Pierwsze objawy wrastającego paznokcia nie są na tyle uciążliwe, by wywoływać dolegliwości bólowe. Pojawiają się one dopiero, gdy dochodzi do ucisku wałów paznokciowych. Co można zrobić, by pozbyć się tego rodzaju symptomów?
Wrastający paznokieć – czym jest?
Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia, gdy jego płytka wrasta w skórę i uszkadza jej strukturę. Konsekwencją wrastania paznokcia jest wyraźna wrażliwość na dotyk. Zwykle też paznokieć zaczyna rosnąć na boki, płytka zakrzywia się lub dochodzi do jej podwijania. Oprócz nieestetycznie wyglądającego zaczerwienienia osobie z wrastającym paznokciem zaczyna dolegać również ból w czasie poruszania się, który może uniemożliwić zwykłe funkcjonowanie. Brak działania w tym zakresie i niewdrożenie na czas odpowiedniej metody zwalczania wrastającego paznokcia prowadzi do zaostrzenia objawów – zwiększenia bólu i stanu zapalnego.
Działaj profilaktycznie
Zanim problem się pojawi, możesz zadbać o to, by wdrożyć odpowiednią profilaktykę, która ma na celu ochronę przed rozwojem tego rodzaju dolegliwości. Jeżeli poznasz lepiej przyczyny występowania wrastającego paznokcia, będzie Ci łatwiej wyeliminować pewne zachowania, które mogą prowadzić do problemu.
Zacznijmy od tego, że wrastające paznokcie mogą być konsekwencją niewłaściwie dobranego obuwia. Jeżeli korzystasz ze zbyt wysokich obcasów lub nosisz buty za wąskie w palcach, może to doprowadzić do pojawienia się wrastającego paznokcia. Najlepszym sposobem jest więc dobranie butów, które będą odpowiednie dla Twojej stopy. Jeżeli masz wątpliwości w tym zakresie, skorzystaj ze wsparcia specjalisty, na przykład podologa, który podpowie Ci, jakie buty powinieneś nosić.
Kolejną kwestią, której nie wolno pominąć, jest nieprawidłowa technika obcinania paznokci. Jeżeli regularnie wycinasz tzw. „boki” płytek w paznokciach, może to przyczynić się do ich wrastania. Dlatego, jeżeli nie znasz odpowiednich metod skracania paznokci, udaj się do podologa, który wykona profesjonalny pedicure leczniczy, a także przekaże Ci szereg wskazówek związanych z tym, jak pielęgnować swoje paznokcie.
Wrastającym paznokciom sprzyja również nadmierna suchość lub potliwość skóry. Problem można zniwelować, stosując odpowiednie preparaty. W tym zakresie dobrze jest skorzystać ze wsparcia podologa, który dysponuje odpowiednią wiedzą dotyczącą tego, jakie konkretne środki działają na stopy.
Wrastające paznokcie częściej mogą dotyczyć osób, u których występują wady ortopedyczne. Z tego względu warto skonsultować się z ortopedą lub podologiem, którzy wskażą, jak odciążać stopy, by nie wywoływać nadmiernego nacisku na paznokcie.
Za wrastającymi paznokciami stoją też uwarunkowania genetyczne. Niektóre osoby mają większą skłonność do wrastania paznokci. Dlatego, jeżeli obserwujesz ten problem u swoich bliskich, możesz już profilaktycznie udać się do podologa i omówić z nim czynności przeciwdziałające rozwojowi tego problemu u Ciebie. Jeżeli już kiedyś doświadczyłeś wrastania paznokci i jesteś po udanej terapii, pamiętaj o obowiązkowym wdrożeniu działań profilaktycznych. Ich brak może sprawić, że problem wróci.
Gdy problem się pojawi – jak działać?
Wiesz już, co możesz zrobić, by przeciwdziałać wystąpieniu wrastającego paznokcia. Teraz sprawdź, jak działać, by pozbyć się bólu, gdy już się pojawia. Przede wszystkim udaj się do specjalisty z zakresu podologii. Tym samym oszczędzisz sobie niepotrzebnego bólu związanego z poruszaniem się. Specjalista wdroży odpowiednie techniki, w tym wykona dostosowane do Twojego problemu obciążenie na paznokieć, które sprawi, że paznokieć szybciej się zregeneruje i zacznie rosnąć w dobrym kierunku.
Wśród metod podologicznych, które pomogą zniwelować ból, wymienić można: klamry ortonyksyjne, kostkę Arkady, a także chirurgiczny zabieg. Leczenie w gabinecie podologicznym zawsze opiera się na zachowaniu najwyższych zasad bezpieczeństwa i higieny, co przekłada się na sukces.
Zadaniem klamer ortonyksyjnych jest wyprostowanie paznokci i przywrócenie im odpowiedniego toru i wzrostu. Proces ich założenia jest bezbolesny, a dolegliwości bólowe zwykle ustępują już po pierwszym założeniu klamry. Taka klamra nie utrudnia poruszania się i umożliwia nawet uprawianie sportu.
Z kolei kostka Arkady to metoda polegająca na stabilizowaniu palucha, nadaniu odpowiedniego kształtu płytce paznokciowej i utwardzeniu jej akrylem.
Domowe sposoby na wrastający paznokieć – czy działają?
Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju sposoby na wrastający paznokieć opierające się na metodach domowych, w tym moczenie stóp w soli, raczej nie przyniosą długotrwałych, zadowalających rezultatów. Zamiast więc tracić czas na czynności, które nie przyniosą Ci ulgi, lepiej od razu udaj się do specjalisty i z nim omów sposób leczenia problemu wrastającego paznokcia.
Co więcej, niewłaściwe leczenie może doprowadzić do infekcji bakteryjnej czy grzybiczej i sprawić, że ból będzie utrzymywał się jeszcze dłużej. Lepiej więc wybrać sprawdzone rozwiązania i cieszyć się zdrowiem swoich paznokci bez zbędnego dokładania sobie dodatkowych dolegliwości.