Grzybica paznokci wywołuje uszkodzenia zarówno w zewnętrznej, jak i wewnętrznej strukturze paznokcia. Powoduje znaczne zmiany w jego wyglądzie, ale też ma wpływ na odczuwany ból. Początek rozwoju infekcji grzybiczej nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, jednak w miarę rozwoju infekcji osoba z grzybicą zaczyna doświadczać bólu, a także obserwuje, jak paznokcie zmieniają swój wygląd. Zobacz, jak rozpoznać paznokcie zarażone grzybicą.
Zmiana koloru paznokcia
W wyniku zakażenia grzybicą paznokcie zmieniają swoją barwę. Początkowo stają się białe, później kolor przechodzi w żółć, a nawet brąz czy czerń. Każda odmiana grzybicy może dawać inne objawy. W przebiegu tzw. grzybicy powierzchownej na płytce paznokcia pojawiają się poprzeczne prążki oraz biały nalot. Z kolei grzybica podpaznokciowa bliższa objawia się występowaniem jasnych oraz białych ognisk.
Zmiana struktury paznokcia
Konsekwencją grzybicy jest zmiana kształtu paznokcia. W przebiegu grzybicy podpaznokciowej dalszej oraz bocznej można zaobserwować łamanie oraz zgrubienie płytki paznokciowej.
Z kolei grzybica wewnątrzpłytkowa wyróżnia się rozdzielaniem blaszki paznokcia. Warto tutaj wspomnieć, że ta odmiana infekcji wywołuje również biały odcień paznokcia.
W przypadku grzybicy podpaznokciowej bliższej można zauważyć, że paznokcie zaczynają oddzielać się od łożyska. Zwykle zmiany zaczynają się na brzegu paznokcia i postępują w kierunku środka płytki.
Paznokcie, które dotknięte są grzybicą, stają się zgrubiałe, pofałdowane i pokryte bruzdami. Infekcja nie pozostaje bez wpływu na ich wytrzymałość. Paznokieć zarażony grzybicą jest znacznie bardziej kruchy i łamliwy. Części paznokcia, które zostały zainfekowane, bardzo łatwo się odkształcają i oddzielają od reszty.
Miejsce występowania grzybicy
Choć początkowo grzybica zajmuje zwykle jeden palec, to wraz ze swoim rozwojem dotyka kolejne powierzchnie. Warto tu jednak wspomnieć, że grzybica zwykle zaczyna się od palców najbardziej zewnętrznych, a więc dużego palca oraz palca piątego. Wynika to z faktu, że właśnie one są najczęściej uciskanymi w obuwiu. Bezpośredni kontakt z zakażonym obuwiem ma istotny wpływ na rozwój zakażenia.
Objawy zmysłowe – kłucie i zapach
W miejscu zakażenia może pojawiać się także nieprzyjemne uczucie kłucia. Dodatkowo, w niektórych przypadkach paznokcie mają nieprzyjemny zapach. Jeżeli więc dostrzegasz u siebie tego rodzaju objawy, jak najszybciej udaj się do podologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
Podjęcie terapii w momencie, gdy choroba jest na początkowym etapie, pomoże Ci w uniknięciu wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Uchronisz się też przed dalszym postępowaniem zakażenia grzybiczego. Zaawansowana forma grzybicy jest znacznie trudniejsza do leczenia. Dlatego lepiej zareagować szybko.
Grzybica częściej dotyka paznokci stóp
Innym czynnikiem, który pomoże Ci we wstępnym rozpoznaniu grzybicy, nim udasz się do specjalisty, jest lokalizacja zmian. Okazuje się, grzybica częściej dotyka paznokci stóp niż rąk. Dzieje się to z uwagi na specyficzne środowisko, w jakim znajdują się Twoje stopy.
Ze względu na to, że nawet przez kilkanaście godzin dziennie nosisz buty, paznokcie u stóp mogą być gorzej zaopatrzone w krew, a także znacznie dłużej niż paznokcie u rąk znajdować się w ciasnym, wilgotnym oraz ciemnym miejscu. Są to warunki wręcz idealne do rozwoju infekcji o podłożu grzybiczym.
Zwróć uwagę na inne czynniki ryzyka
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy znajdujesz się w grupie ryzyka zakażeń grzybiczych. Na infekcję grzybiczą bardziej narażone są osoby po 70. roku życia, z osłabioną odpornością, a także z cukrzycą. Wśród częstych przyczyn pojawienia się grzybicy wymienić można również nieodpowiednią pielęgnację skóry stóp. Jeżeli więc któraś z powyższych kwestii Cię dotyczy, bardzo możliwe, że zmiany na paznokciach u stóp są właśnie grzybicą. Nie jest to jednak nic pewnego, ponieważ, aby potwierdzić zakażenie, musisz poddać się badaniom mykologicznym. Takie testy zweryfikują, czy masz do czynienia z grzybami.
Dlaczego pomoc specjalisty jest konieczna?
Obecnie w wielu aptekach znaleźć można szereg leków, które są przedstawiane jako preparaty do leczenia grzybicy paznokci. Tymczasem samodzielne ich dobieranie może nie przynieść odpowiedniego rezultatu z uwagi na to, że w warunkach domowych trudno jest określić rodzaj grzyba, jaki wywołał zakażenie.
Doświadczony specjalista zaleci wykonanie badań mykologicznych i na tej podstawie określi, co jest źródłem zakażenia. Co więcej, wiele chorób, na przykład infekcje bakteryjne czy też łuszczyca paznokci, mogą do złudzenia przypominać grzybicę paznokci, a w takiej sytuacji zastosowanie leków przeciwgrzybiczych mija się z celem, a nawet może zaszkodzić i pogorszyć stan paznokci.
Dzięki tej wiedzy specjalista będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Aby przeprowadzić takie badanie, istotne jest pobranie próbki z płytki paznokciowej. Specjalista podolog wskaże Ci preparaty na grzybicę, oczyści również płytkę paznokcia, a także podpowie, jakie działania wdrożyć, by uniknąć zakażenia grzybiczego w przyszłości. Odpowiednia profilaktyka to podstawa.