Zaznacz stronę

Halluksy, określane również jako paluchy koślawe, to nieprzyjemna dolegliwość związana ze zniekształceniem stopy. Wśród przyczyn tego stanu wymienia się źle dobrane obuwie, wady ortopedyczne, a także nadmierną otyłość. Zobacz, co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko powstawania halluksów.

Co to są halluksy?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym są halluksy. To deformacja stopy, która wyróżnia się bocznym odchyleniem palucha. Inną popularną nazwą jest paluch koślawy. Zmiana rozwija się stopniowo i jest zjawiskiem nabytym, np. w wyniku noszenia zbyt wysokich lub zbyt płaskich butów, nadmiernej otyłości czy wad ortopedycznych, takich jak płaskostopie.

Poniżej wskazujemy sposoby na to, jak uchronić się przed pojawieniem się palucha koślawego. Oto kilka metod, które warto profilaktycznie wdrożyć.

Dobierz wygodne buty

Problem halluksów dotyka zazwyczaj kobiet. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie panie najczęściej chodzą  w butach na wysokim obcasie. Noszenie takiego obuwia może prowadzić do przeciążenia przodostopia. Tego rodzaju buty sprzyjają występowaniu halluksów.

Buty, które mają wpływ na tego rodzaju deformacje, to również obuwie ze zbyt ciasnymi czubkami, które nadmiernie uciskają paluch i wewnętrzną część stopy.  Oprócz butów na obcasie ryzykiem obarczone są także zbyt płaskie buty.

Postaw na sport nieobciążający stóp

Wpływ na rozwój halluksów  może mieć także aktywność fizyczna niedopasowana do konkretnej osoby. Jeżeli masz skłonność do halluksów, np. ze względu na zbyt dużą masę ciała, wybieraj sporty, które nie obciążają Twoich stóp. Sprawdzi się tu np. pływanie.

Dbaj w szczególny sposób o swoje stopy w przebiegu chorób

Warto tu wspomnieć, że czynnikami ryzyka wystąpienia halluksa jest reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa. Jeżeli chorujesz na te choroby, musisz w sposób szczególny dbać o swoje stopy. Stosuj nie tylko profilaktycznie wskazane powyżej metody, ale również bądź pod stałą kontrolą podologa, który może rozpoznać początkową fazę rozwoju halluksów.

Korzystaj z profilaktyki podologicznej

Do podologa możesz udać się nie tylko wtedy, gdy pojawi się u Ciebie problem ze stopami, ale również, gdy chcesz się zabezpieczyć przed jego wystąpieniem. Warto wówczas skorzystać z porad takiego specjalisty i dowiedzieć się, co możesz robić, by ustrzec się przed halluksami. Podolog przekaże Ci swoją wiedzę i nauczy rozsądnej profilaktyki. Pamiętaj, że z wielu rzeczy, np. z butów na obcasie, nie musisz rezygnować całkowicie. Chodzi tu o to, by takie obuwie nie było przez Ciebie noszone na co dzień, a jedynie od czasu do czasu.

Problem już istnieje – co zrobić?

Jeżeli zauważysz, że halluks to dolegliwość, która dotyczy także Ciebie, natychmiast zgłoś się do gabinetu podologa. To tam zdobędziesz odpowiednią wiedzę dotyczącą tego, co zrobić, by nie pogłębiać problemu. Co więcej, podolog dobierze Ci odpowiednie odciążenia i wkładki na stopy, dzięki którym będziesz mógł wdrożyć właściwą profilaktykę przeciw dalszemu rozwojowi halluksów.

Początkowa faza choroby nie jest bolesna. Niestety, halluksy mają charakter postępujący i z czasem zaczyna pojawiać się stan zapalny, który charakteryzuje się bólem i zaczerwienieniem. Dalsze zmiany mogą objąć również podeszwę. Do środków, które sprawdzą się w przypadku korygowania ustawienia stopy, zaliczyć można wkładki, ortezy czy opaski na halluksy.

Tapping na paluch koślawy

Aby  zmniejszyć dolegliwości związane z halluksem i doprowadzić do korekcji ustawienia pierwszej kości śródstopia, można zastosować tapping. To technika plastrowania, która pomaga w stabilizacji kości. W przypadku palucha koślawego stosuje się tzw. tapping biomechaniczny, umożliwiający stabilizację palucha. Tego rodzaju metoda charakteryzuje się brakiem oporu końcowego i pozwala na fizjologiczne ustawienie stopy, a przy tym nie ogranicza jej ruchomości. Tapping znakomicie odciąża stopę i wzmacnia łuk podłużny.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin