Odciski między palcami to dolegliwość, która może być skutkiem noszenia nieodpowiednio dobranego obuwia, ale też innych czynników. Zobacz, co można zrobić, by pozbyć się odcisków międzypalcowych.
Odciski między palcami – czynniki ryzyka
Przestrzenie między palcami wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wiele czynników może wpływać na pogorszenie ich kondycji. Wśród dolegliwości, które mogą wówczas się pojawiać, wymienić można: zakażenia grzybicze, przesuszoną skórę, a także odciski. Co można zrobić, by pozbyć się tego ostatniego problemu? Przede wszystkim lepiej zapobiegać, niż leczyć, czyli pamiętać o profilaktyce odcisków międzypalcowych.
Czy wiesz, że poprzez odpowiednią profilaktykę możesz uchronić swoje stopy przed wystąpieniem odcisków międzypalcowych? Odcisk to reakcja obronna organizmu na nadmierny nacisk lub tarcie. Jest to więc bezpośrednia przyczyna powstawania odcisków międzypalcowych. Warto więc przyjrzeć się czynnikom, które mogą wywoływać nadmierny nacisk na stopy.
Aby zabezpieczyć swoje stopy przed pojawieniem się tego problemu, przede wszystkim dobierz odpowiednie obuwie. Buty nie mogą uciskać palców.
Należy zadbać również o to, by nie były zbyt wąskie – ten czynnik doprowadza do ściskania się palców i ma bezpośrednie przełożenie na stan przestrzeni palcowych.
Pamiętaj o kontroli stanu stóp i przestrzeni międzypalcowych
Regularna samokontrola to działanie prewencyjne, które może pozwolić na szybką reakcję. Dzięki temu, że zmiany zostaną zauważone na początkowym etapie, można już wtedy się ich pozbyć, ograniczając ryzyko ich powiększenia.
Systematycznie korzystaj także z wizyt podologa, który w ich trakcie będzie mógł ocenić skórę przestrzeni międzypalcowych. W razie konieczności zaproponuje odpowiednie leczenie i pielęgnację domową.
Nie działaj na własną rękę
Samodzielna ingerencja w naskórek i usunięcie odcisków między palcami przeprowadzone w sposób nieumiejętny sprawią, że nie tylko nie pozbędziesz się tych zmian, ale również spotęgujesz dolegliwości bólowe, które mogą utrudniać Ci poruszanie. Co więcej, podrażniony naskórek może stać się bramą do różnych zakażeń, na przykład grzybiczych czy bakteryjnych. Dlatego aby oszczędzić sobie bólu i nieprzyjemnych dolegliwości, najlepiej powierzyć swoje stopy specjaliście. Podolog szybko i bezboleśnie pozbędzie się odcisków międzypalcowych, a także pomoże w ustaleniu przyczyny ich pojawiania się. Tym samym będziesz wiedzieć, co ma wpływ na występowanie tego rodzaju zmian.
Usuwanie odcisków przez podologa – na czym polega?
Jakie konkretnie działania podejmuje podolog, aby pozbyć się odcisków międzypalcowych? Zazwyczaj podolog sięga po mechaniczne metody pozbycia się odcisku. W pierwszej kolejności specjalista zmiękcza skórę stóp. Dzięki temu będzie ona łatwiejsza do dalszego opracowania. Zabieg rozpoczyna się więc od dezynfekcji stóp, a także nałożenia odpowiedniego preparatu zmiękczającego lub kąpieli stóp w ciepłej wodzie.
Następnie podolog zajmuje się usunięciem odcisku. Wierzchnią warstwę usuwa za pomocą skalpela. Z kolei sięgając w głębsze struktury tkanki skóry, korzysta z dłuta. Gdy odcisk jest już w pełni usunięty, całość jest opracowywana frezarką. Zabieg kończy się poprzez aplikację specjalnego opatrunku zabezpieczającego. Miejsce na skórze po zabiegu jest w ten sposób osłonięte przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym wilgocią.
Trzeba pamiętać, że sam zabieg to nie wszystko. Po usunięciu odcisku istotne stają się codzienna domowa pielęgnacja oraz stosowanie się do wskazań podologa, który tłumaczy, w jaki sposób dbać o stopy, by zminimalizować ryzyko nawrotu odcisków w przyszłości.
Dlaczego szybkie skorzystanie z pomocy podologa jest tak istotne?
Odcisk we wczesnym stadium może być znacznie mniejszy i płycej osadzony w skórze niż na późniejszych etapach. Wiąże się to z koniecznością mniejszej ingerencji w głąb tkanek skóry. Co więcej, dolegliwości bólowe, jakie wywołuje odcisk, wiążą się z problemami z poruszaniem i codziennym funkcjonowaniem. Dlatego aby uniknąć tego rodzaju problemów, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty
Preparaty z apteki na odciski – czy warto je stosować?
Wiele osób, chcąc usunąć odciski, posiłkuje się preparatami aptecznymi. Tymczasem taka terapia na własną rękę może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Po pierwsze, zmiana, którą samodzielnie oceniamy jako odcisk, tak naprawdę może nią nie być. Wiele chorób skóry może dawać podobne objawy, dlatego zanim samodzielnie postawimy diagnozę, lepiej skonsultować swój problem z dermatologiem albo po prostu z podologiem.
Po drugie, preparaty z apteki nierzadko zawierają substancje działające drażniąco na zdrowy naskórek. Tym samym oprócz usunięcia odcisku uszkadzamy również naskórek wokół niego, co może wiązać się z dodatkowymi dolegliwościami bólowymi.
Po trzecie, tego rodzaju terapia trwa znacznie dłużej niż leczenie u podologa. Specjalista już podczas jednej wizyty może w sposób bezbolesny pozbyć się odcisków. Natomiast na rezultaty terapii samodzielnej przyjdzie nam czekać nawet kilka miesięcy.