Zaznacz stronę

Brodawki wirusowe, inaczej zwane kurzajkami to grudkowe zmiany skórne. Zmiana ta powstaje poprzez zagnieżdżony wirus brodawczaka ludzkiego- HPV. Przenoszony jest przez kontakt z naskórkiem. Kurzajki występują przede wszystkim na dłoniach i stopach. Niestety mogą zostać przeniesione na inne części ciała. Wizyta u specjalisty może rozwiązać problem z brodawkami wirusowymi.

Jakie są rodzaje brodawek?

Występuje kilka rodzajów kurzajek. Oto przykłady:

  • kurzajki zwykłe: są to grudki, które mają nierówną powierzchnię i są koloru skóry. Występują przede wszystkim na palcach rąk, na wałach paznokciowych, ewentualnie pod płytką paznokcia
  • kurzajki stóp: uwidaczniają się na podeszwowej części stóp. Mają szorstką powierzchnię. Są koloru skóry. Mogą mieć dwa rodzaje. Jedne rozsiane, głębokie, bądź bardziej powierzchowne, które zlewają się w skupiska.
  • kurzajki płaskie: są lekko uwypuklone. Mają gładką powierzchnię.
  • kurzajki przejściowe: są to wykwity, które posiadają niektóre cechy brodawek zwykłych, jak i brodawek płaskich.

Jakie mogą być przyczyny powstawania kurzajek?

Nie są do końca znane dokładne powody powstawania brodawek. Często specjaliści mówią o osłabieniu systemu odpornościowego organizmu. Ułatwia ono zagnieżdżenie się wirusa HPV. Eksperci z gabinetu podologicznego Satin przywołują na przykład obciążenie psychiczne, ciążę, za duży wysiłek fizyczny, trudne operacje, schorzenia układowe, zaburzenia hormonalne, problemy z metabolizmem, chroniczne stany zapalne, nadmierna potliwość, zaburzenia w układzie krwionośnym. Innymi przyczynami mogą być otarcia, skaleczenia, pęknięcia skóry powodujące odpowiednie warunki do tworzenia się infekcji spowodowanej wirusem HPV.

Kiedy trzeba zgłosić się na konsultację podologiczną?

Do specjalisty koniecznie trzeba się zgłosić w momencie, kiedy widoczne będą pierwsze niepokojące oznaki. Długie zwlekanie z usunięciem kurzajek zwiększa szanse na rozprzestrzenienie się wirusa HPV na inne części skóry. Brodawki, które nie będą usunięte, będą zagłębiać się coraz bardziej w skórze powodując ból.

Jakie mogą być rodzaje leczenia kurzajek?

Kurzajki można usuwać na kilka sposobów. Może to być:

  • usunięcie chirurgiczne (za pomocą lasera, łyżeczkowanie zmian, wycięcie)
  • krioterapia
  • samoczynne ustąpienie zmian
  • stopniowe chemiczne “wypalanie” z zastosowaniem najczęściej kwasu mlekowego, kwasu salicylowego wraz z ich rozmiękczaniem za pomocą ciepłej kąpieli

Czy warto konsultować się z podologiem?

Odpowiednia pielęgnacja przy użyciu specjalistycznych kosmetyków może pomóc w niszczeniu ryzyka ponownego pojawienia się brodawek Natomiast, jeśli się je usunie, nie gwarantuje to całkowitego ich zniwelowania, mogą pojawić się w przyszłości. W tym przypadku warto być pod systematyczną kontrolą i stałą opieką podologa.

Jaki jest czas i przebieg terapii?

Czas terapii może być różny. Jest indywidualnie dostosowany do każdego pacjenta. Może to być kilka lub nawet kilkanaście wizyt. Ważny wpływ na czas terapii ma na przykład reakcja pacjenta na stosowane podczas niej preparaty pomocnicze. Próby usunięcia kurzajek, które mają inny typ, niż te mechaniczne. Istotne jest regularne stosowanie pielęgnacyjnych środków. Najważniejszy jest jednak czas, który upłynął od momentu pojawienia się kurzajek do czasu wizyty u specjalisty. Najlepiej i najszybciej usuwa się brodawki u dzieci. Dzieje się to już w czasie kilku wizyt. .

więcej o zabiegu usuwania kurzajek: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-kurzajek-brodawek    

Adam Kłopotowski

 

opinie o Satin