Zaznacz stronę

Zima to czas, gdy chcąc uniknąć wychłodzenia stóp, wiele osób nosi grube skarpety i ocieplane buty. Niestety, często takie ubranie może prowadzić do przegrzania się stóp. W konsekwencji pojawia się nadpotliwość. Jak więc zadbać o odpowiednie warunki termiczne, a jednocześnie uniknąć przegrzania stóp? Oto kilka wskazówek.

Pocenie się – to coś naturalnego!

Zacznijmy od tego, że pocenie się ciała to jego naturalna, w pełni normalna reakcja. Taki mechanizm umożliwia m.in. kontrolę temperatury ciała. Problemem jest natomiast nadmierna potliwość. Pot to wydzielina organizmu, która w kontakcie z drobnoustrojami może zmieniać zapach, a także przyczyniać się do pojawiania się infekcji i zakażeń, np. grzybicy. Nadpotliwość stóp może prowadzić do szeregu powikłań, np. wysypki, stanów zapalnych skóry, zaczerwienia czy swędzenia.

Pocenie się stóp na ogromną skalę może mieć swoje źródło w chorobach endokrynologicznych (cukrzyca, nadczynność tarczycy, hipoglikemia, choroby układu nerwowego), ale jego przyczyną mogą być też kwestie bardziej prozaiczne, np. niewłaściwe buty.

Co zatem można zrobić, by uniknąć nadpotliwości stóp zimą?

Zadbaj o właściwe obuwie

Okazuje się, że obuwie, które nie przepuszcza powietrza, może prowadzić do wystąpienia nadpotliwości. Dlatego wybierając buty, należy dbać o to, by były wykonane z materiałów przewiewnych. Dotyczy to również sytuacji związanych z wyborem obuwia na zimę. Najlepiej, by buty były wykonane z materiałów naturalnych, gdyż tego typu tworzywo przepuszcza powietrze. Kwestie potliwości są również bezpośrednio związane z rodzajem noszonych skarpet. Chcąc uniknąć potliwości, warto stawiać np. na skarpetki bawełniane, a nie te wykonane ze sztucznych materiałów.

Zmieniaj buty w pomieszczeniach

Ciepłe buty, wykonane z naturalnych materiałów to idealne rozwiązanie na zimę. Jednak gdy przychodzisz do ogrzewanego pomieszczenia, w którym planujesz spędzić więcej czasu, zadbaj o lżejsze obuwie. Tenisówki czy nawet klapki zapobiegną przegrzaniu się Twoich stóp, np. w miejscu pracy czy w domu. Poza tym zmiana obuwia podniesie komfort Twojego funkcjonowania i zapewni Ci wygodę np. podczas przemieszczania się.

Troszcz się o higienę stóp

Pamiętaj, że higiena stóp to podstawa, zwłaszcza zimą, gdy wiele czasu nosisz zabudowane obuwie. Chcąc zwalczyć problemy z potliwością, warto stosować preparaty odkażające, np. z jonami srebra. Działanie niskich temperatur sprawia, że nawet skóra borykająca się z nadpotliwością potrzebuje nawilżenia. Dlatego systematycznie stosuj preparaty nawilżające, np. takie zawierające olejki naturalne. Wiele z nich wykazuje działanie antyseptyczne, pozytywnie wpływające na natpotliwą skórę. Olejek eukaliptusowy, lawendowy czy herbaciany to dobre rozwiązanie na stopy. Warto do codziennej pielęgnacji skóry nadpotliwej włączyć także kremy z mocznikiem. Doskonale złuszczają zrogowaciały naskórek. Aby załagodzić zaczerwienienia albo stany zapalne skóry, które pojawiają się jako konsekwencja nadpotliwości, poleca się również korzystanie z preparatów zawierających witaminę E oraz witaminę A.

Warto mieć świadomość, że przesuszona, odwodniona skóra z problemem nadpotliwości prowadzi do wielu zagrożeń. Taka skóra jest bardziej podatna na pękanie, co w połączeniu z nadmiarem potu może stanowić ryzyko infekcji – nie tylko powierzchni skóry, ale także płytki paznokciowej.

Nadpotliwość stóp – konsekwencje dla zdrowia

Zapobieganie nadpotliwości stóp jest niezwykle istotne, ponieważ problem może wywołać szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Nadpotliwa skóra to zwiększone ryzyko brodawek HPV, zaostrzenia współwystępujących chorób skórnych, pękania skóry, infekcji o różnym podłożu. Skóra z nadpotliwością gorzej się goi, co przekłada się nie tylko na dyskomfort i dolegliwości bólowe, ale też większe ryzyko zakażeń. Przerwana tkanka staje się bramą do przenikania drobnoustrojów, co wiąże się z możliwością wystąpienia np. grzybicy.

Nadpotliwość pomimo profilaktyki? Jest rozwiązanie!

Problem nadpotliwości pomimo działań profilaktycznych wciąż Ci towarzyszy? Kremy i inne stosowane preparaty Ci nie pomagają? Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Być może nadmierna potliwość stóp jest objawem wskazującym na chorobę ogólnoustrojową. Swoją dolegliwość warto omówić z podologiem, a także z lekarzem, który może zlecić Ci badania pod kątem chorób objawiających się poceniem nóg.

Specjaliści ustalą przyczynę występowania nadpotliwości stóp zimą, a także wskażą Ci sposoby na to, jak poradzić sobie z tym problemem. Podolog podpowie Ci, jak zadbać o stopy zimą, zaproponuje środki, które pomogą zachować optymalne nawilżenie stóp oraz wyeliminować ich nadpotliwość. Takie preparaty zawierają substancje antygrzybiczne, odświeżające, antybakteryjne i oczyszczające.

Pamiętaj, że zbagatelizowanie problemu nie sprawi, że on zniknie. Nieleczona nadpotliwość stóp może być źródłem wielu infekcji i dolegliwości natury zdrowotnej i estetycznej. Dlatego działając we własnym interesie, należy jak najszybciej podjąć się leczenia nadpotliwości stóp.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin