W wyniku nadmiernego ucisku o stałym nasileniu na stopach pojawiają się nagniotki, nazywane także modzelami. Choć tego rodzaju dolegliwość towarzyszy przede wszystkim osobom z wadami postawy, borykającym się z nadwagą, a także noszącym źle dopasowane obuwie, może dotknąć każdego. Pomimo tego, że nagniotki zazwyczaj nie są źródłem bólu, to jednak mogą prowadzić do zakażeń o różnym podłożu, m.in. bakteryjnym, grzybiczym czy też wirusowym. Ponadto prezentują się nieestetycznie, co może wpływać na ogólne samopoczucie. Dlatego też wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Poznaj metody usuwania nagniotków przez podologa.
Dlaczego nie należy samodzielnie usuwać nagniotków?
Aby we właściwy sposób usunąć zrogowacenia, trzeba mieć odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Nieumiejętne usunięcie nagniotków może doprowadzić do uszkodzenia naskórka, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi, na przykład utrudniającymi poruszanie. Może prowadzić również do zwiększenia ryzyka zakażeń wywołanych tego rodzaju zmianami. Uszkodzony naskórek staje się bramą do infekcji o różnym podłożu.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć, czyli o profilaktyce nagniotków
Zanim trafisz do podologa w celu usunięcia nagniotków, poznaj czynniki, które mają wpływ na rozwój tego rodzaju problemów. Wiedza o przyczynach występowania nagniotków może zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się w przyszłości. Oczywiście, istnieją przyczyny, na które człowiek ma ograniczony wpływ, ale są również i takie czynniki sprzyjające nagniotkom, które poprzez odpowiednie działanie można szybko wyeliminować.
Niewłaściwie obuwie to jeden z przykładów czynników ryzyka, na który człowiek ma bezpośredni wpływ. Wystarczy zadbać o to, aby obuwie nie było zbyt ciasne, ponieważ stopa wówczas narażona jest na nieustanny nacisk. Z drugiej strony, obuwie nie może być też zbyt luźne, ponieważ zwiększa to ryzyko obcierania stopy i możliwość pojawienia się urazu. Co istotne, wpływ na pojawienie się zrogowaceń ma również zbyt cienka podeszwa, przez którą stopa jest narażona na bliski kontakt z podłożem.
Masa ciała to kolejny czynnik, który może determinować pojawienie się nagniotków z uwagi na nadmierny ucisk stóp.
Na powstawanie nagniotków znacznie bardziej narażona jest skóra osób borykających się z różnego rodzaju chorobami, m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów czy też cukrzycą. Dlatego też ci pacjenci powinni być pod stałą kontrolą lekarza, a także korzystać profilaktycznie z wizyty w gabinecie podologicznym.
Usuwanie nagniotków przez podologa – na czym polega?
Gdy tylko zauważysz na swoich stopach nagniotki, koniecznie skonsultuj się z podologiem. Specjalista w bezbolesny, bezpieczny i higieniczny sposób pozbędzie się tego rodzaju zmian. W celu przeprowadzenia zabiegu użyje frezarki, a także skalpela.
Nagniotki to bardzo indywidualny problem. Zwykle można je usunąć już podczas jednego klasycznego pedicure leczniczego. Natomiast wymagają kilku zabiegów. Niezależnie jednak od tego, ile czasu i wizyt specjalista będzie potrzebować do pozbycia się nagniotków, z pewnością zadba o najwyższe standardy higieny i dezynfekcję na każdym etapie zabiegów. Dzięki temu osoba korzystająca z tego rodzaju usługi będzie czuć się komfortowo.
Jak wygląda pedicure leczniczy w celu pozbycia się nagniotków?
Aby usunąć nagniotki, podolog może skorzystać z tzw. pedicure leczniczego. Zabieg przeprowadza się w kilku krokach. Specjalista przede wszystkim oczyszcza skórę, a następnie aplikuje preparaty, które zmiękczają naskórek. Kolejnym krokiem jest pozbycie się zrogowaciałego naskórka za pomocą frezarki. Następnie podolog usuwa modzele skalpelem. Na koniec podolog nakłada preparaty odżywiające oraz regenerujące skórę stóp. Specjalista wskazuje pacjentowi metody pielęgnacji, które może zastosować w swoim domu.
Usunięcie nagniotków i co dalej?
Pamiętaj, że pozbycie się nagniotków to dopiero pierwszy krok do zmian. Niestety, zrogowacenia mają tendencję do nawracania, dlatego, aby w pełni cieszyć się zdrowiem swoich stóp, należy przede wszystkim ustalić przyczynę występowania tego rodzaju zmian i dbać o codzienną pielęgnację. Domowe leczenie powinno bazować na profilaktyce. Istotne jest również stosowanie odpowiednich kremów i innych preparatów, które będą odpowiadać na bieżące potrzeby skóry. Pamiętaj, że nawilżenia potrzebuje nie tylko skóra przesuszona, ale również ta ze skłonnością do nadpotliwości. Ponadto, jeżeli za powstawanie nagniotków odpowiadają wady postawy albo deformacje stóp lub palców, podolog może wskazać stosowanie odpowiednich wkładek odciążających. Ich celem jest amortyzacja oraz odciążenie stóp.
Osoby ze zwiększoną skłonnością do nagniotków powinny regularnie korzystać z konsultacji podologicznych, aby specjalista mógł zaradzić na początkowym etapie pojawiania się takich problemów. Dbanie o naskórek wymaga systematycznych wizyt w gabinecie podologicznym.
Dlatego warto wcześniej stworzyć plan działania wraz z podologiem i stosować się do ustalonego harmonogramu. Dzięki temu, że Twoje stopy będą pod stałą kontrolą specjalisty, możesz zminimalizować ryzyko pojawienia się skutków ubocznych tego problemu.