rezultaty utrzymują się przez około dwa lata.
Inną metodą leczenia nadmiernej potliwości są iniekcje z toksyny botulinowej. Chcąc zablokować pracę nerwów, które mają za zadanie zaopatrywać gruczoły potowe, wstrzykuje się tego rodzaju substancje. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy. Niezbędny jest również dobór odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważne jest też stałe i regularne korzystanie z maści oraz preparatów podologicznych.
Postaw na badania lekarskie
Jeżeli pomimo wprowadzenia odpowiedniego odżywiania, a także oddychających butów i stosowania zasad właściwej higieny oraz pielęgnacji, problem nadpotliwości stóp nie ustaje, powinieneś zdecydować się na pogłębioną diagnostykę i poszukać przyczyn tej dolegliwości w organizmie.
Być może poprzez nadpotliwość stóp ujawniają się inne choroby na przykład cukrzyca czy zaburzenia tarczycy. Z tej też przyczyny bardzo istotne jest nie tylko korzystanie ze wsparcia podologa, ale również lekarza. Swój problem możesz omówić z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który pokieruje Cię dalej albo udać się bezpośrednio do dermatologa. Specjaliści powinni wystawić Ci skierowania na odpowiednie badania, dzięki którym będziesz mógł zweryfikować swój stan zdrowia.
Nadpotliwość stóp latem – dlaczego nie należy jej lekceważyć?
Niezwracanie uwagi na problem wcale nie sprawi, że on się rozwiąże. Wręcz przeciwnie może urosnąć do ogromnych rozmiarów, a dodatkowo sprawić, że pojawią się powikłania. Nadpotliwość stóp sprzyja pojawianiu się urazów mechanicznych np. odgniotów. Nadpotliwość to także większe ryzyko wystąpienia swędzenia skóry i rozwoju infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych.
Ponadto nadpotliwość stóp może wiązać się z nieprzyjemnym zapachem. Pot sam w sobie jest bezzapachowy, jednak w kontakcie z różnymi drobnoustrojami przyjmuje nieprzyjemną woń.
Dodatkowo nadpotliwość stóp – jak już wskazaliśmy – może świadczyć o wielu chorobach ogólnoustrojowych, które mogą z czasem się pogłębić. Dlatego tak istotne jest skorzystanie z konsultacji ze specjalistą, który potrafi ocenić, czy nadpotliwość jest wywołana przez czynniki zewnętrzne, np. niewłaściwe buty, czy przez np. chorobę. Dzięki temu masz możliwość szybszego podjęcia leczenia.