Drożdżyca paznokci to typ infekcji grzybiczej, która charakteryzuje się zmianami na powierzchni paznokci, a także w obszarze wałów paznokciowych. Zobacz, jakie symptomy mogą wskazywać na te chorobę i podejmij leczenie już dziś.
Drożdżyca paznokci – co ją wywołuje?
Drożdżyca paznokci to choroba, której przyczyną jest zakażenie drożdżakami. Drożdżaki to grzyby należące do rodziny Candida. Właśnie dlatego inną popularną nazwą drożdżycy jest kandydoza.
Z reguły drożdżyca rozwija się w obrębie paznokci oraz wałów paznokciowych, jednak może również dotknąć błon śluzowych oraz skóry. Terapia drożdżycy jest długotrwała. Tego typu choroba może też wywołać zakażenie u innych osób. Dlatego pacjenci z drożdżycą powinni stosować działania zaradcze, które zminimalizują ryzyko przeniesienia grzyba na inne osoby.
Przyczyny kandydozy
Bezpośrednim źródłem zakażenia prowadzącym do rozwoju kandydozy są drożdżaki. Nie oznacza to jednak, że każda osoba, która ma kontakt z tymi grzybami automatycznie choruje.
Istnieje szereg czynników ryzyka, które sprzyjają rozwojowi tej choroby. Wskazać tu można między innymi na niedobory związane z witaminami. Okazuje się, że grzybica tego typu to bardzo często skutek niedoboru witamin z grupy B w organizmie.
Prozaiczną przyczyną wystąpienia drożdżycy jest oczywiście nieprawidłowa higiena osobista. Większe ryzyko pojawienia się tej choroby pojawia się również u osób z otyłością, problemami z zaburzeń gospodarki hormonalnej, a także z obniżoną odpornością, która ma związek na przykład z chorobami nowotworowymi czy cukrzycą. Ciąża oraz przyjmowanie określonych leków przykładowo stosowanie sterydoterapii, zwiększa ryzyko zachorowania na drożdżycę.
Warto jednak pamiętać, że niekiedy przyczyna zarażenia drożdżakami może leżeć w stosowaniu wspólnych butów i ręczników albo też rzeczy, które pochodzą od osoby zarażonej tym grzybem.
Jak rozpoznać drożdżycę paznokci?
Pierwsze objawy drożdżycy paznokci lokalizuje się w obszarze wałów paznokciowych. Na początku pojawia się obrzęk, zaczerwienienie oraz bolesność. Często infekcji spowodowanej przez kandydozę towarzyszy ropna wydzielina, która pojawia się pomiędzy wałem paznokciowym a płytką paznokciową. W miarę rozwoju choroby do listy objawów dołączają takie symptomy jak: świąd w obszarze zmian, pieczenie oraz łuszczenie się skóry.
Warto też zwrócić uwagę na zmiany w wyglądzie paznokcia. Trzeba mieć świadomość, że drożdżyca zajmuje nie tylko wały paznokciowe, ale z czasem też powierzchnię paznokcia. W konsekwencji dochodzi do dystrofii brzegów płytki, a także zmian w obrębie całej struktury. Zakażony paznokieć wyróżnia się chropowatą powierzchnią, zmienioną na żółto szary kolor, a dodatkowo matowieje.
Nieleczona drożdżyca sama nie zniknie, a wręcz przeciwnie – pojawi się wiele powikłań, w tym wystąpienie podłużnych oraz poprzecznych bruzd na powierzchni paznokcia. Kandydoza zacznie również zajmować skórę, co może oznaczać pojawienie się wysypki na powierzchni stóp.
Diagnostyka kandydozy – czyli jak rozpoznać tę chorobę?
Specjalista na podstawie objawów jest w stanie wstępnie stwierdzić, że doszło do zakażenia grzybem. Aby jednak mieć pewność, że to właśnie ta choroba jest przyczyną pojawiających się symptomów, bardzo często przeprowadza się dodatkową diagnostykę pod kątem grzybicy. Są to badania laboratoryjne, na przykład testy PCR.
Leczenie kandydozy polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów zawierających azole, aliloaminy antybiotyki polienowe. Charakteryzują się one działaniem grzybostatycznym oraz grzybobójczym i zwykle są aplikowane na wały okołopaznokciowe Niekiedy wskazane jest także leczenie z użyciem preparatów doustnych. Można też stosować różne przeciwgrzybicze kremy oraz aerozole.
W wielu przypadkach niezbędne okazuje się również opracowanie płytki paznokciowej przez podologa i jej oczyszczenie oraz nałożenie preparatu o działaniu antygrzybiczym. Podolog zajmujący się zakażonymi paznokciami, podzieli się także z pacjentem informacjami związanymi z tym, jak dbać o stopy, aby ograniczyć możliwość namnażania się grzyba. Bardzo istotne jest pamiętanie o regularnej zmianie butów i stosowaniu skarpetek stworzonych z przewiewnych materiałów.
Pielęgnacja stóp powinna opierać się na dokładnym myciu i osuszeniu stóp Ponadto czynnikiem ryzyka zwiększającym szansę na chorobę jest nadpotliwość stóp. Jeżeli tego typu objaw towarzyszy choremu, wówczas należy również wyeliminować tę dolegliwość.
Nie lecz się na własną rękę
Podejrzewasz u siebie, na podstawie przedstawionych powyżej objawów, kandydozę? Planujesz samodzielne leczenie tej choroby, na przykład z zastosowaniem środków dostępnych bez recepty? Przede wszystkim skonsultuj się ze specjalistą – podologiem.
Pamiętaj, że drożdżyca może dawać objawy, które przypominają inne choroby na przykład łuszczycę, dlatego nie działaj samodzielnie. Ponadto zastosowanie nieodpowiednich sposobów leczenia może pogorszyć kondycję paznokci i tym samym uszkodzić ich macierz, co prowadzi do nieodwracalnych zmian.
Drożdżyca to dolegliwość, którą dzięki systematyczności i wytrwałości, można zwalczyć. Podejmij tę walkę z grzybicą.