Zaznacz stronę

Pękanie i suchość pięt to problem, który może pojawić się niezależnie od pory roku. Dlatego tak istotne są właściwa pielęgnacja oraz kompleksowe dbanie o swój organizm. Co można zrobić, by pozytywnie wpłynąć na stan pięt? Oto kilka wskazówek.

Dlaczego suche i pękające pięty to zagrożenie?

Oprócz kwestii estetycznych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zagrożenia zdrowotne, jakie wiążą się z suchością pięt. To właśnie ten stan może prowadzić do pękania pięt. Pęknięte pięty to brama do wielu zakażeń, m.in. infekcji o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. Ponadto pękające pięty mogą wywoływać ból czy krwawienie, co może utrudniać codzienne poruszanie się.

Stosuj preparaty nawilżające

Sucha skóra stóp potrzebuje nawilżenia. Możesz zatroszczyć się o nią, stosując preparaty, np. kremy czy pianki nawilżające, które zawierają m.in. takie substancje jak:

  • aloes – poprawia stan skóry, wykazuje działanie przeciwświądowe, zwiększa także ilość kolagenu i elastyny w skórze;
  • gliceryna – to substancja silnie nawilżająca, która koi i przyczynia się do szybszej regeneracji stóp;
  • mocznik – w zależności od stężenia mocznik wykazuje inne właściwości. Substancja ta o stężeniu do 10 proc. działa nawilżająco i zmiękczająco na skórę;
  • panthenol – łagodzi podrażnienia, regeneruje i nawilża;
  • masło Shea – wykazuje właściwości odżywiające i regenerujące skórę;
  • lanolina – zabezpiecza przed nadmierną „ucieczką” wody, co przekłada się na stały poziom nawilżenia skóry.

Celem takich środków jest nie tylko zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry stóp, ale też jej zmiękczenie i regenerację.

Nie zapominaj również o codziennej higienie, związanej z myciem i osuszaniem stóp. Przesuszona, popękana skóra powinna być dokładnie myta, by zapobiec rozwojowi grzybicy czy wystąpienia innych zakażeń.

Skorzystaj z badań lekarskich. Dbaj o zdrowy styl życia

Niektóre choroby mają niebagatelny wpływ na stan skóry stóp. Przesuszone stopy mogą świadczyć m.in. o chorobach tarczycy, cukrzycy, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy dolegliwościach ze strony układu krwionośnego, a także grzybicy czy łuszczycy. Pękająca skóra na stopach może być też konsekwencją nadmiernej masy ciała. Dlatego warto na co dzień kontrolować swoją wagę i w miarę możliwości dbać o właściwą aktywność fizyczną, która może zapobiec tego rodzaju problemom ze skórą stóp.

Zatroszcz się o to, by na bieżąco korzystać z badań lekarskich. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przesuszona, pękająca skóra stóp nie jest objawem chorobowym. Wiedza o chorobach ma istotne znaczenie również w doborze pielęgnacji. Inaczej reagować może skóra osoby zdrowej, a w odmienny sposób – np. skóra cukrzyka.

Pamiętaj o witaminach i nawodnieniu

O kondycję swojej skóry można dbać nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Wystarczy dbać o należytą ilość przyjmowanych płynów, jak również suplementację witaminową, w przypadkach gdy występują niedobory konkretnych składników odżywczych, np. witaminy A, witaminy E. Dzięki tym substancjom skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na pękanie.

Aby utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry stóp, warto też pić napary ziołowe. Kozieradka, brzoza, krwawnik, korzeń żywokostu, ziele nostrzyka to tylko kilka przykładów ziół, które warto pić w celu poprawy stanu skóry stóp. Pamiętaj jednak, że zioła mogą wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami. Ponadto nie są polecane w przebiegu wielu chorób. Dlatego gdy borykasz się z problemami zdrowotnymi, przede wszystkim porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o wpływie konkretnych ziół na Twoje leczenie.

Zrezygnuj z pumeksu! Postaw na wsparcie podologiczne!

Zdawać by się mogło, że ta tzw. domowa metoda może zniwelować pęknięcia na stopach. Tymczasem stosowanie pumeksu może doprowadzić do nadmiernego starcia naskórka, co przynosi efekt odwrotny, a więc zwiększa się tendencja do rogowacenia naskórka. Naskórek powinien być zdarty umiejętnie i z użyciem profesjonalnych narzędzi, np. frezarki. Bezpieczeństwo zabiegu zapewni Ci jedynie specjalista, dlatego zamiast samodzielnie decydować się na usuwanie naskórka, lepiej powierzyć to zadanie podologowi. Poprawa stanu skóry jest możliwa już po pierwszym zabiegu. Ponadto działanie podologa nie ograniczy się jedynie do usunięcia objawów. Specjalista postara się znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Może zaproponować Ci wykonanie badań lekarskich, zapyta też o Twoją dietę i styl życia. Oprócz nieodpowiedniej pielęgnacji wpływ na stan skóry stóp mogą mieć również sposób odżywiania, nadwaga, deformacje kostne, przyjmowane leki, a także nieodpowiednie obuwie. Dlatego chcąc zatroszczyć się o swoje zdrowie, przede wszystkim należy dobierać buty, które pasują do kształtu stopy, nie są ani za małe, ani za duże.

Podczas wizyty podologicznej specjalista dokładnie wyjaśni Ci, jakie czynniki wpływają na powstawanie pęknięć na stopach. Wskaże też metody pielęgnacji, które pomogą w wyeliminowaniu suchości skóry. Dzięki temu będziesz bardziej świadomie dbać o swoje stopy.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin